Enescu, a megpróbáltatásokkal teli életű zseniként: egy román életrajzi film, amely Európa-szerte óriási sikert aratott.

A George Enescu zeneszerző és hegedűművész életéről szóló új román film, miután hazai premierje rendkívüli sikert aratott, számos elismerést zsebelt be.
A román filmművészet új, dinamikus hullámának kiemelkedő darabja a Toma Enache rendezésében készült "Enescu, Skinned Alive" című film, amely már számos nemzetközi elismerést és díjat gyűjtött be. A filmet Európa-szerte vetítik, legutóbb a lyoni Comoedia moziban tartották meg a premierját, ahol a közönség nagy lelkesedéssel fogadta.
Az életrajzi film a nagyra becsült román zeneszerző, George Enescu mozgalmas magánéletét és alkotói zsenialitását tárja fel, akinek öröksége nagy jelentőséggel bír Romániában, de a filmvásznon eddig ritkán mutatták be. A film középpontjában a Maruca Cantacuzino hercegnővel folytatott szerelmi viszonya áll - egy olyan kapcsolat, amelyet a történelmi beszámolókban gyakran félreértettek vagy háttérbe szorítottak.
Toma Enache rendező elmondta, hogy a George Enescu-emlékházban tett látogatása inspirálta a film elkészítésére:
Amikor megérkeztem abba a múzeumba, amelyik az ő nevét viseli, és észrevettem egy fényképet róla a kutyájával, abban a szállodai szobában, ahol egyedül távozott az élők sorából, azt gondoltam magamban, hogy mindenképpen egy filmet kell készítenem George Enescu életéről.
"Ez a kivételes tehetség, akárcsak Mozart, már 5 éves korában elkezdte komponálni saját műveit, majd 8 évesen a bécsi konzervatóriumba került tanulmányai elmélyítése érdekében. A konzervatórium történetében csupán két olyan gyermeket vettek fel, akik még nem töltötték be a nyolcadik életévüket, és Enescu büszkén sorakozik közéjük" - fűzte hozzá.
Bár hegedűjátékáról számos legenda keringett, ő mindig is zeneszerzőként határozta meg magát. Pályafutása során olyan neves zenészekkel osztotta meg a színpadot, mint Brahms, és olyan mesterektől tanult, mint Fauré és Massenet. Ismeretségei között megtalálható Bartók, Strauss, Ravel, Debussy és Sosztakovics is. Pablo Casals, akinek zongorakíséretét biztosította, így nyilatkozott róla: "Mozart óta ő a legnagyobb zenei jelenség."
George Enescu az a kivételes személyiség, akit Sir Yehudi Menuhin, az ünnepelt hegedűművész, úgy írt le, mint "az abszolútumot, amelyhez minden mást viszonyítok... a legkülönlegesebb emberi lényt, a legnagyobb zenészt és a legmeghatározóbb hatást, amelyet valaha is tapasztaltam".
A film egyik fő célja, hogy új megvilágításba helyezze Maruca hercegnő örökségét, amelyet sokszor torzító negatív fényben mutatnak be. A szerepet megformáló Theodora Sandu színésznő hangsúlyozta, hogy különös felelősséget érzett magán, hogy érzékenyebb és empatikusabb portrét fessen a karakteréről.
"Egyfajta feladatom volt, hogy olyan képet fessek róla, amelyet a közönség nem igazán ismer, mert a történelemkönyvek nem túl kedvesen írtak róla, így bizonyos értelemben megpróbáltam megvédeni a róla alkotott képet, és egy másik perspektívát adni az életének és a közte és George Enescu közötti szerelmi történetnek".
A filmzene nemcsak George Enescu műveit tartalmazza, hanem eredeti zenét is, amelyet Sebastian Androne-Nakanishi, az International Classic Music Awards 2022-es év zeneszerzője cím nyertese komponált.