A pénzintézetek továbbra is jelentős nyereséget realizálnak.
A bankok tőkéje és likviditási helyzete szilárd alapokon nyugszik, ráadásul a nem teljesítő hitelek aránya is csökkent, ami kedvező jel a pénzügyi stabilitás szempontjából.
Kilenc hónap elteltével a magyar bankszektorban már 1419 milliárd forintnyi nyereség keletkezett, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái alapján. Ez a szám a konszolidált eredményt tükrözi, amely kizárólag a hazai bankok profitjára vonatkozik. Ha a nem konszolidált adatokat nézzük, a nyereség még magasabb, 1567 milliárd forintra rúg, azonban ez az összeg már tartalmazza a leánycégektől származó bevételeket is, így például az OTP külföldi leánybankjainak és a csoportba tartozó egyéb vállalatok, mint például alapkezelők profitját is.
A konszolidált profit valóban lenyűgöző, hiszen közel 25%-kal meghaladja a 2023-as eredményeket, ami már önmagában is figyelemre méltó rekordot jelentett. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ez az adat bizonyos tényezők, például a leányvállalatoktól érkező osztalékok hatásával torzított, amelyek ebben az évben összesen 448 milliárd forintot tettek ki. Ez azt jelenti, hogy a bankok által termelt profit harmada nem is a bankoktól származik. Ha az osztalékokat figyelmen kívül hagyjuk, akkor a tisztított eredmény még mindig 15%-kal felülmúlja a tavalyi teljesítményt, hiszen a bankszektor kilenc hónap elteltével 971 milliárd forintra rúgott.
A bankok alapvető feladata a hitelezés, ám az idei év nem hozott számottevő eredményeket ezen a téren. Míg a lakossági hitelek iránti kereslet kedvező volt, a vállalati hitelek eladása jelentősen visszaesett, ami miatt a kamateredmény is csalódást keltően alakult, kis mértékben elmaradva a tavalyi szinttől. Ezzel szemben a díjakból és jutalékokból származó bevételek több mint 46 százalékkal emelkedtek a 2023 első három negyedévéhez képest, elérve a 746 milliárd forintot. Ez nem meglepő, hiszen az idei évben az infláció átlagosan 17,6 százalék volt, amelyet sok bank közvetlenül áthárított az ügyfelekre díjemelések formájában. Továbbá, augusztustól a tranzakciós adó mértéke másfélszeresére emelkedett, amely szintén a bankok vállalati ügyfeleit sújtotta.
A vállalati hitelek összege 12 341 milliárd forint volt szeptember végén, ez csak 3,4 százalékos növekedés éves alapon, de júniushoz képest például csökkent az állomány. A vállalkozások óvatosak maradtak, a beruházások csúsznak, sok kkv pedig támogatott hitelprogramra vár. A vállalati hiteleknél a forintban számolt állomány ráadásul csalóka, hiszen a hitelek 47 százaléka deviza alapú, a forint pedig gyengült tavaly óta, az állománynövekedés egy része ennek tudható be a Bank360.hu szerint.
A háztartások hitelállománya 2023 harmadik negyedévének végére több mint 10 százalékos növekedést mutatott, elérve ezzel a 10 800 milliárd forintot, és októberben tovább emelkedett. Az idei évben a lakossági hitelek minden típusa iránti kereslet robbanásszerűen megnövekedett, különösen a személyi kölcsönök esetében, ahol a várakozások szerint rekordösszegű folyósításra lehet számítani. A lakáshitelek terén is kedvező kilátások vannak. Biztosra vehető, hogy a háztartások banki hitelei idén átlépik a 11 ezer milliárd forintos határt.
Tavaly óta jelentős növekedés figyelhető meg a betétállományok terén: a háztartások szeptember végén több mint 12 900 milliárd forintot, míg a vállalatok 15 568 milliárd forintot tartottak a bankszámláikon. A bankok saját tőkéje is kedvező irányban fejlődött, több mint 18 százalékkal emelkedett, így elérte a 8560 milliárd forintot. Az MNB adatai alapján a bankok tőkehelyzete stabil, likviditásuk kiváló, és tőkearányos jövedelmezőségük is magas szinten mozog. Ezen kívül a nem teljesítő hitelek aránya is csökkent, jelenleg már csak 2,6 százalékot tesz ki.
A pénzintézeteknél dolgozók helyzete stabilnak tekinthető, hiszen szeptember végére az átlagos létszám már megközelítette a 39,5 ezer főt, ami hasonló a korábbi negyedévekhez. Ugyanakkor a bankfiókok száma folyamatos csökkenést mutat; a harmadik negyedév végén már csupán 1418 egység működött. A digitális bankolás elterjedésével várhatóan ez a tendencia továbbra is folytatódik. Az elmúlt évtized során a bankfiókok száma a felére csökkent, ám az utóbbi években ez a csökkenés már mérséklődött - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.