Joe Biden elnök kegyelmet gyakorolt fiával szemben, ami különös figyelmet és vitát keltett a közvéleményben.


Bár korábban többször hangsúlyozta, hogy nem kívánja kihasználni hatalmát családi kapcsolatai előnyére, a helyzet azonban bonyolultabb.

Joe Biden elnöki kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident - tudatta a Fehér Ház helyi idő szerint vasárnap este. Hunter Bident idén két büntetőügyben bűnösnek találták a bíróság előtt.

Az amerikai elnök vasárnap aláírta a kegyelmi rendeletet, ezzel pedig ellentmondott annak az ígéretének, amelyet hivatalba lépésekor tett: miszerint soha nem fog beavatkozni a szövetségi igazságszolgáltatás döntéseibe, főleg nem a fia ügyeivel kapcsolatban.

Joe Biden kifejezte, hogy méltánytalannak tartja a fia, Hunter ellen folyó jogi eljárást. Az elnök véleménye szerint a vádhatóság ritkán indít hasonló súlyú ügyekben bűnvádat, különösen fegyvervásárlással összefüggésben. Az adócsalással kapcsolatos ügy kapcsán Biden hangsúlyozta, hogy az ilyen esetek általában nem vonnak maguk után büntetőjogi következményeket, ha az érintett végül kifizeti a tartozását. "Nyilvánvaló, hogy Hunter ügyét nem a megszokott eljárásrend szerint kezelték" - nyilatkozta, hozzátéve, hogy az utóbbi időszakban többször is kifejtette, hogy fia ügyvédjei szerint a bírósági eljárások politikai motivációval bírnak, és hogy Huntert kizárólag családi kapcsolatai miatt vonták felelősségre.

Hunter Biden, az 54 éves elnök fia, Delaware államban júliusban bűnösnek lett nyilvánítva tiltott fegyverbirtoklás és egy szövetségi nyomtatványon tett hamis nyilatkozat miatt, az esküdtszék döntése alapján. A vádak szerint Hunter 2018 őszén, amikor súlyos kábítószer-függőséggel küzdött, vásárolt egy lőfegyvert. Az amerikai szövetségi törvények értelmében a drogproblémákkal küzdő egyének nem jogosultak fegyver birtoklására, és a vásárlás során a törvényi kötelezettség, hogy őszintén nyilatkozzanak a kizáró okokról. Hunter azonban hamis információt adott meg a nyomtatványon.

A fegyvervásárlással összefüggő büntetőügyben a büntetési tétel kihirdetését eredetileg november 13-ra tervezték, amely során Hunter akár 25 évnyi börtönbüntetést is kaphatott volna. Azonban a bíró végül úgy döntött, hogy a döntést decemberre halasztja.

Hunter Biden idén ősszel Kaliforniában bíróság elé állhatott volna, mivel 1,4 millió dollárnyi adót mulasztott el befizetni az államnak. A tervezett tárgyalás azonban elmaradt, mivel Hunter egy váratlan vádalku keretében beismerte bűnösségét. A bíró eredetileg december 16-ra tűzte ki a büntetési tétel kihirdetését, és Hunter akár 17 évnyi börtönbüntetést is kaphatott volna, amennyiben nem részesül kegyelemben.

Biden a novemberi elnökválasztás előtt többször hangsúlyozta, hogy nem tervez kegyelmet adni fiának. Ezzel szemben Donald Trump, aki a választás során győzelmet aratott, kifejtette, hogy ha elnyeri az elnöki posztot, nyitott lenne arra, hogy mérlegelje a kegyelmet Biden fiának ügyében, mivel véleménye szerint az eljárás az ország érdekeit sérti.

Hunter Biden apja megválasztását követően, 2020 decemberében hozta nyilvánosságra, hogy szövetségi vizsgálat folyik ellene. Apja vasárnapi döntését követően azt írta közleményében, hogy soha nem fogja természetesnek venni a neki megítélt kegyelmet, és megfogadta, hogy életét a jövőben "a beteg és szenvedő emberek megsegítésének szenteli." Hozzátette, hogy beismeri és vállalja a felelősséget a függősége legsötétebb napjaiban elkövetett hibákért, melyeket arra használtak fel, hogy politikai indíttatásból nyilvánosan megalázzák és megszégyenítsék a családját.

Related posts