Súlyos aggodalomra ad okot, hogy Irán képes közel fegyverminőségű dúsított urán előállítására.
Az ENSZ nukleáris megfigyelőközpontjának vezetője, Rafael Grossi pénteken bejelentette, hogy Irán "drámai mértékben" felgyorsítja urándúsítási programját. A cél, hogy az urán tisztasága elérje a 60%-ot, ami már közel van a fegyverminőséget jelentő 90%-os szinthez. Ez a lépés tovább fokozza a nyugati országok aggodalmait Irán nukleáris programjával kapcsolatban - írja a Reuters.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egy bizalmas jelentésben megerősítette tagállamainak, hogy Irán valóban felgyorsította az urándúsítást. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy a nyersanyagot polgári célú nukleáris energiatermelésre vagy potenciálisan nukleáris fegyverek előállítására használják fel.
A nyugati államok véleménye szerint nincs olyan polgári célú program, amely indokolná az urán ilyen mértékű dúsítását. Hangsúlyozzák, hogy
Egyetlen más nemzet sem hajtotta végre ezt a lépést atombomba gyártása nélkül. Irán viszont határozottan állítja, hogy nem kíván atomfegyvereket előállítani.
Grossi a bahreini Manama Dialogue biztonsági konferencián hangsúlyozta: "Ma az ügynökség bejelenti, hogy a 60%-os készlet termelési kapacitása drámai mértékben növekszik." Kiemelte, hogy Irán termelési kapacitása a jelenlegi szinthez képest "akár hét-nyolcszorosára, vagy még ennél is magasabbra" nőhet, ami havi 5-7 kilogramm, legfeljebb 60%-os tisztaságúra dúsított urániumot jelent.
A NAÜ jelentése szerint Irán a Fordow-i üzemében növelte a korszerű IR-6-os centrifugákba táplált anyag dúsítási arányát. Az üzemben már korábban is 60%-os tisztaságú uránt dúsítottak, de most a betáplált anyagot 20%-os tisztaságúra dúsították, felgyorsítva ezzel a 60%-os tisztaság elérésének folyamatát.
Ez a változás arra vezet, hogy Irán "jelentősen" megnöveli a 60%-os tisztaságú dúsított urán készleteit, melyek Fordowban havonta több mint 34 kg-ot jelentenek. Ezen kívül Irán Natanzban is folytatja a 60%-os tisztaságú urán dúsítását.
Az európai államok és az Egyesült Államok folyamatos aggodalommal figyelik Irán nukleáris programjának alakulását, és arra törekednek, hogy újraélesszék a 2015-ös nukleáris megállapodásról folytatott tárgyalásokat. Grossi véleménye azonban borongós: "Jelenleg nem létezik olyan diplomáciai kezdeményezés, amely a feszültségek csökkentéséhez vagy a stabilabb viszonyok megteremtéséhez vezethetne Iránnal kapcsolatban. Ez valóban sajnálatos."
Forrás: Reuters hírügynökség.