Amerikában újabb demonstrációk zajlottak Trump ellen | 24.hu

Christopher Mark Juhn / Anadolu Christopher Mark Juhn / Anadolu az AFP-n keresztül
Szombaton az Egyesült Államok számos városában demonstrációkat szerveztek, hogy kifejezzék ellenérzéseiket a Trump-adminisztráció politikai döntéseivel szemben - számolt be róla az MTI.
A résztvevők egyebek között a kormányzati hatékonyság keretében hozott megszorítások és a szövetségi alkalmazottak létszámának csökkentése ellen, valamint az az országban illegálisan tartózkodók folytatódó kitoloncolása ellen vonultak utcára.
Portlandban néhány ezer fős tömeg gyűlt össze, míg Denverben és San Franciscóban csak néhány százan demonstráltak. Washington fővárosában, a Fehér Ház előtt tüntetők vonultak fel, míg New York belvárosában, Manhattan utcáin aktivisták demonstráltak. Itt a palesztin ügyet támogató, részben Hamász-párti egyetemi megmozdulások diák szervezői ellen irányuló hatósági intézkedéseket és a diákvízumok megvonását is éles kritikával illették.
A tüntetéseken több táblán szerepelt Kilmar Abrego Garcia neve. A Maryland államban élő salvadori állampolgár, aki 2011-ben illegálisan érkezett az Egyesült Államokba, a Trump-adminisztráció szerint a terrorszervezetté nyilvánított MS-13 bűnszervezet tagja, emiatt Salvadorba toloncolták vissza, ahol szigorított börtönben őrzik. Ügye a politikai viták kereszttüzébe került az elmúlt időszakban. A kitoloncolásra vonatkozó hatósági intézkedéssel kapcsolatban a kormányzat elismerte, hogy adminisztrációs hiba történt, és szövetségi bírói határozat született arról, hogy egy új kitoloncolási eljárás érdekében elő kell segíteni a férfi visszaszállítását az Egyesült Államokba.
A salvadori állampolgárságú Abrego Garcia érdekében szerdán Salvadorba utazott Chris Van Hollen, Maryland állam demokrata szenátora, hogy találkozzon Abrego Garciával, ami meg is történt. A politikus szerint Maryland állam lakosáról van szó, aki amerikai feleségével és gyermekével él. A héten a Fehér Ház szóvivője közölte, hogy Kilmar Abrego Garciával szemben kitoloncolásról szóló bírósági határozat van érvényben 2019-ből. Akkor a bíróság úgy határozott, hogy hazájába nem szállítható vissza, mert egy ott működő bűnszervezet részéről életét veszély fenyegeti. Karoline Leavitt rendőrségi dokumentumokra hivatkozva azt közölte, hogy a férfi ellen felesége bántalmazás miatt kért védelmet korábban két alkalommal.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke pénteken a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján éles kritikát fogalmazott meg egy Salvadorba utazó demokrata szenátor ellen. Az elnök hangsúlyozta, hogy a kitoloncolt férfi kapcsolata van az MS-13 bűnszervezettel, amit egy fotóval is alátámasztott, amelyen a salvadori állampolgár öklének tetoválása látható, rajta a szervezetet jelképező motívumokkal. Ezzel egy időben a szövetségi Legfelsőbb Bíróság szombaton hajnalban elrendelte, hogy egy másik ügy keretében ideiglenesen felfüggesszék a Texasban őrizetbe vett venezuelai illegális bevándorlók kitoloncolási eljárását. A hatóságok szerint a férfiak a Tren de Aragua nevű, szintén terrorista csoportként nyilvántartott banda tagjai, és bűncselekmények elkövetésével gyanúsíthatók.
Április elején egy hatalmas demonstrációt szerveztek Donald Trump ellen "Hands Off" (El a kezekkel!) felkiáltással. A rendezvény globálisan több mint ezer helyszínen zajlott, különösen az Egyesült Államok számos városában. A szervezők szerint a résztvevők száma elérte az 500 ezret, ami figyelemre méltó mozgósítást mutat. (MTI)