A fagykár és a megemelkedett adók következtében jelentős áremelkedés várható a gyümölcsök piacán.

A szomszédos országokhoz viszonyítva Magyarországon a gyümölcsök ára a legmagasabb. Ennek hátterében a tavaszi fagyok és a szigorú adózási környezet állnak.
A tavaszi fagyok következtében a gyümölcsök ára drámai emelkedésen ment keresztül. Az RTL híradója alapján egy kilogramm magyar cseresznyéért szinte 13 ezer forintot kérnek, míg az apró, de roppanós gyümölcsért körülbelül hatezer forintot kell fizetni.
Az Agrárközgazdasági Intézet összesítése szerint a magyar szamóca kilója 3 ezer forint környékén volt, ami a tavalyi árakhoz képest Debrecenben 100 százalékos, míg Szegeden 65 százalékos drágulást jelent. A kajszi kilója 3500 forint, ami 59 százalékkal drágább, mint tavaly. Barackból egyelőre csak külföldit árulnak, de van olyan kereskedő, aki később sem fog magyart.
A beszállítóm 100%-os fagykárra számít, így nem igazán hiszek benne, hogy lesz áru. Ha mégis lesz, akkor biztosan aranyáron fogják árulni a sárgabarackot.
- fogalmazott meg az egyik árus.
Apáti Ferenc, a Fruit-veb zöldség-gyümölcs szakmaközi szervezet elnöke úgy véli, hogy "az elmúlt fél évszázad egyik legnagyobb fagykárral nézünk szembe, ám az utóbbi 20-30 évben mindenképpen a legnagyobb terméskiesést tapasztaljuk" - nyilatkozta.
Magyarországon szomszédos országokhoz viszonyítva a gyümölcsárak azért lesznek magasabbak ebben az évben, mert az adótartalom irracionálisan magas a más környékbeli országokhoz képest
„Azt gondolom, hogy az étkezési alma kilójának ára idén akár ezer forintra is emelkedhet” – nyilatkozta Raskó György, agrárközgazdász. Ez a változás 30-40 százalékos áremelkedést jelentene a jelenlegi árakhoz képest.