Lengyelország most egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy ismételten hozzáférjen az EU-s támogatásokhoz, amelyek eddig felfüggesztés alatt álltak.


A lengyel kormány benyújtotta Brüsszelnek az igazságügyi reformjára vonatkozó javaslatát, hogy az Európai Unió jogi szakértői alaposan át tudják tekinteni - számolt be róla a Reuters.

A Donald Tusk által vezetett lengyel kormány szükségszerűen módosítja az igazságszolgáltatás rendszerét, mivel a Jog és Igazságosság (PiS) párt, amely korábban Orbán Viktor populista szövetségeseként volt ismert, olyan reformokat hajtott végre, amelyek aláásták az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Ezek a lépések oda vezettek, hogy az Európai Unió 2022 és 2023 folyamán több mint 320 millió eurónyi bírságot rótt ki Lengyelországra az uniós jog megsértése miatt. Ezen felül, a helyzet súlyosságára való tekintettel, több milliárd euró értékű uniós támogatás kifizetését is felfüggesztették.

Donald Tusk, Lengyelország korábbi miniszterelnöke, reformkísérleteit Andrzej Duda, a PiS párt szövetségeseként működő államfő, sikeresen megakadályozta. Most azonban a lengyel politikai színtér új fordulóponthoz érkezik, hiszen májusban elnökválasztásra kerül sor. Duda, aki már nem indulhat újabb, harmadik ciklusért, így már nem szerepel a jelöltek között. A legújabb közvélemény-kutatások alapján pedig úgy tűnik, hogy egy olyan elnökjelölt áll az élen, aki Tusk számára kedvező lehetőségeket kínál.

A javasolt megoldások az előző kormány által létrehozott hibás rendszerre reagálnak

- idézték a Brüsszelbe küldött javaslat ügyében kiadott közleményben Dariusz Mazur igazságügyiminiszter-helyettest, aki szerint a cél az, hogy helyrehozzák és visszaállítsák a "normalitást" ezen a területen.

Az előző lengyel kormány igazságügyi reformja úgy változtatta meg a bírák kinevezési rendszerét, nagyobb beleszólást engedett a parlamentnek, és létrehozott egy olyan rendszert is, amely a bírák megfenyítésére szolgált. Ezek a módosítások a reform bírálói szerint ellentétesek voltak a jogállamiság elvével, a populista jobboldali kormánypárt ugyanakkor tagadta, hogy aláásták volna a bírói függetlenséget.

Donald Tusk konzervatív kormánya számára az igazságügyi reform azért is fontos, mert így igyekeznek visszaszerezni az EU-s támogatásokat, amelyektől Lengyelország a PiS-kormány jogsértései miatt estek el.

Related posts