Biológiai jelenségekre utaló nyomokat fedeztek fel egy távoli exobolygón.


Kutatók a K2-18b elnevezésű exobolygón olyan kémiai anyagok jelenlétét mutatták ki, amelyek a Földön élő mikroszkopikus tengeri algák tevékenységével függenek össze. A felfedezés jelentős lépés lehet az idegen élet utáni kutatásban.

A 124 fényévre található K2-18b bolygó atmoszférájában a Cambridge-i Egyetem kutatói dimethyl-szulfid (DMS) és dimethyl-diszulfid (DMDS) jelentős koncentrációját azonosították. Ezek az anyagok a Földön a fitoplanktonok tevékenységéhez köthetők.

A K2-18b egy különleges, "hycean" típusú exobolygó, amelynek sajátos vonása, hogy valószínűleg hatalmas óceánok terülnek el a felszínén, egy hidrogénben dús légkör védelme alatt. A tudósok megfigyelései alapján a bolygón felfedezett vegyi anyagok koncentrációja a Földön tapasztalt értékek ezerszeresét is elérheti, ami arra utal, hogy itt intenzív biológiai aktivitás zajlik.

Arik Kershenbaum, a Cambridge-i Egyetem zoológiai szakértője rámutatott, hogy az asztrobiológiai kutatásokban kulcsszerepet játszó dimetil-szulfid (DMS) egy igen komplex vegyület, amely rendkívül gyorsan bomlik le.

Ha ott megjelenik, akkor bizonyára valami létezésének megteremtésére van szükség.

A Daily Mail szakértőre hivatkozva idézi.

A K2-18b lenyűgöző méreteivel és tömegével tűnik ki, hiszen 2,6-szor nagyobb és 8,6-szor nehezebb, mint a Föld. Ez azt sugallja, hogy ha valóban létezik óceán ezen a bolygón, az valószínűleg óriási kiterjedésű lehet. A kutatók becslései szerint K2-18b életkora 2,4-3 milliárd évre tehető, ami elegendő időt biztosíthatott ahhoz, hogy az egyszerű életformák fejlődése megkezdődjön.

A James Webb Űrteleszkóp forradalmi felfedezéseket tett lehetővé, mivel hihetetlen érzékenysége révén képes a távoli bolygók atmoszféráját alaposan vizsgálni. A csillagászok véleménye szerint a K2-18b exobolygó a Naprendszeren túli biológiai élet "eddigi legmeggyőzőbb nyomát" hordozhatja magában.

A bolygó egy vörös törpecsillag körül kering az úgynevezett "lakható zónában" - ez a legígéretesebb helyszín az életet támogató bolygók keresésére, mivel elég közel keringenek a csillagjukhoz ahhoz, hogy a folyékony víz létezhessen.

Michael Garrett professzor, a Manchesteri Egyetem csillagásza, kifejtette: "Szerintem a komplex élet megjelenése szorosan összefonódik azzal a környezettel, amelyben kialakul."

Related posts