Bloomberg: Mi történik a populistákkal, amikor az emberek rájönnek, hogy az egyszerű megoldásaik nem hoznak valódi eredményeket?
Világszerte tarolnak az újgenerációs vezetők, a technokraták, liberálisok visszaszorulnak. De mi lesz, ha az újak nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket?
Karizma, jogsértések, a szabályok figyelmen kívül hagyása és erőteljes vezetői stílus – ezek a jellemzők dominálták a tavalyi választási évet, és a Bloomberg cikke szerint az idei évben is várhatóan még több meglepetést tartogatnak számunkra. Az elemzők arra a következtetésre jutottak, hogy világszerte több országban is megtörtént a régi pártok kiszorítása, sőt, sok esetben a politikai színtér teljes átalakulására került sor. A választók figyelmét olyan új politikai szereplők ragadták meg, akik a hagyományos jobboldali és baloldali ideológiák elemeit ötvözték, miközben dühüket is kifejezték a demokráciát évszázadok óta meghatározó normák ellen.
A szabad kereskedelem már a múlté, ma a piacvédelem a trend!
A határok lassan, nyöszörögve zárulnak, és a demokratikus intézmények egyre inkább támadások kereszttüzébe kerülnek. A rengéshullámok felerősödnek, mintha csak egy láthatatlan erő próbálná megrengetni a megszokott rendet. A hagyományos pártok a legnagyobb nehézségekkel néznek szembe a választások során, különösen ott, ahol az infláció és a bevándorlás mértéke drámai módon megugrott.
A zászlósfigura Donald Trump: kihívó, de szórakoztató, a maga iránti hűséget mindennél többre becsüli, csak feldühítik a szabályok, hagyományok és a vizsgálatok, amelyek megkötnék a kezét.
Egy teljesen hasonló populista tábor gyűlik köré, ahol Javier Milei és Giorgia Meloni is jelen van. Orbán Viktor sem maradt ki az alkalomból, ő is elzarándokolt Mar-a-Lagoba, hogy tiszteletét tegye és megcsókolja a gyűrűt.