Ez az a tökéletes pillanat, amikor a kávéfogyasztás segíthet elérni a csúcsformát: felfedjük, hogy naponta hány csésze kávé javasolt a optimális energiaszint fenntartásához.


Kényelmetlen, de elkerülhetetlen igazság: ha felkelés után azonnal egy csésze kávét kortyolgatsz, valószínűleg nem azt az élményt kapod, amire számítasz. De ne aggódj, mert egy szakértő segít neked abban, hogy tudományos megközelítéssel élvezhesd a kávét!

Ha te is olyan vagy, mint honfitársaid többsége, és az első dolgod, miután kikeltél az ágyból, hogy zombiként tántorogva főzz magadnak egy bitangerős kávét, hogy valahogy elinduljon valahogy ez a nap is (vagy hozass magadnak egyet az ágyba, ha van kivel), akkor bizony van egy rossz hírünk: ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetsz magaddal. Legalábbis, ha az a cél, hogy ébren maradj egész nap és ne csak nézz ki a fejedből. Kiderült ugyanis, hogy ha azonnal kávézol, amint felébredsz, az megzavarhatja a tested természetes energiaciklusát, és emiatt később jóval nagyobb eséllyel nyúlsz a második, harmadik, sőt akár negyedik csésze után is.

Nichola Ludlam-Raine, a Coffee Friend táplálkozási szakértője a New York Postnak elárulta, hogy a legoptimálisabb idő a kávézásra jellemzően a reggel közepe vagy vége, tehát nagyjából 60-90 perccel az ébredés után. Ez azt jelenti, hogy ha reggel 7 és 10 óra között ébredsz, akkor a legideálisabb időpont a kávé kóstolására 9:30 és 11:30 között van. Ennek hátterében az áll, hogy a kortizolszint, amely az ébresztő stresszhormonunk, az ébredés után eleve magas, és körülbelül egy óra elteltével kezd csökkenni. Ha túl korán, közvetlenül az ébredés után fogyasztasz koffeint, az csökkentheti a koffein jótékony hatását, sőt, akár a napi energiaszinted egyensúlyát is felboríthatja. Ludlam-Raine hangsúlyozta, hogy a reggeli kávéfogyasztás tompíthatja a szervezet természetes energiagenerálását, így később sokkal inkább rászorulsz majd a koffeinre, hogy felfrissülj.

Ha tehát úgy érzed, hogy egy órát várni kávé nélkül egyenlő a középkori kínzással, akkor próbáld meg fokozatosan kitolni a reggeli kávéidőt, például minden nap 15 perccel későbbre. És ne feledd, vannak más, természetes módjai is annak, hogy felébredj: például egy frissítő zuhany, vagy ha kimész egy kicsit napfényre. Ha pedig gyakran már a második csészét is rögtön az első után kívánod, érdemes lehet egy kis szünetet tartani. "Jobb elosztani a kávéfogyasztást, mint csészéről csészére inni" - mondta a szakértő, hozzátéve, amit kevesen tudnak:

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a következő koffeinadag túl gyorsan érkezik, könnyen megjelenhet az a fránya "koffeinparanoia" vagy a szívverésből fakadó idegesség.

Ha a délutáni kávézás a kedvenced, érdemes észben tartanod, hogy a feketéd stimuláló hatása akár háromtól öt óráig is eltarthat. Ezért célszerű a 2-3 óra után történő kortyolgatást elkerülni, hogy este pihentetően alhass. Amennyiben az előző este alkoholt fogyasztottál, a reggeli kávé talán nem hozza meg a várt frissítő érzést. Az alkohol ugyanis dehidratál, megzavarja az alvási ciklusodat, és megnehezíti a koffein hatékony feldolgozását is. „A májad először az alkoholt kezdi lebontani, így a koffein hatása késlekedhet” – figyelmeztetett Ludlam-Raine. Tehát, ha másnaposan szeretnél feléledni egy csésze eszpresszóval, inkább válassz egy tápláló reggelit, igyál bőségesen vizet, és csak akkor nyúlj a kávéhoz, ha már rendesen hidratáltad magad.

A kávé számos pozitív hatással bír, mint például a gyulladások csökkentése, a várható élettartam növelése, sőt, akár a fogyás elősegítése is. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a túlzott koffeinfogyasztás a vérnyomás emelkedéséhez vezethet, és fokozhatja a szorongás érzését is. Érdemes tehát mértéket tartani, hogy élvezhessük a kávé jótékony hatásait anélkül, hogy a kellemetlen következményekkel kellene szembenéznünk.

Related posts