Donald Trump éppen a forintot próbálja felfelé tornázni, de a helyzet korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik.

A vámokkal kapcsolatos helyzet azt mutatja, hogy Donald Trump nem olyan eltökélt, mint ahogy azt sokan gondolták; a vámok bizonyos értelemben eszközként szolgálnak számára céljai eléréséhez. Ennek következtében a piacokon csökkent a feszültség, ami előnyösen hatott az euró árfolyamára a dollárral szemben. Ez a forintnak is kedvező hatással volt, hiszen a magyar valuta átmenetileg háromhavi csúcsra emelkedett. Szakértők, akik az Indexnek nyilatkoztak, nem zárják ki, hogy a forint hamarosan a 400-as szintet is megcélozza az euróval szemben. Heti összefoglalónkban ezt a folyamatot vizsgáljuk.
A hétfői, 409 feletti árfolyamok után a forint péntekre rendezte sorait, és az euróval szemben egészen 404,2-ig is lecsúszott. A dollárral való összevetés még figyelemre méltóbb, hiszen a hazai valuta a hétfői 400 körüli szintről 389 alá is benézett - tájékoztatta lapunkat Rodic Ádám.
Az MBH Elemzési Centrum szakértője úgy véli, hogy a forint erősödése elsősorban a nemzetközi befektetői hangulat kedvező alakulásának köszönhető. Ez a tendencia nemcsak a magyar devizát, hanem a régió más valutáit is kedvezően érinti; a lengyel zloty például hétéves rekordot döntött az euróval szemben.
A külpiaci hangulat lehetővé teszi, hogy a forint árfolyamában a fundamentális tényezők is érvényesüljenek, mint a folyó fizetési mérleg többlete, a csökkenő költségvetési hiány és a kamatkülönbözet.
Az amerikai elnök hétvégi vámokkal kapcsolatos bejelentései nyomán mindenki arra számított, hogy a dollár gyengülni fog, különösen az euróval szemben. Ám a hétvégén tapasztalt dollárelőny hétfőre nem tartott ki, és a bejelentések hatása a forint árfolyamán is elmaradt a várakozásoktól.
A következő napokban kiderült, hogy a vámokkal kapcsolatos helyzet nem annyira vészes, mint ahogyan azt sokan előre jelezték. Trump ezeket a vámokat részben eszközként alkalmazza saját politikai céljainak elérésére, ami miatt a vámokkal kapcsolatos aggodalmak mérséklődtek a korábbi időszakokhoz képest.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza hívta fel a figyelmet arra, hogy a forint a héten szinte folyamatosan erősödött az euróval szemben. Ezáltal az árfolyam november eleje óta nem tapasztalt szintre, 405 alá került, igaz, ez csak ideiglenes volt, hiszen pénteken ismét egy kisebb gyengülés következett be.
Rodic Ádám megerősítette, hogy az új amerikai adminisztráció a külföldi tényezőket illetően úgy tűnik, nem a totális kereskedelmi háború kirobbantására készül, hanem inkább a vámfenyegetések révén próbálja erősíteni tárgyalási pozícióját.
Ez rövid távon valóban szélsőséges árfolyammozgásokat generálhat a devizapiacon, viszont hosszú távon mindenképpen kedvezőbb kilátásokat kínál, mint amit tavaly ősszel előrevetítettek.
A közép-kelet-európai devizák összességében is erős hetet zártak, amelyhez az új amerikai adminisztráció által az orosz-ukrán háború lezárásához történő vélt vagy valós közeledés is hozzájárult.
A héten a forint erősödését támogatta Pleschinger Gyula, az MNB Monetáris Tanácsának tagja, aki kifejtette, hogy az infláció a következő hónapokban valószínűleg kívül fog esni a jegybank által megengedett toleranciasávon. Ebből kifolyólag nem lát lehetőséget további kamatcsökkentésre az idén. Ezzel a helyzettel összevetve, a Cseh Nemzeti Bank 25 bázispontos kamatcsökkentése régiós szinten kedvező helyzetet teremtett a forint számára, különösen a növekvő kamatfelár miatt.
Rodic Ádám az Indexnek elmondta, hogy a forint szempontjából a legfontosabb tényező kétségtelenül a januári amerikai átfogó munkaerőpiaci adatok voltak. A piaci várakozások szerint a munkaerőpiaci helyzet javulása valószínűleg hatással lenne az Egyesült Államok kamatkilátásaira is, esetleg csökkentve azokat. Emellett az adatok éves felülvizsgálata is kiemelt figyelmet kapott.
Szakértőinkkel közösen elemeztük, hogy a jövő héten milyen események befolyásolhatják a forint árfolyamának alakulását.
A Gránit Alapkezelő vezető elemzője rámutatott, hogy a forint árfolyamának alakulására továbbra is jelentős hatással lehet az euró-dollár árfolyama. E tekintetben Trump intézkedései és megnyilatkozásai kulcsszerepet játszhatnak, legyen szó akár a háború lezárásáról, akár a vámokkal kapcsolatos döntésekről.
Rodic Ádám hozzáfűzte, hogy pénteken pedig az egyesült államokbeli januári import árindexet figyeljük. Bár a vámok kivetése januárban még nem történt meg, érdekes lesz látni, hogy az import árindex hogyan alakul. A közelmúltban több tényező is aggasztó irányba mozdult el az amerikai inflációs kilátásokkal kapcsolatban (például lakossági inflációs érzékelés, ISM árkomponensei).
A héten a forint képes volt erősödni, és a 405-ös szint környékén stabilizálódott. Most azonban felmerül a kérdés: a közeljövőben vajon megkísérli-e az árfolyam a 400-as szint elérését, és sikerül-e áttörnie azt?
Az orosz-ukrán konfliktus rendezésének sikeres előmozdítása jelentős erősödést eredményezhetne. Emellett, ha az Európai Unió keretein belül a vámok kérdése háttérbe szorulna, az szintén kedvező hatással lenne. Továbbá, ha a piac a Magyar Nemzeti Bank kommunikációját figyelembe véve nem anticipálna lényeges kamatcsökkentést az idei évre, az stabilizálhatná a gazdasági helyzetet.
Regős Gábor úgy véli, hogy a helyzet kedvezően alakulhat, amennyiben nem érkezik váratlan negatív hír, és a dollár sem erősödik számottevően az euróval szemben. Ennek tükrében reményei szerint az árfolyam a héten nem lépi át a 410-es szintet.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint az euró-forint árfolyamában a 400-410-es, míg a dollár-forint esetében a 380-395-ös szint látszik most bejárhatónak.
A BUX index esetén a hét első három napján csak kisebb, vegyes irányú (de inkább negatív) mozgásokat láthattunk. Csütörtökön aztán berobbant a tőzsde, egy nap alatt 3,3 százalékkal ment feljebb az index értéke.
Varga Zoltán hangsúlyozta lapunknak, hogy a következő hetekben különösen fontos figyelemmel kísérni az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos eseményeket, mivel ezek a hírek akár a konfliktus lezárásának lehetőségére is utalhatnak.
Regős Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy az OTP részvényei a héten a 24 ezer forintos szintről 25 ezer forint közelébe ugrottak, ezzel új történelmi csúcsot állítva fel.
A Mol árfolyama a héten csak minimális növekedést tudott elérni, de az Magyar Telekom növekedése is kisebb mértékű, 1 százalékot nem sokkal meghaladó volt. A Richter részvényei is leginkább a hét második felében tudtak emelkedni, ennek mértéke egy hét alatt mintegy 3 százalékot tett ki.
Az olaj ára a héten csupán mérsékelt ingadozásokon esett át, a hordónkénti költség körülbelül egy dollárral csökkent a hét folyamán.
A gáz ára a héten továbbra is emelkedő pályán mozog, és jelenleg körülbelül 55 euró/MWh környékén áll. Ez a szint 2023 februárja óta a legmagasabb, és ha ez a tendencia fennmarad, akkor komoly kockázatokat jelenthet a forint árfolyamára, valamint a költségvetés egyensúlyára nézve.
Regős Gábor hangsúlyozta, hogy az árak emelkedését elsősorban a tárolók alacsony töltöttsége indukálja, amely az európai szinten a tavalyihoz képest közel 20 százalékponttal elmarad. Ez a helyzet a kontinensre jellemző hideg téli időjárás következményeként értelmezhető. Ezen kívül, a kínálati oldalon némi változást hozhat a Kína által az amerikai LNG-re bevezetett 15 százalékos vám is.