Európa nagy ígérete az akkugyártás terén sajnos súlyos csapást szenvedett el, és úgy tűnik, hogy a kínai ipar előretörése megállíthatatlan.

Csődbe ment a Tesla-vezetők által alapított svéd Northvolt, Európa egyik legértékesebb technológiai vállalata, az európai elektromos autóipar egyik kulcsszereplője. Az energiaátmenet területén erősödő kínai dominancia határozhatja meg a globális gazdaság jövőjét.
Az európai zöldtechnológia éllovasa, az akkumulátorgyártó Northvolt szerdán csődöt jelentett Svédországban, ezzel gyakorlatilag megpecsételve Európa azon törekvéseit, hogy versenyképes alternatívát kínáljon a kínai gyártóknak. Ez a csőd a svéd üzleti történelem egyik legnagyobb bukása, és a Saab Automobile több mint tíz évvel ezelőtti leállása óta a legfigyelemreméltóbb esemény.
A svéd Northvolt, amely 2016-ban alakult, eddig több mint 10 milliárd dollárnyi tőke, hitel és állami támogatás formájában jutott forrásokhoz. A cég legfőbb részvényesei között szerepel a Volkswagen, amely 21 százalékos részesedéssel bír, valamint a Goldman Sachs, amely 19 százalékkal rendelkezik. Emellett olyan neves autógyártók, mint a BMW, a Volvo és a teherautó-gyártásban élen járó Scania hosszú távú megállapodásokat kötöttek a Northvolttal, hogy biztosítsák a vállalat jövőbeni bevételeit és lehetőségeit a további hitelek felvételére. Ám mindez a számottevő támogatás ellenére sem bizonyult elegendőnek.
A tavaly novemberben csődvédelmet kérő cég, amely elektromos autókhoz gyárt akkumulátorokat, sürgető helyzetbe került, mivel készpénzállománya drámaian csökkent. A vállalat igyekezett új forrásokat bevonni, hogy orvosolja az észak-svédországi gyárának, a Northvolt Ett-nek (amelynek neve svédül "egyet" jelent) kapacitásbővítésével kapcsolatos folyamatos kihívásokat.
A svéd Northvolt, amely csődöt jelentett, több mint 8 milliárd dollárral tartozik, és a vállalat leépítése 5000 munkahely sorsát is megpecsételheti.
A hitelezők között magán- és állami befektetők egyaránt szerepelnek.
Peter Carlsson, a Northvolt társalapítója és egykori Tesla-vezetője, nem sokkal azután döntött a vezérigazgatói posztjának elhagyása mellett, hogy novemberben bejelentették a vállalat adósságátütemezését. Korábban kifejtette, hogy a cég működésének stabilizálásához legalább 1,2 milliárd dollárra van szükség.
Az európai autóipar azt remélte, hogy a Northvolt csökkenti a nyugati autógyártók függőségét a kínai riválisoktól, például az akkumulátorgyártó CATL-től és az elektromos autókat és akkumulátorokat is gyártó BYD-től.
Az észak-amerikai Northvolt Six (Hat) és a német Northvolt Drei (Három) üzemek nem kerültek csődhelyzetbe, ahogyan a lengyel leányvállalat, a 2023 óta Gdanskban működő Northvolt Dwa (Kettő) sem. A csődeljárás kizárólag a vállalat legfontosabb és központi létesítményét, az észak-svédországi Skellefteában található Northvolt Ett (Egy) gyárat érinti.
A németországi Northvolt Drei, amely mintegy háromezer embernek biztosít munkahelyet, a tervek szerint 2026-ban indítja el termelését, és a teljes létesítmény 2029-re fog megvalósulni.
Robert Habeck német gazdasági miniszter kijelentette, hogy továbbra is reménykedik abban, hogy a Northvoltot még megmentheti egy olyan befektető, aki biztosítani tudja a németországi üzem jövőjét. "A tárgyalások folyamatban vannak - mondta. - A lehetőség mindenképpen fennáll."
A Porsche és a Volkswagen közölte, hogy továbbra is kapcsolatban áll a Northvolttal, de más beszállítók után néztek, miután világossá vált, hogy az akkumulátorgyártó a csőd felé tart.
A Northvolt Fem (Öt) az ugyancsak svédországi Borlänge városban tervezett üzem építését már 2024 júniusában leállították. Miközben a Northvolt és a Volvo épülőben lévő göteborgi közös gyárával kapcsolatban már 2024 októberében úgy döntöttek, hogy a Volvo Cars kivásárolja a Northvolt részesedését a közös vállalkozásból, mivel a Northvolt pénzügyi nehézségei miatt nem tudta teljesíteni finanszírozási kötelezettségeit. A Volvo Cars hangsúlyozta, hogy a gyár jövőbeni akkumulátorgyártása harmadik felek vagy más partnerek bevonásától függ, jelezve, hogy nem tervezi az akkumulátorgyártást önállóan folytatni.
A héten a Scania, mint az egyik legjelentősebb partner, bejelentette, hogy a teherautó-gyártó Northvolttal kötött megállapodása mellett más akkumulátorok szállítására is szerződést kötött. Emellett a Scania jelezte, hogy 6 millió dollárért, valamint a vállalkozás összes adósságának átvállalásával továbbra is érdekli a Northvolt Industrial megvásárlása, amely a Northvolt Systems nevű akkumuláregyártó egységhez tartozik.
Már tavaly októberben nyilvánvalóvá vált, hogy súlyos problémák merültek fel. A HVG beszámolója szerint a Northvolt Ett gyár finanszírozási gondjai a termelés ideiglenes leállításához vezettek, emellett Svédországban a munkavállalók 25%-ának elbocsátására került sor. Ekkor körülbelül 1600 dolgozó vesztette el állását, és a gyár vezetésében is komoly változás történt, hiszen a vezérigazgató lemondott.
A pénzügyi problémák közvetlen forrása az lehetett, hogy a BMW, a német autóipar egyik vezető képviselője, 2024 júniusában visszavonta a Northvolttal kötött, kétmilliárd eurós akkumulátorcellák beszerzésére vonatkozó megrendelését. Ez a lépés a svéd akkumulátorgyártó teljesítményének hiányosságaira vezethető vissza, mivel nem volt képes eleget tenni a BMW-vel 2020-ban megkötött hosszú távú szállítási megállapodás követelményeinek.
Ezt követően egy újabb jelentős csapást jelentett, hogy a Northvolt tavaly év elején egy ötmilliárd eurós zöldhitel-megállapodást írt alá egy jelentős üzemfejlesztés érdekében. Sajnos a finanszírozás később törlésre került, mivel a pénzügyi nehézségek tovább súlyosbodtak.
Az európai elektromos autóipar egyik kulcsszereplőjének számító Northvoltot egykori Tesla-vezetők alapították 2015-ben, hogy Skellefteåban, Svédország északi részén tiszta energiával üzemelő ultramodern akkumulátorgyárat építsenek. A vállalkozás gyorsan az európai zöld technológia reménységévé vált, vonzotta a világ legnagyobb autógyártóit, bankjait és kormányait. 2024 elejéig a Northvolt - Európa egyik legértékesebb technológiai vállalataként - körülbelül 15 milliárd dollár befektetést gyűjtött össze.
Bár a Northvolt már régóta nekilátott az akkumulátorok előállításának, és Európa egyik legjelentősebb akkumulátorcella-gyártó óriását hozta létre, az általuk gyártott akkumulátorok több esetben nem teljesítették a gépjárműgyártók szigorú minőségi követelményeit, ráadásul a termelési kapacitásuk is gyakran elmaradt a várttól.
A csökkenő kereslet és a növekvő költségek mellett a keleti gyártók, különösen a kínai vállalatok agresszív terjeszkedése is jelentős hatással van az európai akkumulátoripari projektekre.
Kína vállalatai olyan mértékben uralják a világpiacot, hogy termelési kapacitásuk önállóan is jelentősen túlszárnyalja a globális keresletet.
A Bloomberg elemzése alapján 2025-re a világ akkumulátorgyártási kapacitása elérheti a 7,9 terawattórát (TWh), míg a piaci kereslet mindössze 1,6 TWh-ra rúg. 2023-ban a kereslet 950 gigawattórát mért, amelyet a kínai akkumulátorgyártás teljes mértékben képes lett volna kielégíteni.
Ez a - gyakran versenyt torzító állami támogatásokkal felerősített - túlkapacitás folyamatosan lefelé nyomja az árakat, és ezzel még inkább megnehezíti az új belépők számára a piaci részesedés megszerzését. Nem meglepő tehát, hogy a Northvolt brit versenytársa, a Britishvolt is hasonló sorsra élt 2023-ban, amikor pénzügyi és technikai kihívások miatt véglegesen összeomlott.
Az európai akkumulátorgyártók helyzete 2022-ben egyre összetettebbé vált, különösen az Egyesült Államok által bevezetett Inflációcsökkentési törvény (IRA) következtében. Ez a jogszabály jelentős, milliárd dolláros támogatásokat és adókedvezményeket biztosított azon vállalatok számára, amelyek az Egyesült Államokban vagy kereskedelmi partnereinél, mint például Kanadában, állítanak elő megújuló energiához kötődő termékeket, beleértve az akkumulátorokat. Ezzel a lépéssel a Northvolt és más európai gyártók számára új lehetőségek nyíltak meg az észak-amerikai piacon való terjeszkedésre.
Még 2023 szeptemberében a Northvolt bejelentette, hogy új gyárat épít Montreal mellett (Northvolt Six), amelyhez mintegy 700 millió dolláros állami támogatást kapott a kanadai szövetségi és helyi kormányoktól. A norvég FREYR Battery akkumulátorgyártó, szintén az amerikai piacon keresett menedéket, a Georgia államban tervezett gyárához pedig 358 millió dolláros támogatást ígértek.
Bár a támogatások vonzó lehetőségeket kínálnak, eddig egyetlen vállalat sem tudta bizonyítani, hogy a technológiáját ipari méretekben is sikeresen alkalmazni tudná. Például a Freyr több termékének fejlesztése során csupán laboratóriumi körülmények között folytatta a kísérletezést, és eddig még nem valósította meg a georgiai gyárépítését.
Idén Trump bejelentette, hogy 25%-os vámot fog bevezetni az európai termékekre, ami komoly hatással lehet az autóiparra, amely akár válságba is kerülhet. Ezenkívül Európa saját akkumulátorprojekjei is súlyosan veszélybe kerülhetnek. Fontos hangsúlyozni, hogy az akkumulátorgyártás nem csupán az elektromos járművek szegmensére korlátozódik; kulcsszerepet játszik a megújuló energia tárolásában is, hozzájárulva a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növeléséhez, ami lehetővé teszi az energiafelesleg későbbi hasznosítását. Ezért az EU és az Egyesült Államok számára elengedhetetlen, hogy versenyképesek maradjanak ezen a kritikus piacon.
Szakértők véleménye alapján a helyzet megoldásához a kormányok fokozott támogatása és/vagy ázsiai partnerekkel való együttműködés lehet szükséges. Amennyiben a Nyugat nem tudja fellendíteni az akkumulátorgyártást, az hosszú távon a kínai befolyás növekedéséhez vezethet az elektromos járművek és az energiaátmenet területén, ami alapvetően alakíthatja a globális gazdaság jövőjét.