Az OpenAI egy izgalmas újítást próbál ki, amelynek célja, hogy megkönnyítse a felhasználók számára a hamis információk azonosítását.

Az OpenAI a jövőben vízjelekkel segítheti a mesterséges intelligenciával készült képek azonosítását. Érdekes módon úgy tűnik, hogy a prémium felhasználók mentesülnek ezen intézkedés alól.
Az OpenAI márciusban debütáló képgenerátor funkciója révén az elmúlt évek egyik legizgalmasabb trendjét indította el. Ez az innováció, amelytől a cég szerverei szó szerint "meghatódtak", lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók a híres japán filmstúdió, a Studio Ghibli varázslatos stílusában alkossanak képeket önmagukról vagy akár másokról is.
Ez pedig már mindenhol ott van: sokan cserélték le a profilképüket ilyen stílusúra, de ikonikus képeket, jeleneteket is átalakítanak. Sőt, már a Fehér Ház hivatalos Facebook-oldalán is van olyan poszt, melynek fotóján Studio Ghibli-stílusban látható Donald Trump elnök, valamint JD Vance alelnök. A Studio Ghibli egyik fő alapítója, Mijazaki Hajao valószínűleg nem örül a dolognak túlzottan, főleg, hogy néhány évvel ezelőtt kifejtette, mennyire negatívan tekint a mesterséges intelligenciára.
Hamarosan azonban, ha nem lenne egyértelmű, sokkal egyszerűbbé válik majd megkülönböztetni, hogy melyik képet készítette a japán stúdió, és melyik a ChatGPT alkotása. A Bleeping Computer értesülései szerint egy MI-kutató Twitter-bejegyzése alapján az OpenAI jelenleg a generált képek "vízjelezését" teszteli, ami lényegében a képek megjelölését jelenti. A portál saját forrásai is megerősítették ezt az információt, és bár a részletek még nem teljesen világosak, valószínűnek tűnik, hogy egy felirat fog megjelenni a képeken, jelezve, hogy az adott művet az MI vagy az OpenAI által fejlesztett eszköz hozta létre.
Érdekesség, hogy a helyzet úgy fest, mintha kizárólag az ingyenes felhasználókra lenne hatással, míg az előfizetők jövőbeli fotóikhoz vízjel nélkül férhetnek hozzá.
A dolog egyelőre egy zártkörű tesztnek tűnik, így még nem tudni, hogy az OpenAI milyen irányba mozdul el az új képességgel - ami természetesen a Studio Ghibli-stílusú fotók mellett más képeknél is nagyban segítené a valós és az MI-generált tartalmak megkülönböztetését, ez ugyanis egyre nagyobb problémát jelent a közösségi médiában is.