Óriási, ősi robbanásra bukkantak a világűr mélyén | 24.hu

Mintegy 13 milliárd évvel ezelőtt történt gammasugár-kitörést (GRB) figyeltek meg egy csillagászati műhold segítségével. Ez a felfedezés a Variable Object Monitor (SVOM) nevű berendezés révén valósult meg, amely a Kína és Franciaország közötti együttműködés keretében zajló űrkutatási projekt része. Az MTI beszámolója szerint az állami kínai média által közölt információk alapján a kutatás jelentős lépést jelent a távoli univerzumban zajló események megértésében.
A SVOM program küldetése 2024. június 22-én indult, és azóta már több mint 100 gamma-kitörést (GRB) észlelt. Ezek között számos olyan különleges és szokatlan viselkedésű esemény is található, amelyek új kérdéseket vetnek fel a csillagászat terén. A gamma-kitörések a világegyetem legnagyobb energiájú robbanásai, amelyek másodpercek alatt annyi energiát szabadítanak fel, amennyit a Nap egy teljes életciklusa alatt termel.
A SVOM projekt célja, hogy mélyebb betekintést nyújtson a szélsőséges asztrofizikai jelenségek világába. Az eszköz révén ma már tudjuk, hogy a röntgensugárzást kibocsátó gammakitörések szoros kapcsolatban állnak a szupernóvák eseményeivel. Ezeket a különleges GRB-ket a SVOM előtt csupán ritkán figyelték meg, így a róluk szerzett ismereteink meglehetősen korlátozottak voltak. A kutatók feltételezése szerint e kitörések egy része a rendkívül távoli galaxisok mélyéből eredhet, így új perspektívákat nyitva a világegyetem felfedezése előtt.
A műholdnak olyan kitöréseket is sikerült dokumentálnia, amelyek az univerzum kezdeti időszakából származnak, az egyik csupán 730 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. Ezektől az ősi GRB-ktől a szakértők azt remélik, segíthetnek jobban megérteni a csillagok első generációjának keletkezési és pusztulási folyamatait, a fekete lyukak keletkezési mechanizmusát, a gravitációs hullámok elektromágneses megfelelőit és ezekkel együtt a korai világegyetem fejlődését. A SVOM várhatóan három évig fog föld körüli pályán keringeni és méréseket végezni.