Amerika és Ukrajna megállapodást kötött az ásványi nyersanyagokkal kapcsolatos együttműködésről.

Az Ukrajnában kitermelt ásványi kincsek egy befektetési alapot gazdagítanak majd, amely az ország újjáépítését finanszírozza. Az amerikaiak közölték, az újjáépítésben nem vehet részt olyan ország, amelyik az orosz hadigépezetet anyagilag vagy eszközökkel támogatta.
Hónapok feszített tárgyalásait követően szerdán az Egyesült Államok és Ukrajna történelmi megállapodást kötött az energiahordozók és ásványkincsek közös hasznosításáról. A két nemzet egy új újjáépítési befektetési alap létrehozásában is egyetértett, amelynek célja Ukrajna gazdaságának helyreállítása a háború utáni időszakban.
A megállapodás egyértelműen jelzi, hogy mindkét fél elkötelezte magát az ukrajnai tartós béke és jólét előmozdítása mellett - nyilatkozta Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter a dokumentum aláírását követően. A BBC tudósítása szerint ez a megállapodás kulcsfontosságú Kijev számára, mivel elengedhetetlen a további amerikai katonai támogatásokhoz való hozzáférés biztosításához.
A BBC megállapítja, hogy a Bessent által használt nyelvezet sokkal nagyobb szolidaritást mutat Ukrajnával, mint ami eddig a Trump-adminisztrációra jellemző volt, így például "Oroszország teljes körű inváziójára" utal, valamint azt is leszögezi, hogy "egyetlen olyan állam vagy személy sem részesülhet az ukrán újjáépítésből, amely finanszírozta vagy ellátta az orosz hadigépezetet".
A Kreml eddig még nem fűzött kommentárt a megállapodás bejelentéséhez.
Ahogyan már említettük, a megállapodás körüli tárgyalások február óta folynak. Ennek keretein belül az Egyesült Államok számára különösen kedvező lehetőségek nyílnak meg ukrajnai beruházási projektek terén, beleértve az alumínium-, grafit-, kőolaj- és földgázkitermelést is.
Az egyezség értelmében az Egyesült Államok és Ukrajna keresi és megteremtené azokat a lehetőségeket, amelyek "növelik a befektetések mértékét a bányászatban, az energiaszektorban és az ezekhez kapcsolódó technológiák terén" - olvasható abban a szerződéstervezetben.
Az USA egyben elismeri, hogy Ukrajna kiemelt célja, hogy a megállapodás ne ütközzön az ország EU-csatlakozási törekvéseivel, ez ugyanis már a tárgyalások kezdetétől vörös vonalnak számított Kijev számára. Az is áttörésnek számít, hogy az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csak az Ukrajnának nyújtott jövőbeli katonai támogatás számít majd bele az alaphoz való amerikai hozzájárulásba, ahogyan az is, hogy míg Trump-kormány több tagja és maga az elnök is nyíltan vagy burkoltan Ukrajnát tette felelőssé az orosz invázió megindulása miatt, a megállapodásban ezt már másként kommunikálják.