Szabó Istvánt életműdíjjal jutalmazták Cannesban, ezzel elismerve kiemelkedő pályafutását és művészeti hozzájárulását.


Életműdíjat kapott Szabó István a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon. Szabó István köszönőbeszédében felelevenítette, hogy az 1962-ben készült diplomafilmjéért megkapta a fesztiválon a legjobb rövidfilmért járó díjat. Az idei elismerést a A napfény íze című film felújított változatának bemutatása előtt kapta.

Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon, az elismerést A napfény íze című filmje restaurált verziójának vetítése előtt vehette át a magyar filmrendező - közölte az MTI.

A 25 évvel ezelőtt forgatott magyar filmklasszikusnak a Nemzeti Filmintézet (NFI) által felújított digitális változatát a Cannes Classics elnevezésű hivatalos programban mutatták be.

A fesztivál közönsége lelkesen állva tapsolt a 87 éves Oscar-díjas rendezőnek, akit a színpadon Thierry Frémaux fesztiváligazgató méltatott. Frémaux hangsúlyozta, hogy A napfény íze "rendkívül aktuális", annak ellenére, hogy a film már igazi klasszikussá vált.

Szabó István köszönőbeszédében emlékeztett arra, hogy a Koncert című 16 perces diplomafilmjét 1962-ben meghívták Cannes-ba, s az alkotással elnyerte a legjobb rövidfilm díját. "Ezután többször is meghívtak a filmjeimmel, és most nagyon köszönöm a fesztiválnak, hogy újra itt lehetek és újra köszönthetem Cannes-t és köszönthetem a mozit" - mondta Szabó István, akinek filmjei ötször szerepeltek a fesztivál versenyprogramjában, 1985-ben elnyerte a Zsűri díját (Redl ezredes) és 1986-ban a zsűri tagja volt.

A napfény ízének megújított verziójának bemutatóján jelen volt Robert Lantos producer, továbbá az NFI Filmarchívum és Filmlabor csapatának tagjai is.

A rendező a vetítés előtt az MTI-nek elmondta, hogy sokaktól hallja, hogy "ez a film ma aktuálisabb mint korábban", de szerinte ez a történelemnek köszönhető.

Én 1938-ban láttam meg a napvilágot, és azóta számtalan esemény formálta az életemet. Megéltem a Horthy-, a Rákosi- és a Szálasi-rendszert, átéltem az 56-os forradalom eseményeit, és így egy hatalmas tapasztalatgyűjteménnyel rendelkezem. Az, hogy a tapasztalataim párhuzamba állíthatók, nem az én érdemem, és nem is a hibám. Csupán elmeséltem a saját történetemet, ahogy azt én láttam és átéltem, és hogy ez ma is releváns, az nem rajtam múlik. Ezt a kérdést inkább a történelemnek kellene feltenni.

- fogalmazta meg a rendező.

"A Mephisto aktuális, a Redl ezredes, ami arról szól, hogy valaki hisz egy ideológiában, és az ideológia elárulja őt, az is aktuális. Az Édes Emma, Drága Böbe, ennek a két lecsúszó tanítónőnek a története, abszolút aktuális. A napfény íze aktuális. A zárójelentés, az is aktuális. Erről nem én tehetek, hanem én egyre inkább azt érzem, hogy ez Közép-Európa" - tette hozzá.

Szabó István magyar-osztrák-kanadai-német koprodukcióban készült műve átfogó vízió a 20. századról, amelyet egy magyar zsidó család történetén keresztül mesél el.

A "A napfény íze" című film operatőre Koltai Lajos, aki mesterien ragadta meg a történet hangulatát. A filmben olyan világszerte elismert színészek alakítanak, mint Ralph Fiennes, Jennifer Ehle, Rosemary Harris és Rachel Weisz, akik mind hozzájárultak a történet gazdag szövetéhez. A producerek, Andras Hamori és Robert Lantos, szintén jelentős szerepet játszottak a film elkészítésében. A 1999-es Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon debütált alkotás azóta három rangos Európai Filmdíjat zsebelt be, köztük a legjobb forgatókönyv, a legjobb színész és a legjobb operatőr kategóriákban. A film globális népszerűsége révén széles közönséghez jutott el a mozikban.

A film 4K felbontású restaurálása, amely először Cannes-ban került bemutatásra, a Nemzeti Filmintézet szakértőinek és Koltai Lajos operatőr tehetségének köszönhetően valósult meg az elmúlt hónapok során.

A 78. Cannes-i Fesztivál Jancsó Miklós Szegénylegények, Makk Károly Szerelem, Fábri Zoltán Körhinta, Bacsó Péter A tanú, Sára Sándor Feldobott kő, Mészáros Márta Napló gyermekeimnek, Elek Judit Sziget a szárazföldön című filmje után immár nyolcadik alkalommal hívott meg magyar filmet az emblematikus klasszikusokat bemutató válogatásába.

Május 12-én az Indexnek adott interjút Robert Lantos, a Hunyadi sorozat producere. Beszélt a "A napfény íze" című film Cannes-i bemutatójáról is, ami a Nemzeti Filmalap laboratóriumának felújításának köszönhetően egy lenyűgöző kópiát nyert. "Ez a fesztivál értesült a felújításról, és meghívta a filmet. Számunkra ez egy igazi meglepetés volt. Amikor új projekten dolgozom – már legalább tíz alkalommal indultam Cannes-ban –, mindig ott lebeg a vágy, hogy meghívást kapjak. Most azonban egy kellemes meglepetés érte a csapatot" – osztotta meg Lantos.

Related posts