A helyi önazonosság megőrzése prioritást élvez az alapjogokkal szemben | 24.hu


Egy hetet adtak a társadalmi vitára. A település döntheti el, kik költözhetnek be.

Megérkezett a kormány hivatalos oldalára a Helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet. A kormánypártok és a Mi Hazánk képviselői az Alaptörvény tizenötödik módosításával olyan szintre emelték a helyi közösségek önazonosságukhoz való jogát, amely felülírja a tartózkodási hely szabad megválasztásának jogát.

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium kidolgozta az új részletszabályokat. A jövőben a helyi közösségek, azaz az önkormányzatok feladata lesz, hogy meghatározzák, kik költözhetnek egy adott településre, kik vásárolhatnak ingatlant, illetve milyen feltételek mellett. A tervezet értelmében gyakorlatilag minden olyan személy "betelepülőnek" minősül, aki más településről szeretne áttelepülni, ingatlant vásárolni vagy lakcímet létesíteni.

Azt írják: az önkormányzat ettől kedvezőbb irányba korlátlanul eltérhet, bármilyen csoportot mentesíthet a korlátozások alól, de szabadon választhat a jogvédelmi eszközök közül, az alkalmazás feltételeinek meghatározásában is viszonylag tág szabályozási szabadsággal rendelkezik. A tervezet alapján a termőföld kivételével (kivéve a zártkerteket) valamennyi ingatlanra a betelepülők szerzési tilalma mondható ki, az adásvételen felül ideértve az ingatlan használatát lehetővé tevő bármely szerződést is.

A jövőben az elővásárlási sorrend a következőképpen alakul:

Az önkormányzat a betelepülő ingatlanszerzését feltételhez, kötelezettség teljesítéséhez kötheti. Előírhatja, hogy a betelepülő a betelepülés feltételeként valamely, a közösség önazonossága, szokásai, hagyományai szempontjából releváns feltételt, a közösség javát szolgáló kötelezettséget teljesítsen.

Az önkormányzat lehetőséget kap arra, hogy akár a lakóhely, akár a tartózkodási hely vonatkozásában korlátozásokat vezessen be a településen található lakcímek létesítésére. Ez azt jelenti, hogy előfordulhat, hogy új lakcím nem jöhet létre, vagy csak meghatározott feltételek teljesítése esetén. A jövőben az önkormányzat a betelepülők adóztatására is sor kerülhet, amelynek részleteit a helyi adókról szóló törvény fogja majd meghatározni.

Az önkormányzatnak lehetősége lenne meghatározni az optimális lakosságszámot, azt, hogy...

a településre kik költözhetnek be, a közösség kikkel kíván együtt élni.

Azt írták: a közérdek egyes esetekben összeütközhet az emberek alanyi jogaival, ezért valamely alapvető jog érvényre juttatásakor számos esetben kell más jogot a szükséges mértékben korlátozni.

A helyi közösség önazonosságának érvényesülése szorosan összefonódik a tartózkodási hely szabad megválasztásának jogával, valamint a tulajdonhoz való jog megfelelő korlátozásának hiányával. E kettő biztosítása nélkül a közösségi identitás hatékony támogatása nem valósulhat meg.

Navracsics Tibor miniszter hangsúlyozta, hogy ez a lépés fontos támogatás lehet azoknak az önkormányzatoknak, amelyek úgy érzik, hogy a beköltözők folyamatos áramlása jelentősen átalakítja településük arculatát és hagyományos felépítését. Az állami rádióban tett nyilatkozatában a tárcavezető kifejtette, hogy számos panasz érkezett arról, hogy az egymást követő lakóhelyváltoztatási hullámok már komoly terheket rónak a közösségekre, hiszen a korábban kiépített infrastruktúra nem képes lépést tartani a megnövekedett népességgel.

a helyi közösségek felhígulnak, eltűnnek.

Ilyennek nevezte a budapesti agglomerációt, a Velencei-tó környékét, és a balatoni térség keleti részét. Azt mondta: 3100 önkormányzat van. Kétezer településen csökken a népesség, ott ez nem probléma, a maradék 1100-ból 700-800 örül, ha nő a népesség. A betelepülőket 300 településen élik meg veszélyként, teherként. A miniszter szerint ezek olyan jogi eszközök, amelyek egy jogállamiságban kiállják a bírósági eljárások, az alkotmányosság próbáját. Navracsics Tibor hangsúlyozta: a képviselő-testület dönt majd minden feltételről, akár a teljes tiltásról is.

Related posts