"Elpusztíthatatlan" - merész és provokatív címlappal idézi fel a Charlie Hebdo a tíz évvel ezelőtti tragikus eseményeket.


A 32 oldalas különkiadás borítóján egy különös figura tűnik fel, aki szatirikus hetilapját éppen egy fegyverrel a hátsójában olvassa. A látvány szürreális és provokatív, a karakter arckifejezése pedig azt sugallja, hogy a humor és a feszültség határvonalán egyensúlyozik. Az illusztráció valósággal megragadja a figyelmet, és azonnal arra készteti az olvasót, hogy felfedezze, milyen pikáns és ironikus tartalmakkal van tele ez a különleges kiadvány.

Tíz évvel ezelőtt, 2015. január 7-én, Párizsban egy iszlamista testvérpár, Said és Cherif Kouachi, fegyverrel a kézben törte meg a csendet a Charlie Hebdo szerkesztőségében. A támadás tragikus következményeként a lap neves karikaturistái, mint Cabut, Wolinski, Charb és Tignous, életüket vesztették. A brutális esemény összesen 12 áldozatot követelt, köztük egy szolgálatot teljesítő rendőrt, aki muszlim volt. Ez a nap örökre belevésődött a kollektív emlékezetbe, mint a szabadság és a művészi kifejezés elleni támadás.

Tíz évvel a tragikus esemény után a Charlie Hebdo továbbra is heti rendszerességgel megjelenik, és elérte az 50 ezer példányos példányszámot. A szerkesztőség tagjait testőrök kísérik, és titkos helyszíneken végzik munkájukat. Éppen itt készítették el a támadás évfordulójára készült különszámot is, melynek vezércikkében a lap fő részvényese hangsúlyozta, hogy az alpári vallásellenes megnyilvánulások továbbra is virágzanak, mert az emberek nevetés iránti vágya soha nem fog eltűnni.

Laurent Saurisseau, művésznevén Riss, karikaturista, a január 7-i támadást követően, egy golyóval a vállában élte túl a borzalmakat. Most a szatíra erejéről osztja meg gondolatait, hangsúlyozva, hogy a humor és az optimizmus azok a kulcsfontosságú erények, amelyek segítették őket átvészelni ezeket a nehéz éveket. Riss szerint a mosoly ereje és a nevetés képessége mindig is fontos volt a nehézségek leküzdésében.

Amikor az emberek nevetésre fakadnak, az mögött az a vágy rejlik, hogy igazán éljenek. A nevetés, az irónia és a karikatúra mind-mind az optimizmus színes kifejeződései, amelyekkel a világ kihívásait próbálják könnyebbé tenni.

Tíz évvel ezelőtt egy hetilap, amely küldetésének tekinti a szólásszabadság határainak feszegetését, egy Mohamed prófétát gúnyoló címlappal sokkolta a közvéleményt. A legújabb különkiadásban a "Nevetni Istenen" című rajzpályázat 40 díjazott alkotása is megtalálható. Az egyik figyelemre méltó rajzon egy karikaturista tűnődik, és önmagától kérdezi: "Szabad-e olyan képet alkotni, amelyen egy férfi egy másik férfit ábrázol, aki éppen Mohamedet rajzolja?"

Riss, a tíz évvel ezelőtti tragédia túlélője, a támadás áldozatait legjobb barátainak tekinti. Kifejtette, hogy nincs olyan nap, amikor ne idézné fel a merénylet pillanatait, de a reményről sosem hajlandó lemondani. Úgy véli, hogy a Charlie Hebdo szelleme sokkal mélyebben beágyazódott a társadalom szövetébe, mint ahogy azt sokan gondolják, és immáron a kollektív emlékezet szerves részévé vált.

Related posts