Újabb botrány robbant ki a Pentagonban: Hegseth egy családi csevegés keretében is felfedte a jemeni katonai akció részleteit.


Az ügyhöz közel álló forrásokra támaszkodva több médium is beszámolt arról, hogy az amerikai védelmi miniszter egy Signal-csoportot alakított, melyben a jemeni húti terroristák ellen márciusban végrehajtott katonai légicsapás részleteit olyan közeli személyekkel osztotta meg, mint felesége és testvére.

Márciusban óriási hullámokat vert, hogy a The Atlantic főszerkesztője véletlenül csatlakozott egy beszélgetőcsoporthoz, ahol Trump legközelebbi munkatársai és a kormányzat tagjai a jemeni iszlamista hútik elleni légicsapásokat vitatták meg. Az incidenst sokan botrányosnak ítélték, hiszen a főszerkesztő jelenléte felvetette a kérdést, hogy mennyire van nyitva a kommunikáció a sajtó és a kormány között, különösen egy ilyen érzékeny téma kapcsán.

Most, több híroldal jelentései alapján, napvilágra került, hogy Pete Hegseth védelmi miniszter egy újabb, második Signal-csoportos csevegést indított. Ebben a csoportban a felesége és a testvére is jelen voltak, és itt információkat osztott meg a jemeni terroristák ellen márciusban végrehajtott katonai légicsapásról.

A második chat létezéséről először a The New York Times számolt be, majd ezt követően a CNN is megerősítette az információt. Az Associated Presshez eljutott hírek szerint egy olyan személy, aki tisztában volt a chat részleteivel és az üzeneteket fogadó résztvevőkkel, szintén megerősítette a csevegés létezését. A forrás alapján a beszélgetésben 13 résztvevő volt jelen, és a "Defence | Team Huddle" elnevezést kapta.

A chatcsoportot Hegseth állítólag januárban, a beiktatása előtt indította el, privát telefonján keresztül. A csoport tagjai között szerepelt körülbelül egy tucat ember, akik a személyes és szakmai életéből származtak. A The New York Times jelentése alapján a csoportban jelen volt a miniszter felesége, Jennifer Hegseth, aki a Fox News producere, valamint testvére, Phil Hegseth, aki a Pentagonban dolgozik a Belbiztonsági Minisztérium összekötőjeként és főtanácsadójaként, továbbá ügyvédje, Tim Parlatore is.

A Fehér Ház visszautasította a jelentés valóságtartalmát, azt sugallva, hogy azt csak elégedetlen volt Pentagon-alkalmazottak terjesztetik.

Chuck Schumer, a demokraták kisebbségi vezetője az amerikai szenátusban, a legfrissebb hírekre reagálva tömören kifejtette véleményét: "Hegsethetet el kell távolítani."

A Signal egy kereskedelmi forgalomban kapható alkalmazás, amelyet nem tartanak alkalmasnak érzékeny vagy minősített nemzetvédelmi információk megosztására. Az újabb chat-csoportról kiszivárgott információk miatt ismét éles bírálatok érték Hegsethet és a Trump-kormányzatot, amely nem tett lépéseket az alkalmazáson keresztül terveket megvitató nemzetbiztonsági csúcshivatalnokok ellen.

A Pentagon egyik vezető ellenőre nemrégiben kijelentette, hogy megkezdik a védelmi miniszter és más illetékes tisztviselők által használt nyilvánosan elérhető titkosított alkalmazás alkalmazásának felülvizsgálatát.

A második csevegőcsoporttal kapcsolatos hírek akkor láttak napvilágot, amikor a Pentagonban látszólag teljes zűrzavar bontakozott ki. Az események egy sor váratlan lépéssel kezdődtek, amikor Hegseth eltávolította legfontosabb tanácsadóját, Dan Caldwellt, majd Darin Selnick kabinetfőnök-helyettest és Colin Carrollt, aki a védelmi miniszterhelyettes kabinetfőnökeként tevékenykedett. A káosz közepette Hegseth visszahelyezte posztjára Joe Kaspert, a kabinetfőnökét, ami tovább fokozta a feszültséget a vezetésben.

Az első csevegőcsoportot Mike Waltz, a nemzetbiztonsági tanácsadó alapította, aki a botrány kapcsán vállalta a felelősséget, mégis megőrizte pozícióját. A csoportban több kabinettag is részt vett, és a történet napvilágra kerülését Jeffrey Goldberg, a The Atlantic főszerkesztőjének részvétele okozta.

A The Atlantic által közzétett beszélgetés alapján Hegseth részletesen beszámolt arról, hogy milyen fegyverrendszereket és harci repülőgépek bevetési időpontjait tervezték az Irán által támogatott jemeni hútik elleni akcióval összefüggésben. Hegseth azonban hangsúlyozta, hogy nem került sor bizalmas információk vagy katonai stratégiák nyilvánosságra hozatalára.

Related posts