Klimax: fontos, hogy alaposan felkészüljünk erre az időszakra.


Ha értjük, ismerjük a testünk működését, ha felismerjük a jeleket, ha merünk erről beszélni, segítséget kérni, és akarunk is tenni magunkért, a tünetek ellene, akkor, ha eljön az idő - ami minden nő életében természetesen bekövetkezik - tudni fogjuk, mi tévők legyünk, milyen lehetőségek közül választhatunk.

Minden nőt más élethelyzetben talál a klimax. Az, hogy ki mennyire elégedett az eddigi életével, hozzájárulhat ahhoz, hogy hogyan kezeli az idő múlását és a tényt, hogy már nem fogamzóképes.

A változókornak valóban vannak kellemetlen tünetei, de fontos, hogy tudatosítsuk magunkban: sokat tehetünk azért, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Készüljünk fel tudatosan az előttünk álló hormonális és testi-lelki átalakulásokra! Ismerjük fel a jeleket, és merjünk nyíltan beszélni az érzéseinkről! Ne hagyjuk, hogy tabuk övezzék ezt az időszakot; tegyünk ellene, elsősorban saját magunkért. A változókor nem egy betegség, hanem egy különleges átmeneti fázis, amelyből a legjobbat hozhatjuk ki.

A hőhullámok, alvászavarok, hízás és hajhullás mind olyan tünetek, amelyek a hormonális egyensúly felborulásának és az ösztrogénszint csökkenésének következményei. Ennek következtében sok orvos hormonkezelést ajánl. Azonban mielőtt gyógyszeres megoldásokra szánnánk magunkat, érdemes néhány életmódbeli módosítást bevezetni a mindennapokba. Ezek a kis változtatások segíthetnek abban, hogy könnyebben megbirkózzunk a klimax kellemetlen tüneteivel!

1. A változókorban lévő, változókorba lépő nőknek fel kell ismerniük, hogy a tüneteik köthetőek-e a menopauzához. Amennyiben igen, fontos, hogy átlássák a testükben zajló folyamatokat, és mindent megtegyenek a jobb közérzetért.

A család szerepe rendkívül fontos a változókorú egyének támogatásában, hiszen a közeli hozzátartozók segítsége sokat jelent a nehézségek leküzdésében. Kutatások szerint, ha az érintettek nyílt és őszinte beszélgetéseket folytatnak, a környezetükben élők is könnyebben alkalmazkodnak a kialakult helyzethez, ami a kapcsolatok minőségére is kedvező hatással van. A kellemes, támogató légkör megteremtése kulcsfontosságú a tünetek enyhítésében és a stressz csökkentésében.

3. Próbáljuk ki a gyógynövényeket: vannak a fitoösztrogén tartalmúak, vagy az azoktól is mentes poloskavész, melyek segítenek enyhíteni a változókori testi tüneteket, mint a hőhullámok, izzadás, alvászavarok. A citromfű, az orbáncfű pedig a pszichés problémák -nyugtalanság, ingerlékenység, csökkent koncentráció - enyhítésében jótékony hatásúak.

4. Az étkezési szokásaink reformálása már a klimax előtti években rendkívül fontos! Az egészséges és kiegyensúlyozott étrend, amelyben kerülni kell a koffeines és alkoholos italokat, valamint az erős fűszereket, jelentősen enyhítheti a hormonális változások miatt fellépő kellemetlenségeket. Érdemes tehát már a változókor előtti időszakban hozzászoktatni a szervezetünket bizonyos étkezési irányelvekhez. A kalóriabevitel csökkentésével, valamint a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük azt a súlygyarapodást, ami sokakat érint a klimax idején.

5. A változókor nem csupán testi tünetekkel jár, hanem lelki kihívásokat is hozhat, például depressziót. Azok a nők, akik nem tragédiaként élik meg ezt az átmeneti időszakot, hanem új életszakaszként tekintenek rá, sokkal nyugodtabban viszonyulnak hozzá, és könnyebben dolgozzák fel a változásokat. Sokan közülük tudatosan új hobbikat keresnek, aktívan mozognak, és gyakran töltik idejüket a természetben, ezzel is erősítve a lelki egyensúlyukat.

Related posts