160 ezer év elteltével újra felfedezheti az emberiség ezt a különleges üstököst | 24.hu
A következő napokban egy különleges üstökös tűnhet fel az égen, amelyet utoljára 160 ezer évvel ezelőtt figyelhettek meg őseink – tudósít a BBC. A NASA szakértői hangsúlyozzák, hogy az üstökösök fényességének előrejelzése rendkívül bonyolult feladat, azonban a C/2024 G3 (ATLAS) esetében van remény, hogy elegendő fényt bocsát ki ahhoz, hogy szabad szemmel is látható legyen – legalábbis bizonyos földrajzi területekről.
Az égitest január 13-án elérte perihéliumát, ami az a különleges pillanat a pályáján, amikor a legnagyobb közelségbe kerül a Naphoz.
Az üstökös innentől kezdve elméletileg szabad szemmel is észlelhetővé vált, különösen a déli féltekén. Itthon azonban a megfigyeléshez nagy szerencse szükséges.
Az objektum világszerte felkeltette az amatőr csillagászok és asztrofotósok érdeklődését, a magyar Majzik Lionelnek a közelmúltban Tápióbicskéről sikerült lencsevégre kapnia az üstököst.
A C/2024 G3 (ATLAS) üstököst tavaly a NASA Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) csapata fedezte fel. Dr. Shyam Balaji, a King's College London kutatója elmondta, hogy a legfrissebb adatok szerint az égitest várhatóan körülbelül 13,3 millió kilométeres távolságra közelíti meg bolygónkat.
A szakértők véleménye szerint az üstököst legutóbb körülbelül 160 ezer évvel ezelőtt figyelhették meg a Földről, amikor a modern Homo sapiens faj első képviselői megjelentek. Balaji úgy véli, hogy az üstökös megfigyelésének lehetőségei a perihélium körüli időszakban merülhetnek fel, de ez nagymértékben függ a helyi körülményektől és az üstökös viselkedésétől.
Az északi féltekén a Nap pozíciója jelentős kihívások elé állítja az égi jelenségek megfigyelőit. Akik mégis kedvet éreznek a felfedezéshez, azoknak érdemes a napfelkeltét vagy napnyugtát választani az ideális pillanatokhoz. Fontos, hogy távol maradjanak a fényszennyezéstől, és egy kisebb távcső használata is javasolt a részletek jobb megfigyeléséhez.