A szeretet szellemében, karácsonykor a barátok és családtagok vidám birkózásba kezdenek – galéria a v
Az Andok meredek szikláival ölelt tájában nem csupán a levegő válik ritkábbá, hanem a szokásos újévi viszályok száma is csökken. Az itt élő közösségek hagyománya szerint, hogy tiszta lappal vághassanak neki a következő évnek, december 25-én szokatlan módon összecsapnak egymással. Ez a különös karácsonyi népszokás már évszázadok óta létezik, és most egy fotóválogatás keretében mutatjuk be a világ talán legfurcsább ünnepi eseményeit.
Az Atlanti-óceán túlfelén, az Andok meredek szikláinak árnyékában, Peruban kell keresnünk a világ legkülönösebb népszokását, aminek keretében az inkák leszármazottjai úgy zárják az óévet, és kezdik tiszta lappal az újat, hogy december 25-én - azaz karácsony első napján - jól összeverik egymást egy alkoholmámortól túlfűtött, három napon át tartó tradicionális mulatság részeként.
Valóban érdekes, nem igaz?
A Peru délkeleti vidékéről származik egy különleges hagyomány, amelyet takanakuy néven ismernek, és amely a mai napig élő tradícióként létezik. Ez a szokás a dél-amerikai ország egyik festői hegyi tartományából, Chumbivilcasból ered, ahogyan azt az Atlas Obscura cikke is megemlíti. A kecsua nyelvben a takanakuy kifejezés jelentése "ütni egymást", és a helyi közösségek tagjai e szertartás során rendezik le nézeteltéréseiket. Az események során a résztvevők egy körben gyűlnek össze, ahol egy ostorral felfegyverzett bíró irányítása alatt, pusztakezes küzdelem keretében mérik össze erejüket. Ez a különleges rituálé nem csupán a konfliktusok megoldására szolgál, hanem a közösségi összetartozás és a hagyományok ápolásának fontos része is.
Céljuk, hogy megoldják a jogi és magánéleti nézeteltéréseiket, és a konfliktusaik lezárása után békében kezdjék el az új évet.
A harag és az év során felbukkanó nehézségek okán zajlanak a verekedések. Ezek rituális küzdelmek, melyek végén a résztvevők együtt ünnepelnek, alkoholt és chichát (a kukoricából erjesztett különleges italt - a szerk.) fogyasztva. Ilyenkor barátokká válnak. Ez az egész olyan, mint egy sportág, ahol a konfliktusok nemcsak a feszültség levezetésére szolgálnak, hanem a közösség összekovácsolására is.
- mesélte az ünnep egyik résztvevője a portál által idézett két antropológusnak, Máximo Camának és Alejandra Ttito Ticának. Az esemény megfigyelése után a szakértők egy részletes tanulmányt készítettek a Chumbivilcas fővárosából, Santo Tomásból származó jellegzetes hagyomány bemutatására.
Az ünnep gyökerei körül számos elmélet bontakozik ki, ám a takanakuy valószínűleg egy ősi inka hagyományból ered. Ezt a hagyományt később a spanyol hódítók is befolyásolták, akik a rabszolgaként kezelt őslakosokat szórakoztatás céljából rendszeresen egymásnak ugrasztották.
Ez a hagyomány nem csupán a testvéri és baráti kötelékek megerősítésére szánt pofonokról szól, hanem a közös imádság és az önfeledt szórakozás élményéről is. Most pedig, a bevezető után, következzen egy galéria a világ egyik legőrültebb karácsonyi bulijáról.