Alföldi Róbert igazi küzdelemre készül a közelgő választások során.


Balázs Klári után Hajós András ismét meglepte a közönséget, amikor élő adásban egy újabb magyar hírességnek mondott oda. A pillanat, amely sokakat megmosolyogtatott, most videóformájában is elérhető.

Április 14-én került sor a Szabad Európa Címlap című podcast különleges epizódjára, ahol Alföldi Róbert ült le beszélgetni Benyó Ritával. Ez a dátum különösen fontos, hiszen Esterházy Péter ezen a napon látta meg a napvilágot, és az író 75. születésnapját ünnepelte volna, ha közöttünk lenne. Az interjú apropójául Esterházy Hasnyálmirigynapló című művének méltatása szolgált, amelyet a Jászai Mari-díjas színész és rendező szívélyesen osztott meg a hallgatókkal.

"Péter hiánya mélyen érint, hiszen olyan hangot képviselt, amely manapság ritkaságszámba megy. Higgadtsága, humorérzéke, humanizmusa, bölcsessége és cinizmusa mind-mind különleges összhangot alkottak. Amikor megszólalt, és akár csak néhány mondatot megosztott velünk, az ember szinte megnyugodott, mintha tudta volna, hogy a világ mégiscsak helyén van valahol. Ezt az érzést őrizgetjük most is, emlékezve a Kossuth- és József Attila-díjas íróra, akinek szavai mindig vigaszt nyújtottak." - osztotta meg érzéseit Alföldi Róbert.

Benyó Rita az aktuális események tükrében említette, hogy aznap a parlament elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amely a gyermekvédelemre hivatkozva korlátozza a gyülekezési jogot. A rendező véleménye szerint ez a lépés csupán a szavazatok megszerzéséről szól, és aki kicsit is figyelemmel kíséri a történéseket, az tudja, hogy ennek a módosításnak semmi köze a gyermekvédelemhez, sem pedig ahhoz, hogy a kormány milyen álláspontot képvisel a nemekkel vagy az azonos nemű párkapcsolatokkal kapcsolatban. Hozzátette, hogy érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy vajon szabad-e egy ország alkotmányával úgy bánni, hogy az a pillanatnyi politikai érdekeknek megfeleljen.

"A fiúk nagyon el vannak keseredve. Szomorú, hogy az emberek azt mondják, talán örülnünk kellene ennek - legalábbis én, aki nem egy olyan államban szeretnék élni, amit a Fidesz az utóbbi másfél évszázadban kialakított - mert úgy tűnik, hogy ez a helyzet körülbelül ennyire valós. Ebből soha nem csináltam titkot. Én nem szeretnék ilyen körülmények között élni, nem így képzelem a demokráciát, és nem azt várom el egy élhető közép-európai, vagy Európa szívében lévő kis országtól, hogy ilyen módon működjön." - mondta Alföldi.

A rendező azt is kiemelte, régen volt ilyen helyzet, mint most. Szerinte valódi harc lesz a választások alatt, illetve valódi választás azzal, hogy lesz valódi alternatíva.

Az interjú során felmerült, hogy a rendező az utóbbi időszakban visszafogottabbá vált, és már nem olyan aktívan osztja meg véleményét a közéleti kérdésekről. Az egy évtizednyi "aktivista" szerep után arról kérdezték, hogyan éli meg ezt az új helyzetet, amire így válaszolt:

"Vannak olyan pillanatok, amikor már nem tudom magamban tartani a gondolataimat, és megszólalok. Még soha nem voltam Pride-on, de idén elhatároztam, hogy részt veszek. Ezen a tényen végül is csak mosolygok, hiszen úgy érzem, soha nem volt még ekkora tömeg a rendezvényen, ami igazán örömteli dolog."

A nyilvános szerepvállalástól való visszavonulását leginkább azzal magyarázta, belefáradt abba, hogy nincs hatása a szavainak, és elkezdte magán ugyanazt érezni, ami ellen harcolt. Szerinte baj, ha valaki indulatból véleményez és értékel, ez ugyanis azt jelenti, valahol elvesztette magát, mert annyira bepörög, hogy megszűnik a normális rálátása a világra. "Ha ugyanabból a hozzáállásból látod a világot és próbálod jobbá tenni, mint ami ellen beszélsz vagy harcolsz, és azt veszed észre, hogy ugyanúgy fröcsögsz, az nagyon mélyen elgondolkodtató, mert én nem akarok olyan lenni - magyarázta Alföldi, akit egy idő után egyre jobban frusztrált az állandó agyalás, hőbörgés, figyelés és megszólalások. "Ettől elkezdtem nagyon rosszul érezni magam, mert valahogy elvitt a lényegtől."

Amikor felmerült a téma, hogy pályatársai közül egyre többen lépnek előre, ő csak annyit jegyzett meg, hogy szerinte még mindig ugyanazok az emberek lépnek a nyilvánosság elé, akik eddig is. Azonban Nagy Ervin munkásságát figyelemmel kíséri, és szívből szurkol neki. Azért úgy érzi, nem is annyira sokan hallatják a hangjukat, de most már arra a következtetésre jutott, hogy a lényeg nem is az, hányan beszélnek, hanem hogy amikor valaki megszólal, az üzenete elér-e a megfelelő helyre.

A beszélgetés során többször is felvetődött a kérdés, hogy mennyire befolyásolják az ember pártállásai a szakmai és családi kapcsolatokat. A rendező véleménye szerint nem szabadna, hogy ez legyen a mérce, amikor eldöntjük, kivel folytatunk diskurzust; a különbözőségek ellenére is lehetne harmóniában élni egymás mellett. Emellett rámutatott, hogy az elmúlt 100-150 év történelmi távlatában gyakran másokhoz viszonyítva határozzuk meg magunkat, ami nem feltétlenül kedvező. Szerinte, ha valaki stabilan áll a saját lábán és békében él önmagával, akkor nem kellene, hogy érdekelje a mások véleménye - nem is érti, hogyan találhatnak időt, kedvet és energiát arra, hogy a másik ember jellemzésével foglalkozzanak.

"Miért gondolja bárki, hogy jogában áll beleszólni abba, kinek milyen frizurája van, hogyan táplálkozik, milyen vallást gyakorol, mit művel a magánéletében, vagy hogyan neveli a gyermekét? Az én világomban ez teljesen elfogadhatatlan. Egyrészt, ez nem tartozik rám, másrészt, ha esetleg érdekelne, egyszerűen megkérdezném tőle, harmadrészt pedig sosem ítélném meg őt azért, mert másképp él, mint én."

Az író Székely Csaba által jegyzett Az igazság gyertyái című előadás mellett az interjú során szóba került Az Őrült Nők Ketrece is, amely a Kultúrbrigád feloszlása után októberben egy különleges dupla előadással búcsúzik a Budapest Arénában. Alföldi Róbert lelkesen osztotta meg tapasztalatait a fiatal kollégákkal való együttműködésről, valamint arról, hogyan sikerült harmadszor is megrendeznie a Hamletet úgy, hogy az a fiatalabb közönséget is megérintse.

Related posts