Kiszivárgott információk szerint Bécs feloldhatja a vétót, így Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozása a schengeni övezethez végre megvalósulhat!


Románia és Bulgária idén március végén már részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, ami lehetővé tette a légi és tengeri határellenőrzés felfüggesztését köztük és az övezet többi 27 országa között. A szárazföldi határok ellenőrzése azonban Ausztria vétója miatt továbbra is fennmaradt, mivel Bécs aggódott az illegális migráció miatt.

A tárgyalásokra rálátó források alapján úgy tűnik, hogy Ausztria hamarosan feloldja a jelenlegi tilalmat.

Várhatóan pénteken Budapestre érkezik az osztrák, román, bolgár és magyar belügyminiszterek találkozója, ahol fontos döntések születhetnek. Az érintett országok csatlakozási folyamata ezután hivatalos jóváhagyásra vár, amelyre várhatóan az uniós belügyminiszterek következő, december 12-re tervezett ülésén kerül sor.

Románia és Bulgária 2007-ben léptek be az Európai Unióba, ám a schengeni övezethez való csatlakozásuk során jelentős akadályokba ütköztek. A korrupcióval kapcsolatos aggodalmak és az illegális migráció kezelésére vonatkozó kérdések aggasztották a tagállamokat. Márciusban az uniós kormányok hajlandóak voltak elfogadni a két ország részleges csatlakozását, azonban Bécs továbbra is ellenállt a teljes jogú tagságuknak.

A bukaresti és szófiai kormányok az utóbbi időszakban jelentősen megerősítették a határvédelmet, ami hozzájárult a menedékkérelmek és az illegális bevándorlók számának csökkenéséhez. Az információk alapján Ausztria mára elégedettségét fejezte ki a megszerzett eredmények kapcsán.

Az osztrák megállapodás ellenére Hollandia továbbra is gátat szabhat a folyamat előrehaladásának. 2023-ban a holland kormány zöld lámpát adott a csatlakozásra, azonban a tavaly novemberi választások eredményeként a szélsőjobboldali Szabadság Párt belépett a kormánykoalícióba, ami új perspektívákat nyithat meg a helyzet alakulásában – állítja a Financial Times.

Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke, optimizmussal tekint a megállapodásra, bízva abban, hogy az elősegíti az ország fejlődését és stabilitását.

Már rendelkezünk egy jóváhagyott időponttal. E szerint 2025. január 1-jétől kezdődnek a tervezett események.

- közölte a helyi sajtónak.

A pénteken Budapesten megejtett találkozó kimenetele döntő jelentőséggel bírhat a folyamat jövőbeli irányvonalára nézve. Amennyiben sikerül megállapodásra jutni, az erőteljes üzenetet küldhet Hollandiának, hogy tartsa meg jelenlegi álláspontját. A schengeni övezet bővítése így újra lendületet nyerhet, ami komoly előrelépést jelentene Románia és Bulgária számára az európai integrációs törekvéseik során.

Related posts