Kocsis Máté nyilatkozata szerint az influenszerek és a YouTube tartalomkészítők nem esnek az átláthatósági törvény hatálya alá.

Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint álhírként terjed az az információ, hogy az átláthatósági törvénynek nevezett jogszabály az influenszerekre is vonatkozni fog, de ez nem igaz - közölte a politikus a Facebook oldalán.
Kocsis Máté úgy látja, a jogszabállyal összefüggésben "dübörög a liberális álhírgyártás", majd hozzátette:
A széles körben elterjedt tévhitekkel ellentétben a közélet átláthatóságát szolgáló törvény NEM ÉRINTI az influenszereket és a YouTube-videósokat! Ez a jogszabály kizárólag arra hivatott, hogy világossá tegye a külföldi finanszírozású, közéletet befolyásoló szervezetek háttérszerkezetét, amelyek az ország szuverenitását veszélyeztető célokkal tevékenykednek.
A frakcióvezető szerint vannak, akik nem akarják az átláthatóságot és ők ezért "hisztiznek, hergelnek és álhíreket terjesztenek", és felhívta mindenki figyelmét, hogy ne dőljenek be ezeknek.
Pottyondy Edina, a népszerű tartalomgyártó és humorista, szerdán megosztott egy figyelemfelkeltő Facebook-posztot, amelyben aggodalmát fejezte ki a közelgő törvénytervezet miatt. Szerinte a javaslat elfogadása súlyosan veszélyezteti a magyarországi létezését, hiszen a YouTube-ról származó bevételei külföldi támogatásnak minősülhetnek. Edina azt is megemlítette, hogy emiatt komoly dilemmába került: elgondolkodott rajta, hogy esetleg külföldre költözik, vagy pedig a pályafutását zárja le.
Ahogy már korábban is beszámoltunk róla, Kocsis Máté május 20-án, hétfőn a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén konkrét neveket említett, akikről szerinte megalapozottan feltételezhető, hogy érintettek lesznek az új törvényjavaslatban. Ezek között szerepel a Telex, a 444 és a Partizán. Kocsis arra is felhívta a figyelmet, hogy a Telex újságírói – akiket a frakcióvezető a Tisza Párt propagandalapjának titulált – nem számítanak szívesen látott vendégeknek a Fidesz rendezvényein.
Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője május 13-án, kedden, nem sokkal éjfél előtt terjesztette elő az átláthatósági törvényként ismert jogszabálytervezetet, amelyről részletesebben is beszámoltunk cikkünkben. Az új javaslat értelmében Magyarország szuverenitását veszélyezteti minden olyan közéleti tevékenység, amely külföldi támogatásban részesül, amennyiben ez az ország függetlenségét, jogállamiságát, alkotmányos identitását, keresztény kultúráját, a család és a biológiai nemek elsődlegességét, valamint a külhoni magyarok iránti felelősséget negatív színben tünteti fel, vagy ezekkel szemben lép fel. A javasolt listára kerülő szervezeteket a Szuverenitásvédelmi Hivatal javasolhatja a kormány számára.
A javaslat értelmében a nyilvántartásba vett szervezetek nem élhetnének az adózók személyi jövedelemadójából származó egy százalékos támogatással, ráadásul a külföldi forrásokat kizárólag a NAV előzetes engedélyével fogadhatnák el. Továbbá, a vezetők, alapítók és felügyelőbizottsági tagok számára kötelező lenne a vagyonnyilatkozat tétel, amelynek tartalmát és formáját az országgyűlési képviselők nyilatkozataihoz hasonlóan kellene megfogalmazniuk. Ezen nyilatkozatokat nyilvánosságra is hoznák, és a szóban forgó személyek kiemelt közszereplői státuszba kerülnének.