A legfrissebb információk szerint a iráni robbanás következtében elhunytak száma jelentősen meghaladja az elsődleges becsléseket.

Legkevesebb 18 ember meghalt, és mintegy 800 megsérült annak a hatalmas robbanásnak a következtében, amely szombaton történt a dél-iráni Bandar-Abbász város kikötőjében, nagy valószínűséggel a nem megfelelően tárolt vegyi anyagok miatt - közölte az iráni médiára hivatkozva az MTI. Előző nap az állami televízió még négy halálos áldozatról és nagyjából 500 sérültről adott hírt.
Hoszein Zafari, az iráni válságkezelő központ szóvivője az ILNA iráni hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy a konténerekben - feltehetően nem megfelelően - tárolt vegyi anyagok robbanhattak fel. Zafari szerint a válságkezelő központ vezetője korábbi helyszíni ellenőrzések során figyelmeztette a kikötőt, és jelezte, hogy veszélyt jelenthetnek az ott tárolt anyagok.
Az iráni kormány szóvivője annyit közölt: bár nem kizárt, hogy a vegyi anyagok okozták a robbanást és az azt követő tüzet, egyelőre nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, mi állt pontosan a háttérben. Az állami televízió kizárta, hogy valamilyen energetikai infrastruktúra miatt következett be a robbanás, illetve, hogy az energetikai infrastruktúra károsodott volna. Maszúd Peszeskján iráni elnök elrendelte, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben.
A Sahíd Radzsí kikötő, amely Iránba irányuló konténerszállítmányok fő rakodóhelyeként funkcionál, évente körülbelül 80 millió tonna árut kezel. Ezen kívül olajtartályokkal és különféle petrolkémiai létesítményekkel is rendelkezik. A közösségi médiában megosztott felvételeken sűrű, fekete füst szállt fel a robbanás következtében. A detonáció ereje miatt több kilométeres körzetben betörtek az épületek ablakai, a hanghatás pedig elérte a kikötőtől 26 kilométerre fekvő Kesm szigetét is. A robbanás utáni tűz oltása még vasárnap reggel is folytatódott, helikopterek és repülőgépek szórták a vizet a lángokkal küzdő területre.
Az Ambrey, egy brit magánvállalat, amely a hajózási biztonság területén tevékenykedik, közzétette legújabb elemzését. A jelentés szerint a legutóbbi incidens mögött valószínűleg az áll, hogy a ballisztikus rakéták gyártásához szükséges szilárd üzemanyagot nem a megfelelő módon kezelték. E szállítmány márciusban érkezett a kikötőbe. Az Ambrey forrásai alapján kiderült, hogy ammónium-perklorátot szállítottak két hajón Iránba Kínából.
Ahogyan arról beszámoltunk, szombat reggel eddig tisztázatlan okokból robbanás rázta meg Irán legnagyobb kereskedelmi kikötőjét. Az áruforgalmat leállították a kikötőben a robbanás után, amely azon a napon történt, amikor Irán megkezdte a nukleáris tárgyalások harmadik fordulóját az Egyesült Államokkal Ománban.