Ma vajon tényleg elérkezik az orosz gáz uralmának vége az Európai Unióban? Csak akkor, ha a magyar EU-biztos is ezt szeretné.

Egyes források szerint Várhelyi Olivér szerepet játszik abban, hogy az Európai Bizottság ne tudja jóváhagyni az orosz energiától való függetlenedést célzó tervet. Mindazonáltal a brüsszeli testület kedden már bejelentette a döntésről szóló sajtótájékoztatót.
Európa orosz energiától való függetlenedése már az Ukrajna ellen indított orosz agresszió óta a figyelem középpontjában áll. Az uniós vezetők, miután a háború kitört, 2022 márciusában két alkalommal is csúcstalálkozót tartottak, ahol határozottan kifejezték elkötelezettségüket a cél mellett.
Egyetértettünk abban, hogy lépésről lépésre, a lehető leggyorsabban el kell válnunk az orosz földgáz, kőolaj és szén importjától való függőségünktől.
- A március 11-én ratifikált versailles-i nyilatkozat szerint. Két héttel később pedig ezt hivatalosan is rögzítették, a tagállami vezetők egyhangú beleegyezésével:
Az Európai Unió lépésről lépésre, a lehető leggyorsabb ütemben törekszik arra, hogy megszüntesse az orosz gáz, olaj és szén importjától való függőségét, összhangban a versailles-i nyilatkozatban megfogalmazott célkitűzésekkel.
Nem sokkal később, az előbb említett alapelvekre építve, az Európai Bizottság bemutatta a RePowerEU elnevezésű kezdeményezést. Ennek fő célja, hogy
Európa célja, hogy már 2030 előtt megszabaduljon az orosz fosszilis energiaforrásoktól, különösen a földgáztól.
Ez az előbbi dátum következne el 2027 végéig, erre tekintettel, a tagállamok által szintén tudomásul vett bizottsági munkatervnek megfelelően, az Európai Bizottság illetékes biztosa egy menetrendet készített el és terjeszt a testületi tagok elé elfogadásra.
Kedden a testület egy fontos lépést tesz az orosz energiaimport leállítása érdekében, amelynek ütemtervét vitatják meg. Jørgensen biztos 15:30-kor fogja prezentálni a részleteket a Parlament strasbourgi sajtótermében.
- jelentette be hétfőn délben Stefan de Keersmaecker szóvivő. Sőt, később az is kiderült, hogy a sajtótájékoztató utánra egy technikai tájékoztatót szervez az Európai Bizottság az újságíróknak, ez amolyan háttérbeszélgetés, ami egy-egy döntés összefüggéseit mutatják be a jobb megértés kedvéért.
Mindezt azért részletezzük ilyen mélységben, mert a Politico szerint korántsem biztos, hogy ezt a menetrendet elfogadja a Bizottság, ugyanis három névtelenséget kérő tisztviselőtől származó információik szerint a magyar uniós biztos arra készül, hogy megakasztja a terv jóváhagyását. Valamennyi kollégiumi döntés valamennyi biztos egyetértése mellett történhet, ha valakinek kifogása van, akkor azt meg kell vitatni. A hírek szerint Várhelyi a testületi ülés napirendjével szembeni fenntartását hangoztatta. A Politico emlékeztetett arra, hogy a biztosok magatartási kódexe előírja számukra, hogy teljesen függetlenek legyenek, és ne kérjenek és ne fogadjanak el utasításokat semmilyen kormánytól vagy más intézménytől, szervtől, hivataltól vagy szervezettől.
A brüsszeli újság említi azt is, hogy...
Nem teljesen világos, hogy a magyar biztos egészségügyi és állatjóléti portfóliójának milyen kapcsolata van az energiaszektorral.
A javasolt terv várhatóan számos intézkedést fogalmaz meg, amelyek lehetőséget adnak az energiacégeknek arra, hogy megszüntethessék üzleti kapcsolataikat Moszkvával. Magyarország szempontjából azonban ez egy összetett helyzetet teremt, hiszen az ország 2021-ben egy 15 éves megállapodást kötött Oroszországgal, amelyet tavaly egy kiegészítő kereskedelmi szerződéssel bővítettek. Ennek a megállapodásnak a felmondása komoly pénzügyi következményekkel járhat Magyarországra nézve. Alternatív megoldásként felmerülhet az orosz gáz szankcionálása, de a magyar kormány, ahogyan azt Szijjártó Péter többször is hangsúlyozta, ezt a lépést valószínűleg megvétózná.