Donald Trump máris megtartotta első beszédét a beiktatását megelőzően, ahol hangsúlyozta a jövőbeli terveit és vízióját az ország számára.


Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke (akit hétfőn iktatnak be hivatalába) egy beszédet mondott amerikai idő szerint vasárnap késő este. Trump számos ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy mi mindent fognak végrehajtani a hivatalba lépése után. Mindeközben a CNN közölte: a megválasztott elnök csapata nagy erőkkel dolgozik már azon is, hogy a beiktatás után létrejöjjön egy telefonbeszélgetés Donald Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök közt.

Az MTI által közölt információk szerint Donald Trump vasárnap, a washingtoni ünnepi nagygyűlés keretein belül bejelentette, hogy célja az Egyesült Államok területén illegálisan tartózkodó bűnelkövetők és külföldi bűnbandák tagjainak eltávolítása.

A Capital One Arenában összegyűlt lelkes tömeg előtt Trump kijelentette, hogy egyik elsődleges lépése a határőrizet szigorítása lesz. Hozzátette, hogy célja az ország területe feletti teljes ellenőrzés visszaállítása, az energiaforrások maximális kihasználása, valamint a gazdasági prosperitás helyreállítása. Emellett hangsúlyozta, hogy eltávolítja a "radikális baloldali woke ideológia" elemeit mind a hadsereg, mind az oktatási intézmények keretein belül.

Donald Trump nemrégiben egyesítette a gázai túszok kiszabadulásának és a fegyverszünet kérdésének fontosságát, amely az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti megállapodással kapcsolatos. A megállapodás még Joe Biden elnöksége alatt jött létre, ám Trump azt állítja, hogy ennek megvalósítása az ő tavaly novemberi választási győzelmének köszönhető. Ezzel a kijelentésével arra utalt, hogy a tárgyalások során gyakorolt nyomása kulcsszerepet játszott a megállapodás létrejöttében.

A megválasztott elnök üdvözölte, hogy a TikTok a vasárnapi leállás után helyreállította szolgáltatását az Egyesült Államokban, azt követően, hogy ő ígéretet tett a felület működésével kapcsolatos aggályok rendezésére. "Nincs más választásunk, meg kell mentenünk" - fogalmazott. A politikus a nagygyűlésen azt is bejelentette, hogy beiktatása után már pénteken Kaliforniába látogat, ahol felkeresi az elmúlt hetek tűzvésze által érintett Los Angeles térségét.

Egyben megköszönte támogatóinak, hogy lehetővé tették novemberi választási győzelmét. Hivatalba lépését úgy értékelte: "visszavesszük országunkat", hozzátéve, hogy "holnap délben négy év után behúzzák az amerikai hanyatlás függönyét". A leendő elnök az amerikai adminisztráció hatékonyságának növelése érdekében ismét ígéretet tett a pazarlás felszámolására, amit a nagygyűlésen szintén felszólaló Elon Musk milliárdos, a kormányzati hatékonyságért felelős leendő kormánytag is megerősített.

Donald Trump említést tett arról is, hogy...

A beiktatásra rendezett ünnepi politikai eseményen számos zenész lépett fel, köztük Kid Rock, valamint a híres Y.M.C.A. című sláger alkotója, a Village People együttes, amelyet Donald Trump kampányának zenei aláfestéseként is használtak.

Miközben a CNN hírei lázban tartják a közvéleményt, értesüléseik szerint Donald Trump megválasztott elnök arra kérte tanácsadóit, hogy a beiktatását követően szervezzenek telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az adatok szerint a csatorna névtelen forrásai ezt megerősítették:

Ahogyan a CNN is rámutatott, Trump elnökjelöltként azt ígérte, hogy a beiktatását követő 24 órán belül lezárja a konfliktust. Azonban aligha valószínű, hogy ezt a vállalását teljesíteni tudná. A választások után már csupán annyit említett, hogy 100 napon belül megoldja a helyzetet, de felmerül a kérdés, hogy mennyire lehet komolyan venni ezt az ígéretet.

Ami jelenleg biztosnak látszik, az az, hogy a CNN értesülései szerint Trump csapata arra számít, hogy a beiktatást követően hamarosan nekiláthatnak egy olyan tervezet kidolgozásának, amelyet már elnöksége első hónapjaiban megvalósíthatnak. Ennek a tervnek része lenne egy személyes találkozó Putyinnal is. A hírcsatorna szerint Trump nemzetbiztonsági csapatának tagjai már hetek óta dolgoznak a Putyinnal folytatandó telefonbeszélgetés előkészítésén. Azonban egyelőre nem világos, hogy a folyamat milyen szakaszban tart, például hogy a beszélgetés konkrét időpontját már kitűzték-e.

Az amerikai és orosz tisztviselők valóban Trump hivatalba lépését követően kezdhetik meg a személyes találkozó megszervezését. A frissen beiktatott elnök korábban már utalt arra, hogy a tárgyalások előkészületei már zajlanak, míg a Kreml jelezte, hogy a hivatalos lépések megtételével megvárják Trump beiktatását. Korábban Svájc és Szerbia is kifejezte, hogy szívesen adna otthont a találkozónak, és Magyarország is felmerült mint lehetséges helyszín.

A CNN megkereste Trump hatalomátvételéért felelős csapatát, hogy véleményt nyilvánítsanak az üggyel kapcsolatban, azonban eddig még nem érkezett válasz a csatornától.

A brit miniszterelnök szerint Donald Trump hétfőn kezdődő második elnöki időszaka alatt is fennmarad Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere - számolt be az MTI.

Sir Keir Starmer a Downing Street hétfői bejelentésében, amely Donald Trump elnöki beiktatása előtt készült, hangsúlyozta: a két ország közötti kapcsolatokat évszázadokon át az együttműködés és a stabil partnerség határozta meg. Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között olyan különleges kötelékek léteznek, amelyek páratlan szoros kapcsolatot teremtenek a két nemzet között.

A két nemzet mindig is összefogott a zsarnokság ellen, és közösen fáradozott a biztonság és a jólét megteremtésén - hangsúlyozta a munkáspárti brit miniszterelnök, majd folytatta:

Tekintettel a hivatalba lépő amerikai elnöknek az Egyesült Királyság iránti régre visszanyúló vonzalmára és történelmi távlatú kapcsolataira, tudom, hogy ez az elmélyült baráti viszony folytatódik.

A brit miniszterelnök emlékeztetett rá, hogy első alkalommal tavaly szeptemberben találkozott Donald Trumppal, és azóta folyamatosan beszélgetnek a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzésének fontosságáról. Starmer hétfőn, a Trump beiktatásának napján kifejezte jókívánságait, és hangsúlyozta, hogy már nagyon várja a következő találkozójukat.

A Trump környezetéből származó brit sajtóforrások szerint a tavaly novemberben újraválasztott republikánus elnök nem fogadta jól, hogy a munkáspárti brit kormány a választási kampány során Kamala Harris alelnököt támogatta, aki Trump demokrata ellenfele volt. A The Times című konzervatív brit lap értesülései alapján Trump tanácsadói azt javasolták az újonnan hivatalba lépő elnöknek, hogy neheztelése kifejezéseként Sir Keir Starmer brit politikust hagyja ki a Fehér Házba meghívandó külföldi vezetők listájából, és helyezze őt a "sor végére".

Az ügy hátterében Sofia Patel áll, aki a tavaly júliusi brit parlamenti választások következtében a Munkáspárt operatív igazgatójává lépett elő. Patel a LinkedIn, az üzleti és munkaerőpiaci kapcsolatokra specializálódott közösségi platform segítségével aktivistákat toborzott, hogy Kamala Harris kampányát támogassák az Egyesült Államokban.

Donald Trump kampánycsapata egykor hivatalos bejelentést tett az amerikai szövetségi választási bizottságnál, azzal az indoklással, hogy a brit Munkáspárt illegális módon támogatta Kamala Harris akkori demokrata elnökjelölt kampányát, ezzel külföldi állampolgárokat bevonva a választási folyamatba.

Related posts