Ökológiai károsodás: Szadán értékes parlaggyepet alakítottak át szántófölddé | Soksz


Egy figyelemre méltó bejegyzés bukkant fel a Facebookon, amely különös károkozásokról számol be.

Molnár Ábel Péter ökológus posztjából kiderül, hogy Szadán egy szépen regenerálódó parlaggyepet szántottak be. Korábban (utoljára) 2015-ben szántották meg ezt a területet. A szakember szerint ez barbárság.

A környező élőhelyek gazdag biodiverzitásának köszönhetően a terület felhagyása óta számos értékes faj bukkant fel, köztük az egyenes pimpó (Potentilla recta), a rekettyelevelű gyújtoványfű (Linaria genistifolia), a vastövű imola (Centaurea scabiosa subsp. scabiosa), valamint az ernyős és szúrós hölgymál (Hieracium umbellatum, H. echioides). Emellett megfigyelhető a nemes és magyar cickafark (Achillea nobilis, A. pannonica), továbbá a védett bársonyos kakukkszegfű (Silene coronaria) is. Mivel a gyep nem védett és nem tartozik a Natura 2000 területek közé, a beszántása jogi szempontból problémamentes volt, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy legalább egy védett növényfaj populációja pusztult el. Ökológiai értelemben azonban súlyos veszteség történt, hiszen egy szépen regenerálódó táj egy értékes része semmisült meg.

- osztotta meg az ökológus.

Megjegyezte, hogy az egykori szántóföld helyén keletkezett parlaggyep az elmúlt évtizedben számos állat- és növényfaj számára nyújtott otthont, köztük olyan ritkaságokkal is, amelyek védett státusszal bírnak. Sajnos, amikor a gyepet újra megművelték, ezek az értékes állományok gyakran elpusztultak vagy súlyosan megsérültek. Lehet, hogy a gazdálkodó nem is volt tisztában azzal, hogy a gyep felszántásával mekkora természeti kincset veszítenek el.

A virágokkal teli rét nem csupán festői szépsége miatt vonzza a helyieket, hanem azért is, mert sokan találják itt meg a kikapcsolódás lehetőségét, legyen szó kirándulásról vagy kutyasétáltatásról. Molnár Ábel Péter hangsúlyozza, hogy érdemes levonni a tanulságokat egy ilyen esetből. A gyepként hasznosított terület felszántása – még ha az parlaggyep is – komoly megfontolás tárgyát képezi, hiszen ezzel olyan ökológiai rendszert károsítunk meg, amelynek helyreállítása a jelenlegi környezeti kihívások – mint a klímaváltozás és az inváziós fajok megjelenése – miatt egyre nehezebb feladat. A rövidtávú gazdasági nyereség nem érheti meg azt az értéket, amit a természet adományoz nekünk.

Gyepjeink rendkívüli ökológiai jelentőséggel rendelkeznek, ezért mindent megteszünk védelmük érdekében!

- nyilatkozta a környezetvédelmi aktivista.

Ahogy korábban írtuk, Ballószög határában egy természetvédelmi oltalmat nem élvező lápréten került elő a védett kornistárnics, a területen kíméletes kaszálással mentik a védett vadvirágokat és a lepkéket. Hosszúhetényben még 2019-ben civil kezdeményezésre vadvirágmag-gyűjtésbe kezdtek, a magokat ősszel a lakosokkal és az önkormányzattal történő egyeztetés után a falu közterületein és a környező utak mentén szórták el.

Related posts