A magyar milliárdosok előtt álló komoly kihívás: a lenyűgöző vagyon már a birtokukban van, de ki örökli majd ezt a gazdagságot, és hogyan lehet fenntartani a jövő generációk számára?

Szeptember 18-án a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciáján a pénzügyi szektor kiemelkedő szakemberei osztják meg vízióikat a jövőről. Ne hagyd ki ezt az izgalmas lehetőséget, hogy első kézből tapasztalhasd meg a jövő pénzügyi trendjeit!
Csütörtökön második alkalommal került megrendezésre az "Alapítók és örökösök" című Utódlásmenedzsment konferencia, amelyet a Grémium az Utódlásért Egyesület szervezett. A rendezvény nyitányaként Kállay András, az egyesület elnöke összefoglalta a korábbi sikereiket, és vázolta a közeljövőben megvalósítandó céljaikat. E prioritások között nem csupán üzleti szempontok szerepelnek, hanem például a bizalmi vagyonkezelés adózási kereteinek reformja is kiemelt célként jelenik meg.
Varga Szabolcs, a Grémium az Utódlásért Egyesület alelnöke egy izgalmas előadást tartott, amelyben részletesen feltárta a vagyonos egyének előtt álló kihívásokat, amelyek eltérőek attól függően, hogy miként jutottak hozzá a vagyonukhoz.
Varga Mihály (KÉSZ Group) úgy vélekedett, hogy az ember értéke nem a vagyonában, hanem a személyiségében rejlik. Több mint 40 oldalas családi alkotmányuk lefekteti a közös értékrendet, ez a fenntarthatóság és a gondoskodás köré épül. A gyermekeknek nem kötelező foglalkozniuk a céggel, bármilyen irányban folytathatják tanulmányaikat, illetve kipróbálhatják magukat a startupok világában, amihez a családi kasszából is kaphatnak némi kezdeti forrást.
Sóvári Olivér, aki magánszemélyként vált milliárdos befektetővé, a harmincas évei elején kezdett el érdeklődni a kriptobefektetések iránt, azelőtt csak hagyományos befektetésekkel foglalkozott, és elsősorban a kriptodevizákból álló portfóliója révén tett szert a vagyonára. Évekkel ezelőtt azonban diverzifikációs céllal teljesen átsúlyozta a portfólióját, és vagyona 50%-át a kriptók piacán kívülre mozgatta. Befektetési alapelvei nem változtak, folytatja ugyanazt a fundamentumokra építkező stratégiáját, amely a kriptók világában már bevált. Saját tapasztalata szerint az első 100 millió forint elérése lényegesen nagyobb sokkot jelentett, mint az első milliárdé. A fiatalok számára azt tanácsolja, ne legyen minden tojás egy kosárban, és mindig legyen egy B-terv.
Regéczy-Béres Melinda, a Béres Gyógyszergyár Zrt. kommunikációs igazgatója, tavaly óta irányítja a cég kommunikációs stratégiáit. A családi vállalkozás már a második generációváltáson is túl van, ám a szülők még mindig aktívan részt vesznek a vállalat irányításában, és a vagyonátadás folyamata még nem zárult le. Melinda szakmai tapasztalata és elkötelezettsége alapján úgy véli, hogy...
a családi örökségük nemcsak anyagi természetű, hanem erkölcsi kötelezettség is, és mindkettővel ugyanolyan érzékenységgel és felelősséggel kell gazdálkodni.
A vagyon lehetőséget teremt arra, hogy a család borászattal is foglalkozzon, ami nemcsak üzleti szempontból fontos, hanem a társadalmi felelősségvállalás egyik megnyilvánulásaként is értelmezhető.
Bár ma már a nők jogai egyenlők a férfiakéval, a huszadik század jelentős részében ez korántsem volt így - hívta fel a figyelmet Parragi Edina, a Grémium az Utódlásért Egyesület alelnöke. A magyar nők először nyolcvan évvel ezelőtt, 1945-ben nyithattak bankszámlát férjük hozzájárulása nélkül, és ebben az évben nyílt lehetőségük először földtulajdon megszerzésére is. A nők anyagi helyzete látványosan javul, hiszen a 2020-as statisztikák szerint az öröklött vagyon 40%-át már a nők birtokolják, míg egy évtizeddel korábban ez az arány csupán 30% volt. Az értékpapírok terén viszont a nők részesedése az öröklés során 35%-ra tehető, ami kissé alacsonyabb, de még mindig kedvező előrelépést tükröz.
Sperlágh Katalin közjegyző felhívta a figyelmet, hogy
Jelenleg a befektetési számlák esetében nem áll rendelkezésre lehetőség arra, hogy haláleseti kedvezményezettet jelöljünk ki. Ezen kívül a rendelkezői meghatalmazás is automatikusan érvényét veszti a számlatulajdonos elhalálozása után.
Az öröklés szempontjából nem sokat nyom a latban. A közjegyző véleménye szerint pozitív tendencia, hogy egyre többen döntenek a végrendelet készítése mellett, ugyanakkor a szakmai segítséggel készült, szakszerű végrendeletek száma még mindig elenyésző. Érdekes módon, gyakran a nők azok, akik a családon belül ösztönzik a végrendelkezést.
Takács Péter (MBH) a banki oldalról világította meg a generációváltás kérdéskörét, szerinte sok esetben az utódok nem tudják vagy nem akarják átvenni a céget, ezért az idősödő első generációs vállalkozók számára komoly dilemmát jelent a vállalat sorsának ügye. Ha nincs mód családon belül átadni a vállalkozást, akkor egy profi menedzsment megbízása is járható út, ami a bank számára is kedvező forgatókönyv, hiszen egy családi generációváltás kockázatokkal jár.
Tsakiris Adonisz, az OTP képviseletében, rámutatott arra, hogy a mai vállalkozók egyre tudatosabban kezelik pénzügyeiket. Már nem csupán a hagyományos látra szóló betétekben gondolkodnak, hanem aktívan keresik az értékpapír-megoldásokat is. Tapasztalatai alapján jól látható, hogy a generációs különbségek egyre inkább kiemelkednek: míg az idősebb vállalkozók általában óvatossággal közelítik meg a befektetéseiket, hosszú távú tervezésre és türelemre törekednek, addig a fiatalabb generáció a likviditást helyezi előtérbe. Ők gyakran impulzívan döntenek, de nyitottak a tanulásra, és szívesen fogadnak el szakmai tanácsokat, így keresve a lehetőségeket a fejlődésre.
Murka Domonkos, a Hold Alapkezelő szakértője, úgy véli, hogy a vagyonkezelés kiváló diverzifikációs lehetőséget kínál a vállalkozók számára. Eddigi tapasztalatai alapján sokan közülük már több válságot is átéltek a saját üzletükben, és folyamatosan kockázatokat vállalnak. Ezért természetes igényük, hogy a magánvagyonukat elkülönítve, biztonságos keretek között gyarapítsák. Érdekes megfigyelése, hogy a férfi vállalkozók gyakran magukkal hozzák feleségüket is a döntéshozatali folyamat során; sok esetben a női fél elvárása, hogy a "széfben" is gyarapodjon a közös vagyon. Domonkos hangsúlyozza, hogy a szakmában a személyes kapcsolatok ápolása minden életkorban kulcsfontosságú. Szerinte a bizalomra alapozott kapcsolat kialakítása és fenntartása nélkülözhetetlen a sikeres együttműködéshez.
A címlap illusztrációja különleges jelentőséggel bír. A képet a Getty Images szolgáltatás biztosította.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A következő részben részletes jogi információkat talál.