Ezek a települések szenvedik el a legnagyobb mértékben a kínai ingatlanpiac válságának következményeit.


A kínai ingatlanpiac továbbra is nyomás alatt áll, amit a 2024-es év elárverezett lakásainak számának növekedése is jól szemléltet. A China Index Academy független kutatócég legújabb jelentése rávilágít, hogy ez a helyzet tovább fokozza a jelzáloghitel-piacon tapasztalható aggodalmakat. Ez különösen aggasztó, figyelembe véve az általános ingatlanpiaci visszaesést és az egyenetlen gazdasági növekedést, amely a piacon tapasztalható széleskörű problémákat tükrözi.

A legfrissebb felmérés alapján Kínában 2024-ben 370 ezer lakás került árverésre, ami kis mértékű növekedést mutat a 2023-as 364 ezerhez képest. Ebből 117 ezer ingatlant sikerült értékesíteni, összesen 163,6 milliárd jüan (körülbelül 8900 milliárd forint) értékben. Azonban ez az összeg 1,9%-kal elmarad a tavalyi eredménytől.

A kutatócég legfrissebb jelentése rávilágít, hogy az elárverezett ingatlanok összlétszáma – amely magában foglalja a kereskedelmi és ipari ingatlanokat, telkeket, garázsokat, valamint parkolóhelyeket – összesen 768 ezerre emelkedett. Ez a szám mindössze 0,9%-os csökkenést mutat az előző, 2023-as évhez képest.

Az elárverezett ingatlanok térbeli eloszlása valóban figyelemfelkeltő.

A legtöbb ilyen ingatlan, szám szerint 63 871, a harmadik és negyedik szintű városokban található.

A másodrendű városokban 45 997 lakást, míg az elsőrendű metropoliszokban 6 994 ingatlant tettek árverésre. Az elárverezett ingatlanok száma 2020 óta folyamatos növekedést mutat.

A kínai nagyvárosokat nem hivatalosan négy kategóriába sorolják azok kereskedelmi, gazdasági vonzereje alapján. Hagyományosan az első szinthez mindössze négy város tartozik (Sanghaj, Peking, Kanton és Sencsen). A kategóriákban lefelé haladva az összenépesség egyre nagyobb, de az árverések eloszlása alapján így is úgy tűnik, hogy a gyengébb gazdaságú városok szenvedik meg jobban az ország ingatlanpiaci válságát.

A kínai ingatlanpiac problémái 2021-re nyúlnak vissza, amikor egyre több eladósodott ingatlanfejlesztő került bajba, amin a kormány szigorú intézkedései sem segítettek. Mindez súlyos válságot idézett elő az ágazatban, ami negatívan hatott a fogyasztásra és a háztartások kiadásaira is.

A kínai kormány most arra számít, hogy a legutóbb bevezetett enyhébb fiskális és monetáris intézkedések új irányt adhatnak az ingatlanpiacnak, amely korábban a gazdaság motorjaként működött.

Természetesen! Íme egy egyedivé tett változat: "Információforrás: Reuters hírügynökség"

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts