A tűzszünet ideje lejárt, és ukrán égbolt felett orosz drónok zaja hallatszik, ahogy újra felerősödtek a támadások.


Ahogy véget ért a Vlagyimir Putyin által bejelentett 30 órás tűzszünet, orosz drónok szinte azonnal elindultak Ukrajna irányába, pusztítást okozva több különböző régióban. A légicsapásokra azt követően került sor, hogy Volodimir Zelenszkij harmincnapos fegyvernyugvást javasolt, amelyet Donald Trump is támogatott. Érdekes módon a tűzszünet alatt mindkét fél folyamatosan egymást vádolta a megállapodás megsértésével, ami tovább fokozta a feszültséget a konfliktusban.

Hétfő virradóra orosz dróntámadásokról számolt be több régióban az ukrán hadsereg, mindössze néhány órával a Moszkva által meghirdetett 30 órás húsvéti tűzszünet lejárta után. Az ukrán légierő emiatt Kijev, Herszon, Dnyipropetrovszk, Cserkaszi, Mikolajiv és Zaporizzsja területére adott ki riasztást - írta a BBC.

Olekszandr Senkevics, Mikolajiv polgármestere, arról számolt be, hogy robbanások hallatszottak a városban, de egyelőre nincsenek információk áldozatokról. Az orosz hadsereg ezzel kapcsolatban nem tette közzé álláspontját a bejelentett légicsapásokról. Vlagyimir Putyin által elrendelt tűzszünet vasárnap éjfélkor, moszkvai idő szerint, véget ért, ám a felek azonnal egymást vádolták a megsértésével.

Hétfőn a kora reggeli órákban több ukrán városban, valamint Kijevben a helyi hatóságok felszólították a lakosokat, hogy a dróntámadások veszélye miatt azonnal menjenek a közeli óvóhelyekre. Emellett az ukrán légierő is rakétaveszélyt jelzett a központi régiókra, és közölte, hogy az orosz légierő "aktív az északkeleti és keleti irányokban".

Néhány órával a tűzszünet lejárta előtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nyilatkozott, kijelentve, hogy Vlagyimir Putyin nem adott utasítást a tűzszünet meghosszabbítására - számolt be róla a TASZSZ orosz állami hírügynökség. Donald Trump amerikai elnök vasárnap este a közösségi média platformján azt írta, hogy "remélhetőleg Oroszország és Ukrajna még ezen a héten eljut egy megállapodásra", de további részleteket nem osztott meg.

Oroszország a múlt hónapban egy részletes listát tett közzé a béke feltételeiről, reagálva az Egyesült Államok és Ukrajna által bejelentett teljes és feltétel nélküli tűzszünetre. Szombaton azonban az orosz elnök 30 órás fegyvernyugvást hirdetett, amely vasárnap éjfélig tartott, és Kijev is támogatta ezt a lépést.

Erre az időszakra elrendelem minden katonai akció beszüntetését. Ugyanakkor csapatainknak készen kell állniuk a tűzszünet esetleges megsértésének és az ellenség provokációinak, bármely agresszív akciójának visszaverésére

- jelentette be Vlagyimir Putyin, a Kreml vezetője.

Vasárnap késő este Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke bejelentette, hogy Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka által készített jelentés alapján összesen 1882 orosz ágyúzási esetet regisztráltak, amelyek közül 812 alkalommal nehézfegyvereket használtak.

Az államfő véleménye szerint a legintenzívebb támadások Kelet-Ukrajna területén, Pokrovszk környékén zajlottak le.

Az ukrán hadműveletek karaktere továbbra is azt fogja tükrözni, hogy a csendet csenddel viszonozzuk; támadásaink a szembenálló orosz lépések elleni védekezés formáját öltik majd.

Volodimir Zelenszkij kifejezte, hogy szükség van a helyzet egyediségére. Húsvétvasárnap különös figyelmet szentelt a légiriadók hiányának, és javasolta, hogy legalább 30 napra állítsák le a polgári infrastruktúrára irányuló nagy hatótávolságú drónos és rakétás támadásokat.

Ezen kívül hangsúlyozta, hogy az orosz elnök kijelentései csupán üres frázisok, és bírálta a Kremlt amiatt, hogy "a tűzszünet általános illúzióját" próbálja megteremteni. "Ez a húsvét egyértelműen rávilágított arra, hogy ennek a konfliktusnak az egyedüli kiváltó oka Oroszország, és hogy a háború elhúzódása is kizárólag nekik köszönhető" - fűzte hozzá az elnök.

Az orosz védelmi tárca határozottan állítja, hogy erőik "szigorúan betartották a tűzszünet feltételeit". Ezzel párhuzamosan Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője Ukrajnát vádolja azzal, hogy az Egyesült Államok által biztosított Himars rakétákat vetett be a tűzszünet időszaka alatt. Vasárnap Washington reagált, hangsúlyozva, hogy továbbra is "elkötelezett a teljes és átfogó tűzszünet megvalósítása iránt". "Itt az ideje, hogy véget vessünk a vérontásnak és a rombolásnak, és befejezzük ezt a háborút" - nyilatkozta az amerikai külügyi szóvivő.

Related posts