Európa nagymamájaként ismert Viktória királynő 9 gyermek édesanyja volt, és 42 unokája is született, ám meglepő módon sosem érezte a gyerekek iránti szeretetet.


Sok nő számára vonzó és esztétikus, azonban komoly egészségügyi kockázatot rejt magában - számos ember életét befolyásolja.

Viktória királynő több mint 63 éven át állt a brit trónon, ezzel a világ egyik leghosszabb ideig regnáló uralkodója lett. Az ő nevéhez fűződik egy egész korszak, a viktoriánus kor, amely a mai napig a szigorú erkölcs és a társadalmi normák megtestesítője. 1837-ben, mindössze 18 évesen foglalta el a trónt, és 1901-ig, haláláig irányította az Egyesült Királyságot.

Az "Európa nagymamája" cím nem csupán a klasszikus értelemben vett, szeretetteljes, családcentrikus nagymamára utal, aki unokáival tölti idejét, hanem sokkal inkább egy különleges családi kapcsolat hálózatának köszönhető. Kilenc gyermek és negyvenkét unoka révén ez a figura szinte minden jelentős királyi családdal rokonságban áll, így a cím inkább a dinasztikus kapcsolatok gazdagságát és Európa történelmi szövetében betöltött fontos szerepét tükrözi.

Tudjuk, hogy a történelem során a királyi családok esetében a szoros érzelmi kapcsolat kialakításának sok esetben gátat szabtak az uralkodói érdekek és feladatok. Főúri körökben a párok legtöbbször nem szerelemből, hanem államérdekből házasodtak, a királynőkre, királynékra pedig komoly nyomás nehezedett, hogy trónörököst szüljenek az országnak. A megszületett hercegeket és hercegkisasszonyokat nem saját édesanyjuk, hanem bérdajka szoptatta, a főúri házakban a gyermekek és édesanyjuk kevesebb időt tölthettek együtt.

A vér szerinti kötelékek helyettesítésére dadákat és nevelőnőket alkalmaztak, de abban az időben még alig értették a gyermeki lélek működésének finomságait, valamint azt, hogy mindez milyen következményekkel járhat a jövőbeli felnőttéletre.

"Félelmetes lény, aki hányingert kelt."

Mindez egy királynő esetében halmozottan igaz volt, hiszen az államügyek mellett nyilvánvalóan kevés ideje maradt saját gyermekeire. Viktória királynőnél további nehezítő tényező volt, hogy már magától a várandósságtól is irtózott, a terhességek alatt gyakran kínozták rosszullétek, fejfájás. A babákat sem szerette, úgy vélte:

"Egy ronda baba igen undorító teremtmény, és még a legszebb is borzasztó ruha nélkül (...), amíg megvan az a nagy testük a kis végtagokkal, és az a szörnyű békaszerű mozgás."

Kilenc gyermek, akik még nem múltak el 17 évesek.

Ennek ellenére, idővel 17 év leforgása alatt 9 gyermekkel ajándékozták meg a világot - körülbelül 1-3 évente érkezett egy újabb herceg vagy hercegnő. A XIX. századi arisztokratikus hagyományokkal ellentétben Viktória és férje, Albert herceg között nem csupán politikai házasság, hanem igazi szerelmi kötelék is kialakult, amelyhez erős vonzalom fűzte őket. Ahogy telt az idő, egy ambiciózus terv kezdett formát ölteni: egyfajta pán-európai dinasztia megalapítása.

Miközben Viktória királynő ritkán szentelt időt gyermekeinek – olykor hetekre eltűnt a közelükből –, Albert herceg, a maga korában példaértékű módon, már kicsi koruktól fogva szoros kapcsolatot ápolt velük. Azonban egy dologban mindketten egyformán szigorúak voltak: elvárták gyermekeiktől a tanulmányok és a helyes viselkedés iránti elkötelezettséget.

Hogy az anyákra gyakran jellemző elfogultságot nem ismerte Viktória királynő, azt jól mutatja, ahogy legidősebb fiukról, a trónörökös Eduárd Albertről nyilatkozott: "Nem mondhatnám jóképűnek, a fájdalmasan kicsi és keskeny fejével, annak elnagyolt vonásaival, és még álla sincs.".

A házasság izgalmas és örömteli pillanatai mellett sokan elfeledkeznek a gyerekszülés árnyoldalairól, amelyek kihívásokkal teli utazást jelenthetnek a pár számára. A kisbaba érkezése nem csupán boldogságot hoz, hanem a mindennapi életben számos változást is generál. Az alvásmegvonás, a stressz és a felelősség új dimenziója sokszor próbára teszi a kapcsolatot. A szülőknek egymásra figyelniük, támogatniuk kell egymást, miközben a család dinamikája is átalakul. A gyerekszülés tehát nemcsak egy új élet kezdetét jelenti, hanem egy új kihívással teli időszakot is, amelyben a párkapcsolat erőssége és rugalmassága kulcsszerepet játszik.

Amennyire keveset foglalkozott gyermekeivel, míg azok kicsik voltak, felnőttként - Mária Teréziához hasonlóan - egyfajta kontrollmániától vezérelve annál többet akart tudni róluk. Minden gyermekével szoros levelezésben állt: legidősebb lányával való levélváltásaiból például nyolcezer levél maradt fenn az utókor számára. Ezekből a levelekből kirajzolódik, hogy a királynő még hosszú évekkel azt követően, hogy életet adott gyermekeinek, is úgy vélte: a házasság árnyoldala a gyerekszülés.

Related posts