Egy francia nő, aki 11 éve mandulaműtéten esett át, azóta angol akcentussal beszél. Ez a különös eset azóta izgalmas beszédtéma lett, hiszen a műtét következményeként a nyelvhasználata gyökeresen megváltozott.

A francia Montval-sur-Loir kisvárosában élő Laetitia, aki pénztárosként keresi a kenyérkeresetét, sosem tanulta meg az angolt; mindössze néhány alapvető szót ismer, amelyeket még az iskolapadban hallott évtizedekkel ezelőtt. Mégis, amikor anyanyelvén beszél, sokan meglepődnek, és azt hiszik, hogy Angliában született. Tizenegy évvel ezelőtt kapta a jellegzetes angol akcentusát, ami miatt az emberek többsége angolszász származásúnak nézi. Az igazság azonban ennél is különösebb: a 47 éves nő a mandulaműtétje után ébredt fel e furcsa kiejtéssel. Gyermekei is átestek hasonló beavatkozáson korábban, és ők is orrhangon beszéltek egy ideig, de náluk ez pár nap alatt eltűnt. Laetitia eleinte nem aggódott, de ahogy teltek a hetek, a szokatlan akcentus továbbra is megmaradt, és ez egyre inkább foglalkoztatni kezdte.
"Amikor felébredtem, ez lett az új akcentusom. A műtét után láttam a sebészt, és ő nem említett semmiféle komolyabb problémát, így nem volt okom aggodalomra. Három héttel később visszamentem a kontrollra. A doktor azt mondta: 'Minden rendben van.' Megkérdeztem tőle, mikor nyerem vissza a hangomat. A válasza így hangzott: 'Legyen türelmes.'" - emlékezett vissza Laetitia.
Három hónappal később Laetitia ismét orvoshoz fordult, és kifejezte, hogy bár türelmesen várt, ideje lenne már visszanyernie a régi, megszokott hangját. Az orvos kezdetben zavarodottan hallgatta, nem igazán értette, miről is van szó. Amikor Laetitia említette, hogy az angol akcentusa a problémája, a doktor meglepetten rákérdezett: "Valóban nem angolszász származású?" Még ő maga sem tudta elhinni, hogy a francia nőnek ne lenne megfelelő angol kiejtése, és hogy csupán ez a különös akcentus zavarja. Teljesen tanácstalanul állt a helyzet előtt, és végül azt mondta: "Ön valóban egy tudományos rejtély."
Évek során Laetitia számos orvost felkeresett, köztük fül-orr-gégész szakembert is, de egyikük sem tudta megmondani, hogy miért alakult ki nála az angol akcentus, vagy hogy van-e lehetőség annak eltüntetésére. Végül diagnózisához az úgynevezett idegen akcentus szindróma vezetett, amely egy rendkívül ritka jelenség; általában baleset, stroke vagy műtéti beavatkozás következtében lép fel. Laetitia orvosi iratai alapján a mandulaműtétje során az agyának egy bizonyos területe csökkent vérellátással működött, ami valószínűleg hozzájárult az angol akcentus megjelenéséhez.
Még mindig szeretné visszakapni a régi hangját, és néhány ember - különösen azok a családtagjai, akikkel régóta nem beszélt - azt hiszik, hogy csak tréfál velük.
Az idegen akcentus szindróma egy ritka neurológiai rendellenesség, amely során a beteg beszéde úgy változik meg, hogy idegen akcentusúnak tűnik, anélkül hogy az adott nyelvet vagy akcentust ténylegesen elsajátította volna. Leggyakrabban stroke, fejsérülés vagy műtéti beavatkozás után jelentkezik, és az agy beszédprodukcióért felelős területeinek károsodása okozza. A szindróma kezelése általában logopédiai terápiát foglal magában, de a gyógyulás esélyei változóak.