Bemutatjuk az első új otthonfelújítási hitelt, amely most 5%-os kamattal érhető el!


Már három évtizede rejtély övezi a szegedi cukrászcsalád tragikus sorsát, hiszen a gyilkosság elkövetője azóta sem került elő.

Idén januártól él az új otthonfelújítási támogatás a gyermeket nevelők számára. A 3 milliós vissza nem térítendő állami támogatást és 6 milliós kedvezményes hitelt 2887 kistelepülésen lévő lakóingatlan korszerűsítésére lehet felvenni. A 2021-2022-es, akkor még az egész országban elérhető első programhoz hasonlóan a vissza nem térítendő támogatás mértéke az igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint, amiből a munkadíj és anyagköltség 50-50 százalékos arányban számolható el a jogszabályban meghatározott felújítási munkálatokhoz.

Az állami támogatás igénybevételéhez a munkálatok befejezése után, a számlák benyújtásával lehet hozzáférniük a gyerekes jogosultaknak. Ezért sok igénylőnek szüksége lesz a pénz megelőlegezésére, sőt, akár a másik 50 százalékra is, amely kedvezményes hitel formájában érhető el. Bár a program januárban már elindult, eddig egyetlen bank sem ajánlotta fel ezt a kölcsönt.

Február 1-jétől új fejlemények láttak napvilágot, hiszen az OTP Bank bejelentette a Vidéki Otthonfelújítási Lakáshitel feltételeit. A tájékoztatás szerint a bank 7,65%-os induló ügyleti kamattal kínálja ezt a kölcsönt. Az adósoknak mindössze 4,65%-ot kell visszafizetniük, mivel az állam garantál egy fix 3%-os kamattámogatást.

Az első otthonfelújítási program keretein belül a rendszer működése eltérő volt, hiszen akkor a 3 százalékos kamat fixnek számított, amit az ügyfelek vállaltak. Ezt egészítette ki a kamattámogatás, amelyet a bankok az államtól kaptak. Jelenleg a CSOK Plusz hitel esetében hasonló elv érvényesül: februártól a kezdő ügyleti kamat 7,65 százalék, ám a családok számára mindössze 3 százalékot kell megfizetniük.

A jogszabály maximalizálja a banki hitel ügyleti kamatát, amit az államkötvényhozamokhoz köt. Az ügyleti kamat az 5 éves állampapírhozam 110 százaléka + 1 százalékpont lehet, a maximum 3 százalékos kamattámogatás 10 évre jár. Az igénylők hitelköltsége valamivel magasabb, mint a kamat, az OTP 5,2 százalékos teljes hiteldíj mutatóval (THM) kínálja a kedvezményes kölcsönt. A bank példaszámítása alapján a 6 milliós hitelnek így 62 806 ezer forint a havi törlesztőrészlete, a THM-be beszámított 114 580 forint díj és költség mellett.

A törlesztőrészlet a kamatfordulók időszakában felfelé és lefelé is módosulhat, a referenciakamat alakulásától függően. Az ügyleti kamat az első és második évben változhat, ezt követően viszont ötéves kamatperiódusra vált. Amennyiben a hiteligénylők a munkálatok befejezésekor kapott állami támogatást felhasználva előtörlesztik a kölcsönt, a megmaradó hitel törlesztőrészlete jelentősen csökkenhet, akár a felére is. A Bank360.hu elemzései alapján a kedvezményes kölcsön legalább 2 százalékos kamatelőnyt biztosít az ügyfelek számára, összehasonlítva a piaci feltételekkel felvett lakáshitelekkel. Például, egy 7,2 százalékos THM-mel kínált 6 milliós hitel esetében a havi törlesztőrészlet körülbelül 70 ezer forint lenne.

A Bank360.hu megkeresésére az OTP mellett a K&H és az Erste is jelezte, hogy kedvezményes hitelt szeretnének kínálni ügyfeleiknek. Az Erste már február 10-től elérhetővé teszi ezt a kölcsönt, míg a K&H várhatóan néhány napon belül bejelenti az új hitelkonstrukció részleteit.

Az igénylők számára fontos tudni, hogy 2025-től két párhuzamos otthonfelújítási program lép életbe. A vidéki otthonfelújítási támogatás mellett elérhető lesz egy uniós forrásból finanszírozott energetikai felújítási program is. Ez utóbbiban az ügyfelek 1 millió forintos önrész mellett akár 6 millió forintot is igényelhetnek egy minimum 7 milliós beruházásra. A költségek felosztása úgy alakul, hogy 3 millió forint támogatást és 3 millió forintot nulla százalékos kamatú hitelt nyújtanak. Fontos megjegyezni, hogy ezt a támogatást kizárólag bizonyos energetikai fejlesztésekhez lehet felhasználni, ráadásul a program nemcsak gyerekes családok számára elérhető, hanem az egész ország területén. A Bank360.hu szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy a támogatás igénylésére 2025. január 20-tól a 2007. január 1. előtt kiadott használatbavételi engedéllyel rendelkező, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak jogosultak, míg korábban a program csak a 1991 előtt épült ingatlanokra vonatkozott. A felújítás során elérendő minimum cél a legalább 30%-os energiamegtakarítás. A hitel igénylésére kizárólag az MFB Pont Plusz helyszínein van lehetőség, amelyek az OTP, MBH és Gránit Bank fiókjainál találhatók.

Related posts