A rendeletből kimaradtak a szakértők, így nem tudják megtekinteni a bírósági ügyiratokat.


Bár elsőre hihetetlennek tűnhet, de egy jogalkotói mulasztás következtében az igazságügyi szakértők nem férnek hozzá az Ügyfél Irathozzáférési Rendszeren keresztül a kirendelésükhöz kapcsolódó ügyiratokhoz. Ez a helyzet különösen aggasztó, hiszen a jogszabályok világosan kimondják, hogy a szakértőknek elektronikus ügyintézés esetén is joguk van a teljes körű iratbetekintéshez. Az Országos Bírósági Hivatal ennek orvoslása érdekében kezdeményezi a jogalkotónál a szükséges rendelet módosítását.

A jogi szakértők sorsa gyakran megpróbáltatásokkal teli. Már megszokták, hogy a bírósági tárgyalások során nem rendelkeznek állandó helyzettel, mint a bírák, ügyészek vagy ügyvédek, és jó esetben a tanúk padján foglalnak helyet. Azt is tudomásul vették, hogy kirendelt szakértőként méltánytalanul alacsony óradíjat kapnak a munkájukért, ráadásul a fizetésüket is hónapokkal később látják viszont a kirendelő hatóságtól. De hogy most már a szakvéleményeik elkészítése is adminisztratív akadályokba ütközzön, az számukra is új és váratlan kihívás.

A Magyar Igazságügyi Szakértői Kamarához (MISZK) beérkezett korábbi információk szerint egyes bíróságok kizárólag az E-akta rendszeren keresztül biztosítják az ügyiratok elérhetőségét a kirendelt igazságügyi szakértők számára. A MISZK hivatalos weboldalán azonban hangsúlyozzák, hogy az E-akta jelenlegi verziója nem teszi lehetővé a szakértői pozíciók kiválasztását, ami azt jelenti, hogy a szakértők nem tudnak belépni a rendszerbe a megfelelő jogosultságaik birtokában, így nem férnek hozzá a kirendeléseikkel kapcsolatos dokumentumokhoz.

Schváb Zoltán, a MISZK elnöke, a kialakult helyzet megoldása érdekében felkereste Senyei Györgyöt, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökét. Senyei válaszában kifejtette, hogy a probléma részben jogszabályi hátterű. A bírósági ügyvitel szabályait meghatározó igazságügyi miniszteri rendelet szerint az Ügyfél Irathozzáférési Rendszeren (ÜIR) keresztül a szakértők nem tudnak hozzáférni a folyamatban lévő ügyek irataihoz, mivel a jogosultak listájában az igazságügyi szakértők nincsenek feltüntetve. Ennek következtében az OBH kezdeményezi a jogszabály módosítását az igazságügyi miniszternél.

Az OBH legfrissebb tájékoztatása szerint a rendeletmódosítási javaslat mellett az E-akta rendszer fejlesztését is elindítják. A jövőbeli tervek között szerepel egy olyan specifikus szerepkör létrehozása, amely kizárólag az igazságügyi szakértők számára készült. Ez a kialakított szerepkör lehetővé teszi számukra, hogy a törvény által biztosított iratbetekintési jogukat gyakorolják. A hivatal hangsúlyozta, hogy az igazságügyi szakértők természetes azonosító adatait előzetesen rögzíteni kell a rendszerben, hiszen enélkül nem lehet biztosítani az automatikus azonosítást és a megfelelő hozzáférést.

Az OBH szerint a jelenlegi helyzet tehát csak két feltétel teljesülése esetén orvosolható:

A hivatal állásfoglalása alapján a fejlesztések befejezéséig a bíróságoknak alternatív megoldásokat kell találniuk az ügyiratok hozzáférésének biztosítására az igazságügyi szakértők számára.

Related posts