Marco Rubio hangsúlyozta, hogy a kínai befolyás a Panama-csatornán teljes mértékben elfogadhatatlan. Szerinte ez a helyzet komoly aggodalomra ad okot, mivel a stratégiai fontosságú víziút irányítása jelentős hatással lehet a globális kereskedelemre és a n

Az amerikai külügyminisztert a panamai elnök fogadta, aki kifejezte, hogy országa nyitott arra, hogy befogadja az Egyesült Államokból kitoloncolt, nem panamai állampolgárokat is. Ezen kívül Rubiónak biztosította, hogy Panama nem kívánja folytatni az Új Selyemút kínai programját, miután annak határideje lejár.
Kína befolyása a Panama-csatorna területén nemcsak aggályos, hanem elfogadhatatlan is – hangoztatta Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap. A közép-amerikai országnak sürgősen lépéseket kell tennie Peking hatásának csökkentése érdekében, különben Washington kénytelen lesz fellépni jogainak megvédése érdekében. Rubio első külföldi látogatása éppen ebbe a latin-amerikai országba vezetett, hangsúlyozva a téma fontosságát.
Rubio a nap során José Raúl Mulino panamai elnökkel folytatott megbeszélést, amely során kifejtette, hogy Donald Trump amerikai elnök véleménye szerint a Panama-csatorna körüli aktuális helyzet teljes mértékben elfogadhatatlan, figyelembe véve az amerikai-panamai egyezményben foglaltakat, amelyek a csatorna semlegességét szabályozzák.
Mulino a találkozót követően hangsúlyozta, hogy nem képezi vita tárgyát hazája szuverenitása a forgalmas vízi útvonal felett.
A panamai elnök ugyanakkor felvetette hazája közreműködését az Egyesült Államokból kitoloncolt migránsok fogadása kapcsán, amennyiben Washington vállalja a visszaszállítás költségeit. A panamai elnök kilátásba helyezte az Egyesült Államokkal tavaly júliusban kötött migrációs megállapodás kiterjesztését, ami lehetővé tenné nem panamai állampolgárok - így például venezuelaiak, kolumbiaiak, illetve ecuadoriak - közvetlen visszatoloncolását a közép-amerikai országba.
"Kiterjedten beszéltünk a migrációs problémáról, abban a tudatban, hogy Panama tranzitpontnak számít" - ismertette Mulino.
A panamai elnök kifejezte, hogy a legutóbbi találkozójuk tiszteletteljes, pozitív és jóhiszemű légkörben zajlott, amelynek célja a kételyek eloszlatása volt. Hangsúlyozta, hogy a Panama-csatorna két végén található kikötőkben lévő kínai érdekeltségek aggodalmakat keltettek Washingtonban. Emellett megemlítette, hogy a szóban forgó konzorciumot alapos ellenőrzésnek vetették alá, és a csatornát üzemeltető hatóság, Marco Rubió, bővebb információval tud majd szolgálni a helyzetről.
Mulino emellett kiemelte, hogy Panama nem szándékozik megújítani az Egy övezet, egy út programot, más néven Új selyemút (Belt and Road Initiative, BRI) a kezdeményezés lejárta után.
Panama volt az első állomása Marco Rubio közép-amerikai körútjának, amely az elkövetkezendő napokban érinteni fogja a Dominikai Köztársaságot is.