Edzők vágyainak megtestesítője, a nemzet szívének választottja: búcsúzik a pillangókisasszony.
Bár Kapás Boglárka nem állt az olimpiai dobogó legfelső fokán, kétségtelenül a magyar úszósport egyik legkiemelkedőbb alakja, aki a közelgő budapesti rövid pályás világbajnokságon zárja le sikerekben gazdag pályafutását. Pályája csúcsán, 2019-ben Kvangdzsuban lenyűgöző versenyzői képességeivel legyőzte a jóval esélyesebb amerikai úszókat, és világbajnoki címet szerzett 200 méteres pillangón. Két évvel korábban, Rióban pedig olimpiai bronzérmet érdemelt ki 800 méteres gyorsúszásban. Ezen eredmények valóban kiemelkedőek, de Boglárka igazi öröksége a közönség szívében rejlik; ő az, aki sportágunk kedvenc hőseként vonul vissza, és maradandó, szívet melengető emlékeket hagy maga után, sokkal inkább, mint bármelyik több olimpiai bajnokunk.
Amikor 2003-ban a Szőnyi úti BVSC-uszodában Nagy Péter edző irányítása alá került egy tizedik életévét taposó, vékony testalkatú kislány, senki sem sejtette, hogy története a magyar úszás egyik legszebb fejezetévé válik. A kislány neve Kapás Boglárka volt, és ha valaki akkor azt állította volna, hogy ő lesz az egyik kiemelkedő magyar úszó a következő húsz évben, valószínűleg furcsa nézéseket kapott volna.
Nos, ez nem teljesen pontos, mivel Bogin már korán megmutatta, hogy rendkívül céltudatos és szorgalmas kislány, aki a részletekre való odafigyelésével tűnt ki. Benne egyértelműen ott rejlett a tehetség csírája.
"Valóban, rendkívüli teljesítményeket nyújtott, hiszen a 2007-es EYOF-on, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál keretében 800 méter gyorsúszásban ezüstérmet szerzett. Ráadásul, alig 15 esztendősen ő volt az úszócsapat legfiatalabb tagja, és már a pekingi olimpiára is sikerült kijutnia, ahol a 400 méteres gyorsúszásban indult, és egyéni rekorddal a 29. helyet érte el" - emlékezett vissza első edzője, Nagy Péter a kezdeti időszakra.
Bogi fejlődése folyamatosan ível felfelé. 2009-ben 200 méteren, a későbbiekben királyszámának számító távon szerezte meg első junior Európa-bajnoki érmét, amely ezüst színű volt. Ezt követően a rövid pályás országos bajnokságon a felnőtt mezőnyben már három aranyéremmel bizonyította, hogy érdemes komolyan venni a nevét.
A 2010-es ifjúsági olimpia debütálásakor, papíron csupán a harmadik legjobb magyarként érkezett a versenyre, Bernek Péter és Biczó Bence mögött. Mivel a szövetség csak két edzőt engedett az utazásra, Nagy Péter kénytelen volt távolról követni az eseményeket. Eközben Bogi mindenkit felülmúlva aranyérmet nyert 200 méteren pillangón és 400 méteren gyorsúszásban, valamint ezüstérmet szerzett 200 méteren gyorson. Ezzel ő lett Magyarország első ifjúsági olimpiai bajnoka. Ne feledjük azonban, hogy Bernek és Biczó is sikeresen zárták a versenyt, hiszen mindketten egy-egy aranyéremmel térhettek haza.
E sorok írója Szingapúrban szemtanúja lehetett annak, mekkora tisztelettel néz fel Bogi az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztinára, bálványára és példaképére, aki a magyar csapat egyik vezetőjeként volt kint az ázsiai városállamban.
Bogi a felnőttek mezőnyében is megmutatta tehetségét, hiszen rövid pályán, 800 méteren, Eindhovenben ezüstérmet szerzett az Európa-bajnokságon. Igazán figyelemre méltó teljesítmény!
A 2012-es londoni olimpiára, bár nem tartották esélyesnek, de már elismert versenyzőként utazott el 19 éves korában. Hatodik helyezést ért el 800 méteren, ráadásul országos csúccsal, ami nagyjából megfelelt a várakozásoknak. Azonban, figyelembe véve, hogy májusban Debrecenben Európa-bajnoki címet szerzett 800 méteres gyorsúszásban, talán ő maga is egy kicsit jobb eredményre vágyott.
"A kazanyi világbajnokság igazi fénypontja a 1500 méteres gyorsúszás bronzérme volt, hiszen Bogi 15 másodperces ugrást produkált, ami a sportágban rendkívüli teljesítménynek számít - mesélte Nagy Péter, aki még kilenc év elteltével is izgalommal gondol vissza erre a hihetetlen eredményre. - Akkor még nem sejtettem, hogy ez lesz az utolsó közös diadalunk, hiszen kilenc hónappal a riói olimpia előtt külön utakon folytattuk. A válás nem volt fájdalommentes számomra, de én mindig a szép pillanatokra fókuszálok, és rengeteg csodás emlékünk köt össze minket."
Kapás és Virth Balázs munkakapcsolata - mert utóbbi lett Bogi edzője 2016-tól - már pár hónapos együttműködés után fényesen kamatozott, hősnőnk négy aranyat nyert a londoni Európa-bajnokságon, majd bronzérmes lett 800 méter gyorson a riói olimpián. Élete első, és mint utóbb kiderült, utolsó olimpiai érmének megszerzése után könnyek között nyilatkozott az M4Sportnak:
Csak kéttizedre voltam az ezüsttől, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel. Amiért jöttem, azt hazaviszem, akkor kezdtem el sírni, amikor elindultam idefelé, akkor esett le, hogy mi is történt velem. Szeretném megköszönni azoknak az embereknek, akik ide juttattak. Elsősorban édesanyámnak, apukámnak, egész családomnak. Az utóbbi időben hihetetlenül mellettem állt mindenki, megköszönöm Virth Balázsnak, Széles Sanyi bácsinak, mert hihetetlen, hogy mekkora profizmussal csinálják a dolgukat. Egyszerűen bízom bennük! Én ilyet még nem éreztem soha. És szeretném megköszönni az Újpestnek, az egyesületemnek, mert tárt karokkal fogadtak, és mindent megkapok, amire szükségem van...
Ilyen szívhez szóló üzenetet keveset hallottunk a magyar sportban, talán ez is a magyarázata annak, hogy annyian és annyira szeretik Kapás Boglárkát. (Nem mindenki tudja, hogy Rióban, az olimpiai faluban talán az éremnél is értékesebb ajándékot kapott Bogi, későbbi férje, Telegdy Ádám szerelmét.)
Abban a számban, amelyre a nem túl sikeres 2017-es budapesti vb után kezdett el fókuszálni, belátva, hogy a hosszú gyorsúszó számokban Ledecky mellett nem rúghat labdába.
Kvangdzsut diadala előtt már Glasgow is ígéretes eredményekkel büszkélkedhetett, hiszen a 2018-as Európa-bajnokság során Bogi fantasztikus teljesítménnyel, 2:07.13-as idővel nyerte meg a 200 méteres pillangót. Ez a siker tehát nem volt véletlen, hiszen a kvangdzsui győzelem egy korábbi, már meglévő eredményre épült.
A 2020-as tokiói olimpia a világjárvány következtében egy évvel későbbre, 2021-re került átütemezésre. Az Európa-bajnokságon még diadalmaskodott a 200 méteres pillangóúszásban, de az olimpiai versenyen a negyedik helyezést érte el. Később elárulta, hogy pánikroham tört rá, amely során a szeretett húga elvesztése miatti mérhetetlen fájdalmát élte át.
Ami Tokió után következett, az már a végtelen búcsú kezdete. A tollat nem Raymond Chandler forgatta, hanem Kapás Boglárka, és a történet nem a film noir sötét világában játszódik, hanem a víz mélyén, az úszás lenyűgöző univerzuma közepette.
Azért idén májusban a belgrádi Európa-bajnokságon összejött a tizenharmadik Eb-érem, egy bronz, majd meglett az ötödik olimpia is Párizsban, de ez már 31 évesen a búcsú utolsó előtti stációja volt.
Nem szeretném azt mondani erre a 2024-es évre, hogy levezetés. Mert nem az. Bogi most is tisztességesen edz, időnként kivág egy olyan edzést, mint a fénykorában, de már kicsit rövidebbek, kicsit óvatosabbak ezek a tréningek. Már nehezebben regenerálódik 31 évesen, mint öt-tíz éve. Odafigyel a megérzéseire. Nem levezetés ez, hanem racionális edzésmunka
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – hangzik el Virth Balázs szájából, miközben a budapesti rövid pályás világbajnokságra készül. A versenyt, ahol a 200 pillangó mellett a 400 gyors és a 400 vegyes számokban is megméretteti magát, izgalommal várja.
"A 200 pillangó nem fekszik neki rövid pályán, majdnem egyforma a legjobb ideje a 25-ös és az 50-es medencében - ez is Virth Balázs véleménye. - Ha engem kérdeznek, szerintem 400 vegyesen a legjobbak az esélyei a döntőbe kerülésre, az utolsó előtti napon, szombaton."
Természetesen reálisan nézve nem valószínű, hogy Bogitól egy grandiózus finálé várható, de ő annyira tehetséges és eltökélt versenyző, hogy bármilyen meglepetés benne rejlik.
Jobban mondva, inkább hölgyem, de ez nem cseng olyan jól.
Ha mindössze két szóval kellene kifejeznem, így fogalmaznék: edzők ideálja. Minden edző szívből kívánja, hogy olyan versenyzője legyen, mint Kapás Boglárka. A medence nélküle egészen más lesz, az már biztos. Lehet, hogy még a könnyeim is előtörnek majd.