Ha ezt a virágot ülteti a kertjébe, akár százezres bírságot is kaphat érte.

A japán keserűfű egy olyan invazív kétszikű növény, amelyet sokan nem tartanak értékesnek, hiszen más haszna, csupán a méhek virágainak vonzereje. Azok, akik ezt a növényt a kertjükbe ültetik vagy hagyják elburjánzani, komoly bírságokkal nézhetnek szembe, akár több százezer forintra is rúghat a büntetés, és jogi következményekkel is számolniuk kell. Ha már megjelent a kertben, a legjobb, ha szakértő segítségét kérjük, és azonnal nekilátunk a visszaszorításának.
A japán keserűfű ültetése a kertben komoly jogi következményekkel járhat, mivel a növény elterjedése súlyos bírságokkal sújthatja a tulajdonost, akár több százezer forintra is rúghat a büntetés. Ráadásul, ha valaki tudtán kívül ültet ilyen növényt vagy lehetővé teszi annak elszaporodását, akkor is törvénybe ütköző helyzetet teremthet. A sonline.hu hírei szerint a legrosszabb esetben hatósági eljárás, bírósági eljárás, sőt, akár bírósági per is indulhat a tulajdonos ellen, ami jelentős következményekkel járhat.
A lap szerint, akinél megtalálható a japán keserűfű, az illetőt felszólíthatja a természetvédelmi hatóság az eltávolítására és bírságot is kiszabhatnak. Abban az esetben, ha az érintett nem tesz eleget a kérésnek, akkor kötelező közérdekű védekezést rendelhetnek el, szintén az illető költségeire. Mindemellett jogi kártérítési eljárás is indulhat a növény okozta károk miatt, például ha az átterjed közterületre vagy a szomszéd kertjére.
Tóth István, a növényvédelmi szakmérnök és a növényorvosi kamara elismert tagja, a lapunk által tett megkeresésre válaszolva megosztotta véleményét, miszerint:
A japán keserűfű hazánk egyik legfenyegetőbb invazív növényfaja, amely komoly veszélyt jelent kultúrnövényeinkre és természetes élőhelyeinkre egyaránt. E növény előfordulása szinte mindennapos, és a 61-es főút mentén, Kaposvár és Kaposújlak között különösen feltűnő, ahol hatalmas virágzó tömegeket alkot. Érdemes megjegyezni, hogy egy kaszálás már megtörtént ezen a területen, de a keserűfű továbbra is megjelenik, jelezve, hogy a harc vele még korántsem ért véget.
A helyzet úgy alakult, hogy a japán keserűfű gyökérzete indák segítségével kapaszkodik meg a talajban, ami megnehezíti a kiirtását. Ahogy egyre inkább aprítják, úgy a növény annál inkább terjed. Jelenleg csak korlátozott mennyiségben érhetők el speciális gyomirtószerek, amelyek hatékonyak lennének ellene. Ez a növény a nedves éghajlatot kedveli, és szaporodása gyakorlatilag megfékezhetetlen. Sajnos a Kapos folyó forrásvidékén, valamint a Balaton déli vízgyűjtőjét tápláló Aranyosi patak és a Koroknai vízfolyás medrében is fellelhető - mondta el a növényvédelmi szakértő.
Mint írják, a virágzatát a méhek kedvelik, de más haszna nincs: szára üreges, értéktelen kétszikű növény, takarmányozásra nem használható. A végleges megszabaduláshoz vegyszeres irtás, több éves kontroll és szigorú elszigetelés szükséges, mert a gyökerét kiásni szinte lehetetlen, a legkisebb gyökérrészlet is képes újra kihajtani.
A már eltávolított növényi részeket hulladékként kell kezelni, hogy elkerüljük a környezet további fertőzését. Fontos, hogy zárt zsákban tároljuk őket. Ha pedig már a kertben találkoztunk a problémával, érdemes szakértői segítséget kérni, és minél előbb megkezdeni a visszaszorító intézkedéseket.