Németországban erőszakos hatalomátvételre készültek, a titkos összeesküvők pedig sötét múltjukat kívánták feltámasztani.

Németország öt tartományában jelentős rendőrségi akciót indítottak, amely során több fiatal gyanúsítottat vettek őrizetbe egy neonáci terrorszervezethez, az "Utolsó Védvonalhoz" való kapcsolódás miatt. A hatóságok információi szerint a letartóztatottak célja a demokratikus államrend erőszakos destabilizálása volt. A csoport tagjai számos, törvénybe ütköző tevékenységet hajtottak végre, amelyek összességében több százezer eurós anyagi kárt okoztak. A hatóságok aggasztónak találják, hogy egyre több fiatal radikalizálódik, és a szélsőjobboldali erőszakos cselekmények száma is növekszik az országban.
Szerdán jelentős razziát hajtottak végre a német hatóságok, melynek során öt tartományban összesen 220 rendőr vett részt házkutatásokban. A biztonsági erők Brandenburg, Mecklenburg-Elő-Pomeránia, Hessen, Szászország és Türingia területein léptek akcióba. Az első három tartományban összesen öt fiatalt tartóztattak le, akik politikai indíttatású bűncselekményekkel kapcsolatos ügyekben érintettek; mindannyian 14 és 18 év közötti fiatal férfiak. Ezen kívül három másik fiatalt, akik kapcsolatban álltak az öt gyanúsítottal, már korábban őrizetbe vettek, és ők 18 és 21 év közöttiek.
A német szövetségi ügyészség tájékoztatása szerint a fiatalokat "belföldi terrorista sejtben" való részvétel, valamint az egyikük támogatása miatt gyanúsítják. A szerdai letartóztatások során hárman a terrorsejt vezetői közé tartoztak. A csoport, amely magát Utolsó Védvonalnak (Letzte Verteidigungswelle) nevezi, aggasztó tevékenységekkel áll a középpontban.
Az egyesület tagjai a "német nemzet" védelmének utolsó mentsváraként tekintenek magukra. Céljuk, hogy a Német Szövetségi Köztársaság demokratikus rendszerének összeomlását erőszakos cselekményekkel, elsősorban migránsok és politikai ellenfelek ellen elkövetett erőszakos cselekményekkel idézzék elő
- írta az ügyészség. A csoport legkésőbb 2024 áprilisa óta működik, és már több erőszakos bűncselekmény is a számlájukra írható.
Bár az elkövetők közül többen is a tinédzserkor határvonalán mozognak, a német jogszabályok értelmében már felelősségre vonhatók. A vádiratban szereplő bűncselekmények között olyan súlyos vádak találhatóak, mint az emberölési kísérlet, gyújtogatás, vagyoni károkozás, valamint önkényuralmi szimbólumok használata. Néhány fiatalnak a szülei kíséretében kellett megjelenniük a rendőrségen, mivel életkoruk miatt különleges eljárás vonatkozik rájuk.
Az Utolsó Védvonal főként online chatcsoportokban gyűjtötte össze a tagjait. A hatóságok becslése szerint a terrorsejt kommunikációs platformján körülbelül 200 személy aktívan részt vehetett.
Az Utolsó Védvonal kifejezetten neonáci ideológiát vallott magáénak, ami szimbolikus választásaikból is nyilvánvaló. Instagram-profiljukon például egy SS Totenkopf (halálfej) jelvény volt a profilkép. Egy szászországi tagjuk pedig a közösségi médiában "Szászország Gauleitere" néven volt fent - a hitleri náci pártban, az NSDAP-ban a körzeti vezetőket nevezték Gauleitereknek.
Az Utolsó Védvonal tevékenysége elsősorban a volt NDK területén zajlott (kivéve Hessen tartományt), ami nem meglepő, a német neonáci szcéna ugyanis az 1990-ben csatlakozott tartományokban különösen erős, ahogy a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt is. Közülük is kiemelkedik Türingia, amely hagyományosan a neonácik legfőbb bázisa - itt a tavalyi tartományi választáson az AfD első lett, méghozzá nagy fölénnyel. Az erőszakos neonácik elsősorban egy másik, a Haza (Die Heimat) nevet viselő párthoz állnak közel, amely már 1964 óta létezik - 2023-ig Nemzeti Demokrata Párt (NPD) néven -, de amely parlamenti képviseletet soha nem tudott szerezni.
Az Utolsó Védvonal csupán egy a sok erőszakra hajlamos neonáci csoport közül. Az Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) nyilvántartásában több, főként fiatalokból álló neonáci szervezet is szerepel, mint például a "Deutsche Jugend Voran" (Német Fiatalok Előre) és a "Jung und Stark" (Fiatal és Erős).
Megfigyelhető egy olyan jelenség, amely során a szélsőjobboldali ideológiával rendelkező, erőszakra hajlamos és akcióra kész fiatalok egyre inkább összefognak.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – emelte ki Sinan Selen, az Alkotmányvédelmi Hivatal alelnöke. A Szövetségi Bűnügyi Hivatal elnöke, Holger Münch, szintén hasonló tendenciákról számolt be.
Természetesen fontos elismernünk, hogy a társadalom széles spektrumában, különösen a fiatalok bizonyos csoportjaiban, egyre inkább megfigyelhető egy ideológiai eltolódás a jobboldal felé. Ezzel párhuzamosan aggasztó mértékben nő az erőszak elfogadásának mértéke is.
- jelentette ki.
Gudrun Heinrich szélsőségesség-kutató szerint a radikalizálódási folyamatok ma már sokkal gyorsabban és korábban jelentkeznek. A rasszista megjegyzések, horogkeresztek és náci karlendítések egyre gyakoribbak a fiatalok között, sőt már az általános iskolában is megfigyelhetők - mondta a tanárok körében végzett kutatásai alapján Heinrich.
A rendőrségi statisztikák alapján tavaly Németországban 1488 szélsőjobboldali indíttatású erőszakos cselekményet regisztráltak, ami 17%-os növekedést mutat a korábbi évhez viszonyítva.