Rabszolgaságra adták, emberevő törzsek támadásának áldozatává vált, és már csak egy lépés választotta el attól, hogy a tűzhelyen végezze.

Jelky András kalandos történetét Heves Lajos ifjúsági regényéből ismerhetjük. A kutatások szerint ugyan nem minden úgy történt, ahogy az 1738. április 20-án született magyar kalandor a visszaemlékezéseiben elmesélte, de úgy is nézhetjük, hogy sok minden igaznak bizonyult. Ez pedig nem kevés, ami belefért Jelky András életébe, aki mindössze 45 éves volt, amikor 1783. december 6-án meghalt. Halála napján ön is tesztelheti, mennyire ismeri kalandos életét.
Jelky András kétségkívül vonzó férfi lehetett, hiszen kétszer is egy nő mentette meg az életét. Az emberevők fogságában a törzsfőnök lánya - vagy egy másik helyi előkelőség sarja - volt az, aki kiszabadította őt, így megakadályozta, hogy az addig ketrecben tartott magyart feláldozzák bálványuknak. Ráadásul ez a bátor lány el is szökött vele, miközben Jelky már házas volt, hiszen Batáviában kötötte össze az életét egy másik nővel.
A magyar kalandor életének színes palettáján egy újabb esemény is helyet kapott: egy házasság, amelyet a házvezetőnőjével kötött. Ez a döntés is tükrözi, hogy milyen magas színvonalú életet élt, még a halála előtt. A források szerint három gyermek is született ebből az egyesülésből, akik tovább örökítik a kalandor szellemét.
Emellett egyértelmű, hogy könnyedén elsajátította a nyelveket, mivel számos helyszínen és magas pozíciókban is sikeresen helytállt. Az általa megálmodott életútja olyan, mint egy különös kaleidoszkóp, ahol Münchhausen báró vagy Háry János mesés kalandjai egyesülnek Robinson Crusoe izgalmas felfedezéseivel.
A magyar felfedező, miután számtalan izgalmas kalandon és megpróbáltatáson ment keresztül, végül Batáviában találta meg új otthonát. Itt a Holland Kelet-Indiai Társaság főkormányzója bőkezűen támogatta őt, elismerve az eddigi teljesítményeit. Tiszti rangot nyerve, egy árvaház igazgatójaként dolgozott, miközben jelentős vagyont halmozott fel. 1767-ben egy lenyűgöző, 1400 házból álló ültetvényt vásárolt, ami még inkább megerősítette pozícióját. 1770-re a polgári őrség kapitányává léptették elő, és a holland követség titkos tanácsosa lett, emellett többször is ellátogatott Japánba és Jávára, hogy a diplomáciai kapcsolatokat erősítse.
Ez egészen addig tartott, amíg a felesége meg nem halt, Jelky pedig búskomorságba nem esett és el nem fogta a honvágy. Lemondott az állásáról, és 1776. október 25-én Európába utazott. Jó néhány hónap után ért Amszterdamba, innen Bécsbe ment, ahol bátyját még életben találta. A császárvárosban nagy feltűnést keltett, 1777. november 28-án bemutatták Mária Teréziának is. 1778-ban hazajött, és ismét megnősült. 45 évesen tüdővészben halt meg. Szülőhelyén 1936-ban szobrot állítottak az emlékére, ami a város egyik jelképévé is vált.
A hiteles történeti források megerősítik, hogy a Holland Kelet-indiai Társaság katonájaként Batáviába, a korabeli Holland Kelet-India fővárosába, amely ma Jakartaként ismert, került. Azonban a róla szóló elbeszélések egy része a kutatások szerint nem találhatóak alátámasztva. Kvízünk során Jelky András legendás alakját idézzük fel, és felfedezzük a történetek mögött rejlő valósághűséget.