Ki tudja, lehet, hogy a végén Trump lesz az, aki Orbán számára megnyitja a keleti kapukat.


Az amerikai elnök új vámháborúja még csak a kezdeti fázisában jár, de elképzelhető, hogy ez a konfliktus végül közelebb hozza egymáshoz az utóbbi időben is feszülten kommunikáló Európai Uniót és Kínát. Jelenleg azonban az is valószínű, hogy Kína nem a közös megoldások keresésére összpontosít, hanem egyszerűen elárasztja Európát az amerikai piacról kiszoruló termékeivel, ezzel komoly versenyhátrányba sodorva a helyi gyártókat.

A napok múlásával egyre élesebb és intenzívebb formát ölt Donald Trump vámháborúja a világ különböző részein, de a legszembetűnőbb összecsapások Kína ellen irányulnak. A kölcsönös éles kritikák után szerdán a kínai árukra kivetett amerikai importvám már a 104 százalékos szintet is elérte. Peking viszont nem hajlandó visszalépni, és bejelentette, hogy az importvámjaik is 84 százalékra emelkednek. Erre reagálva Trump további lépésre szánta el magát, és 125 százalékra emelte a kínai termékek vámját, miközben a többi ország esetében 90 napra felfüggesztette a viszontvámok alkalmazását.

A két rivális nagyhatalom kereskedelmi egymásnak feszülése utoljára az első Trump-kormányzat idején volt ennyire látványos, de a mostanihoz képest az is laza bemelegítésnek tűnik.

Európa jelenleg csak kapkodja a fejét a kialakult helyzet láttán. Az EU első ajánlata a kölcsönösen nullázódó vámokról simán elbukott az amerikai elnök előtt, így egyelőre csupán az acél- és alumíniumvámokra reagáltak, amelyet Magyarország tiltakozása ellenére is egyszerű többséggel fogadtak el. Az aggodalom nem csupán a 75 országnak biztosított 90 napos haladék miatt nő, hanem amiatt is, hogy mi történik majd a várhatóan az amerikai piacról kiszoruló kínai termékekkel. Elképzelhető, hogy Peking úgy dönt, hogy a szállítmányok jelentős részét Európára irányítja, így megindulhat az olcsó termékek dömpingje, amely súlyosan megnehezíti a kontinens gyártóinak helyzetét. Ez nem lenne precedens nélküli, de most egy olyan kereskedelmi átrendeződés küszöbén állunk, amelynek eddigi példái alig mérhetők a várható következményekhez.

Az élesedő vámhelyzet ugyanakkor lehet, hogy pont nem mélyíteni, hanem valamelyest betemetni fogja az EU-Kína árkot.

Related posts