A magyar EU-elnökség csendes módon, de hatékonyan megvalósíthatja von der Leyen nagyszabású elképzelését.


A magyar kormány az EU-elnökség betöltőjeként egy olyan uniós javaslatot szintetizált a 26 tagállammal folytatott tárgyalásokból, amely fellazítaná a Kínával kapcsolatos beruházási korlátozások szabályait. Ez viszont szembemenne az Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének terveivel, aki a kritikus ágazatokban nagyon megszorongatná Kínát.

Az EU-tagállamok enyhíteni szeretnék a külföldi befektetések (FDI) ellenőrzésének szabályait, ami kritikus technológiák kiszolgáltatottságát eredményezheti -- értesült a Politico három uniós diplomatától.

A kompromisszumos szöveget, amelyet Magyarország, az EU Tanácsának jelenlegi elnöksége készített, már nem tartalmazza a félvezetőket, a mesterséges intelligenciát vagy más stratégiai technológiákat. Ezek Ursula von der Leyen egyik kulcsfontosságú kezdeményezésének, az uniós gazdasági biztonsági stratégiának részeként kerültek volna a figyelem középpontjába.

Az Európai Bizottság január folyamán előterjesztette a befektetési ellenőrzési szabályok átfogó felülvizsgálatának javaslatát. Ez a lépés egy egységes keretrendszert hozna létre a tagállamok számára, és kötelezővé tenné a nemzeti rendszerek hatékony működését.

Tehát, az elvárás az lenne, hogy Kína, amennyiben beruházásokat eszközöl az EU területén, kötelezze el magát arra, hogy megossza szellemi termékeit és részletes műszaki információit a kulcsfontosságú technológiákról.

A magyar elnökség által javasolt szöveg azonban lényegesen korlátozná azoknak a kritikus szektoroknak a listáját, amelyekről kötelező tájékoztatni a Bizottságot és a többi tagállamot.

Francesca Ghiretti, a Rand Europe szakértője, aki az EU-Kína kapcsolatok és az FDI átvilágítás terén jártas, a Politicónak nyilatkozva így fogalmazott: "Ez inkább kockázatokat hordoz Európa számára, mintsem ajándékot kínál Kínának - különösen egy olyan időszakban, amikor a kockázatok forrása nem csupán Kína." Ghiretti szakmai háttere és a témában végzett kutatásai révén hitelesen mutat rá a helyzet összetettségére.

Hozzátette, hogy a szabályok hatékonyságának javítására kellene összpontosítani, nem pedig a kritikus ágazatok kizárására.

A dokumentum kiemeli, hogy véleményük szerint lényeges aspektus, hogy a javaslatot Magyarország EU-elnöksége alatt módosították, ami különösen figyelemre méltó, mivel ez az időszak az EU egyik leginkább Kína-barát kormányának vezetésével zajlott. Ez a kormányzat jelentős lehetőségeket teremtett a kínai befektetések számára, különösen az elektromos járművek és az azok működéséhez elengedhetetlen akkumulátorok gyártásának területén.

A tárgyalások még a kezdeti fázisban zajlanak, és a felek nézetei valószínűleg a januárban induló lengyel elnökség alatt tovább formálódnak. Az Európai Parlament, Raphaël Glucksmann francia szocialista képviselő irányításával, várhatóan áprilisra véglegesíti saját álláspontját, amely alapul szolgálhat a végső jogszabály kidolgozásához.

Related posts