Zelenszkij bejelentette, hogy az ukrán energiahálózatot régiókra osztják. Mi rejlik a döntés mögött?

Ukrajna egy új megoldással régiókra osztaná fel az országos szintű energiahálózatát. Az "energiafüggetlenségi útlevélre" keresztelt koncepció lényege, hogy az energetikai infrastruktúrát több részterületre bontják, amelyek szükség esetén önállóan is képesek lennének ellátni az adott régióhoz tartozó felhasználókat a helyi termelésből. Az új tervek mellett egy korábbi elképzelést is leporoltak, ami Ukrajnát az európai régió egyik energetikai nagyhatalmává emelheti fel.
régiók szerint megbontja az eddig országos szinten működő elektromos hálózatát.
A gondolat először a Kijevben októberben zajló éves Nemzetközi Gazdasági Fórum keretein belül merült fel. Az esemény során az állami tulajdonú Ukrenergo, az ukrán MAVIR átviteli rendszerirányító megbízott vezérigazgatója, Olekszij Brecht egy panelbeszélgetés során bejelentette, hogy Ukrajna egész területén tervezik bevezetni az úgynevezett energiafüggetlenségi útlevelet.
Az elképzelés középpontjában az áll, hogy minden régiónak saját, egyedi ellátási tervet kell kidolgoznia, amely lehetővé teszi számára, hogy decentralizált módon működtesse elektromos hálózatát. Ez azt jelenti, hogy ha egy adott területen az energiahálózat egy része bármilyen okból leválik a központi hálózatról, akkor is képesnek kell lennie arra, hogy kielégítse a helyi ipari és lakossági igényeket, mindezt pedig meghatározott feltételek mellett. Ez a megközelítés nemcsak a helyi önállóságot erősíti, hanem hozzájárul a hálózatok stabilitásának és megbízhatóságának javításához is.
Először is azt akarjuk, hogy ennek az ideális energiamixnek 50%-a megújuló energiaforrásokból származzon. Körülbelül 20-25% a garantált kapacitás.További 10-15% az energiatároló létesítmények. December eleje, amikor ezeket a terveket véglegesítjük és bemutatjuk a hazai és külföldi vállalkozásoknak, minden régió és az ország számára az energiafüggetlenség legfontosabb pillanata lesz
"Alkoss valami különlegeset!" – mondta Olekszij Brekht.
A korábban csupán az iparági szakértők körében felmerülő koncepció most valósággá vált, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a parlamentben elmondott beszédében hivatalosan is bemutatta a Belső Ellenállási Tervet. A beszédében vázolt, egyelőre nyilvánosságra még nem hozott, ám tíz kulcspontba sűrített cselekvési terv olyan alapvető területeket érint, amelyek kulcsszerepet játszanak Ukrajna jövőjének alakításában az orosz invázió fenyegetése mellett. Ez a megközelítés nem csupán a jelenlegi helyzet kezelésére irányul, hanem hosszú távú stratégiát is kínál, amely irányt mutathat a nemzet számára a nehéz időkben.
A hívószavak közé tartozik az Egység, a Front, a Fegyverkezés, a Pénzügyek, a Biztonság, a Közösségek, a Humán tőke, a Kulturális szuverenitás, a Hősök politikája és az Energia.
Az energetikai részt egy zárt melléklet fogja tartalmazni, amelyhez kiemelkedő fontossága miatt csak megfelelő jogosultsággal lehet hozzáférni.
Ez az, ami minden modern országot életképessé tesz. Ez az ellenállási terv különleges pontja. Biztonsági okokból még kevesebbet mondhatunk az energiaágazatról, mint a frontvonalról.
Azt is hangsúlyozta, hogy az orosz hadsereg eddig már több mint ezer esetben támadta meg az ukrán energetikai infrastruktúrát, és...
A teljes körű invázió kezdete óta Oroszország körülbelül 18 gigawattnyi energiatermelő kapacitást zárt le Ukrajnában, ezzel súlyosbítva az ország energiarendszerének helyzetét.
A már említett gazdasági fórumon nemcsak az energiaútlével gondolata tűnt fel, hanem Ukrajna európai energia-nagyhatalmi státusza is, amitől a háborús fenyegetettség se riasztotta el az országot.
Ukrajna kétségtelenül Európa energiaközpontjává vált, és ez a státusz a jövőben is megmarad. Hadd fejtsem ki, miért tartom ezt fontosnak. Először is, Ukrajna stratégiai fekvése lehetővé teszi, hogy kulcsszerepet játsszon az energiaforrások szállításában, különösen a földgáz és a megújuló energia terén. Az ország területén található vezetékek és infrastruktúra elengedhetetlenek az energiaellátás stabilitásához. Másodszor, az ukrán kormány aktívan dolgozik azon, hogy modernizálja az energiaágazatát, csökkentve ezzel a függőséget a hagyományos fosszilis energiahordozóktól. A megújuló energiaforrások, mint például a nap- és szélenergia, egyre nagyobb szerepet kapnak, amelyek nemcsak a környezet védelmét szolgálják, hanem a gazdaság diversifikálását is elősegítik. Továbbá, az ukrán nép és kormány elkötelezettsége az energetikai függetlenség és biztonság iránt folyamatosan erősíti az ország pozícióját a nemzetközi piacon. Az EU-val való együttműködés és a közös projektek, mint például a zöld energia kezdeményezések, tovább növelik Ukrajna szerepét az európai energiaellátásban. Összességében Ukrajna nemcsak hogy energiaközpont marad, hanem folyamatosan fejlődve és alkalmazkodva a globális kihívásokhoz, egyre jelentősebb szereplővé válik az európai energiaügyekben.
- rögzítette Oleksiy Chernyshov, a Naftogaz igazgatótanácsának elnöke és vezérigazgatója, aki az ukrán gázhálózat üzemeltetéséért felel.
Ukrajna büszkén mondhatja el magáról, hogy rendelkezik Európa legnagyobb gáztároló kapacitásával. Az ország üzemelteti a kontinens legnagyobb földalatti gáztároló rendszerét, amely összesen körülbelül 31 milliárd köbméter gáz tárolására képes. Ez a kiterjedt infrastruktúra 12 különböző földalatti tárolóból áll, és a legnagyobb része - mintegy 25 milliárd köbméter kapacitás - Nyugat-Ukrajna területén található, közvetlenül a lengyel és szlovák határ közelében. Kiemelkedik közülük a Bilche-Volytsko-Uherske létesítmény, amely 17,05 milliárd köbméter gáz tárolására alkalmas, így jogosan viselheti Európa legnagyobb gáztárolójának címét.
Utóbbi azért fontos, mert a gázinfrastruktúra elleni támadások kevésbé érintik a nyugati régiót, így elvileg a kereskedők is nyugodtabban vehetik igénybe a bértárolási szolgáltatásokat.
Denys Shmyhal ukrán miniszterelnök az év elején elmondta, hogy az ország akár
10 milliárd köbméter bértárolási kapacitás áll rendelkezésre, amennyiben erre szükség mutatkozik.
Ennek ellenére az idei évben az ország határain kívülről érkező igények alapján betárolt mennyiség körülbelül 0,5 milliárd köbméterre rúgott. Ez a szám figyelembe véve a tavalyi 2,5 milliárd köbmétert, jelentős csökkenést tükröz.
A tárolás mellett kiemelték a hub kapcsán az ukrán gázkitermelést is.
Ukrajna földgáz-kitermelése az orosz invázió óta folyamatosan emelkedik, évente körülbelül 2%-kal növekedve. Ennek következtében az idei év végére a kitermelés elérheti a 17-18 milliárd köbmétert. Ha figyelembe vesszük, hogy a belföldi fogyasztás körülbelül 18-19 milliárd köbméter között mozog, akkor...
elméletben Ukrajna képes önmagát teljesen ellátni a saját termeléséből.
Harmadrészt az ukrán gázhub fejlesztése során kiemelt szerepet kap az atomenergia. Az Ukrenergo vezetője úgy véli, hogy a jövőben elképzelhető, hogy Ukrajna villamosenergiát exportálhat, még akkor is, ha jelenleg jelentős mértékben függ az importtól.
Ukrajna villamosenergia-termelésének jelentős része gáz, olaj és széntüzelésű erőművek leállása miatt egyre inkább az atomenergiára támaszkodik, jelenleg körülbelül 70%-os arányban. Ez a békeidőszak alatt összesen 13,8 GW-nyi kapacitást képvisel, ami alapvető fontosságú az ország energiaszükségleteinek kielégítésében.
A gazdasági fórum panelbeszélgetésének zárásaként Geoffrey Pyatt, az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának helyettes államtitkára videóhívás formájában csatlakozott a diskurzushoz. Kifejtette, hogy a magas szintű energiatermelési és elosztási potenciál önmagában nem elegendő, mivel elengedhetetlen az intézményi struktúrák átalakítása is. Pyatt arra utalt, hogy a jelentős állami energetikai vállalatok, mint például az Ukrenergo és a Naftogaz, esetében elkerülhetetlenek a vállalatirányítási reformok, amelyek már megfelelnek az OECD által támasztott követelményeknek.
Az intézményi átalakulás egyrészt segítené a magántőke bevonzását, másrészt hozzájárulna az európai integrációs törekvésekhez is.
Végül azt se felejtsük el, hogy az "európai energetikai HUB címre" több ország is pályázik, köztük Magyarország is, köszönhetően annak, hogy az átalakuló földgáz ellátási útvonalak a régió egyik prominens gázpiaci szereplőjévé növeszti.
Az elgondolás mögött több magyarázat is lehet. Az energiarendszer "modularizálása", tehát ebben az esetben a különböző régiókra való felbontása és önállósítása egyrészt segíthet abban, hogy
Fontos, hogy a háborúval leginkább sújtott régiók termelési és infrastruktúra zavarai ne eredményezzenek átfogó rendszerszintű problémákat.
Ez a jelenség különösen figyelemre méltó, hiszen november közepe óta az orosz csapatok egyre intenzívebben és precízebben támadják meg Ukrajna energetikai létesítményeit. Nem lehet véletlen, hogy éppen ebben az időszakban merül fel az ukrajnai energiarendszer decentralizálásának ötlete.
Továbbá, ahogy az már Zelenszkij ukrán elnök megszólalásaiban is előkerült: bizonyos területek akár orosz kézre is kerülhetnek egy, a konfliktust lezáró egyezség keretében. Ha ebből a szemszögből nézzük, akkor racionális lenne az a megoldás is, hogy az elcsatolt területeket le tudják választani a teljes hálózatról, ami lényegében már biztonságpolitikai kérdés.