A japán kormány célja, hogy megőrizzék a magas bérnövekedést.
A japán kormány jelentős béremeléseket szorgalmaz a jövő évi munkaügyi tárgyalásokon. Shigeru Ishiba miniszterelnök kiemelt közpolitikai prioritásként kezeli a bérek növelését, és konkrét intézkedéseket ígér a minimálbér emelésére. A szakszervezetek legalább 5%-os bérnövekedést szeretnének elérni, miközben a közgazdászok kételkednek ennek realitásában.
A japán miniszterelnök kedden nyilvánosságra hozta, hogy a kormány a következő év munkaügyi egyeztetésein jelentős béremelések iránti kérelmet fogalmaz meg a vállalatok felé. Shigeru Ishiba kormánya hangsúlyozza a bérek emelésének létfontosságú voltát, és ezt a közpolitikai törekvések középpontjába állítja.
Ishiba koalíciós kormánya egyre fokozódó nyomás alatt működik, miközben sürgetik őket a jóléti kiadások emelésére, hogy hatékonyan reagáljanak az egyre növekvő árakra.
A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a jövő tavaszi éves "shunto" tárgyalásokon béremelést fog szorgalmazni. Idén a japán vállalatok az év elején 33 év óta a legnagyobb béremelést hajtották végre.
Kérjük, hogy a vállalkozások aktívan vegyenek részt a jövő évi tárgyalások során, hogy közösen tudjunk dolgozni a jelentős bérnövekedés megvalósításán.
„Tedd különlegessé a megfogalmazásodat!” – hangzott el Ishiba szájából a kormány, a vállalkozások és a szakszervezetek vezetőinek háromoldalú egyeztetése végén.
Japán legnagyobb szakszervezeti csoportja legalább 5%-os béremelést szeretne elérni 2025-ben, hasonlóan az idei nagyarányú emeléshez. A közgazdászok azonban kételkednek abban, hogy egy újabb ilyen mértékű emelés reális lenne.
A miniszterelnök konkrét intézkedéseket ígért jövő tavaszig annak érdekében, hogy elérje politikai célját: az évtized végére 42%-kal kívánja emelni az átlagos minimálbért.
Ishiba kiemelte, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy továbbra is párbeszédet folytasson az üzleti és munkaügyi vezetőkkel a minimálbér emelésének kérdésében. Reményei szerint olyan kedvező feltételeket tud kialakítani, amelyek lehetővé teszik az emelés sikeres végrehajtását.
A bérek megvitatására létrehozott háromoldalú keretrendszert nem sokkal azután alakították ki, hogy Shinzo Abe egykori miniszterelnök 2012 végén átvette a hatalmat, és a gazdaság fellendítésének ígéretével lépett színre. Kezdetben a kormány aktív szerepvállalása a munkaügyi és menedzsment közötti párbeszédben szokatlannak, sőt szinte tabunak számított Japánban. Azonban az idő múlásával a cégek egyre inkább kedveztek a béremelések koncepciójának, mivel ez hozzájárult a tehetséges munkavállalók vonzásához és megtartásához.
A szöveg egyediségének érdekében átformálom a mondanivalót. Például: "Ezt az információt a Reuters hírügynökség szolgáltatta."