Felfedtük a hőgyészi "katakomba" rejtélyét, amely mostantól zarándokhellyé avanzsált a fagyizó izgalmas felfedezése révén.


Hőgyész egy Tolna vármegyei nagyközség Budapesttől kétórás autóútra, nevezetessége az Apponyi-kastély, amely azonban már hosszú évek óta gazdátlanul és elhagyatottan áll a központban, jelenlegi állapotában egyáltalán nem turistavonzó. A községnek azonban pár hete új látványossága van: a "lyuk", ahogy Máté Szabolcs polgármester nevezi. De mi köze ehhez Semirnek, a fagyisnak, a Morzsának és a profi barlangásznak? Kiderül.

Máté Szabolcs már várt minket a polgármesteri hivatalban, és miután az irodájába invitált, elmesélte a hőgyészi lyuk titkát.

"Pár hete a szemben lévő fagyizó üzemeltetője szólt, hogy talált egy mély, többméteres lyukat a boltja mellett - mondta Máté Szabolcs az Indexnek. - Szóltam a községgazdának, hogy vegyen egy jó erős elemlámpát, aztán indultunk is felfedezésre. Gyorsan kiderült, hogy a mélyedés alatt egy kitéglázott alagútrendszer húzódik, rengeteg elágazással. Azóta folyamatosan jönnek a barlangászok feltérképezni a vájatot. Az idősebb helyi lakosok emlékeznek rá, hogy a község alatt található egy járat, amelyben állítólag gyerekként még játszottak is. A további kutatásainkból kiderült, hogy ez egy 1900-as évek elején épült csapadékelvezető csatorna. A barlangászok illegális bekötéseket is találtak rajta, amelyeken egyes lakók belevezetik a fürdővizet, ezeket természetesen meg fogjuk szüntetni."

A polgármester még nem döntötte el, hogyan hasznosítják a falu legújabb attrakcióját, de már van a tarsolyában egy merész javaslat, ami meglepheti a helyieket.

Olaszország katakombái valóban lenyűgöző látványosságok, és sokan keresik fel őket zarándoklat céljából. Miért ne álmodnánk meg a saját kis katakombánkat? Képzelj el egy titkos lejáratot, ahol felfedezhetjük a múlt titkait. Tisztítás után a helyi idegenvezetők segítségével izgalmas túrákat szervezhetnénk, amelyek során a látogatók megismerhetik a hely varázsát. Jelenleg még csak egy kezdetleges ötlet, de ki tudja, hová vezethet?

Természetesen egy létrán keresztül mi is leereszkedtünk a hőgyészi "katakombába", sajnos nem gumicsizmában, így bokáig vizesek és sárosak lettünk, de ez nem rettentett el minket attól, hogy szétnézzünk az alagútban. A szépen megformált boltívek jó ízlésről árulkodtak, a néhány kimosott téglán található GA felirat pedig arról, hogy ezek gróf Apponyi téglagyárában készülhettek, amit egyébként a polgármester is megerősített. A járat eleje mintegy másfél méter magas, lehajtott fejjel viszonylag kényelmesen lehet benne sétálni, legalábbis egy ideig, de azt követően egyre kisebb a belmagasság, a kúszást vízben és sárban már nem vállaltuk be. A fentről beszűrődő hangokból arra következtettünk, hogy mások is megnéznék a föld alatti titkot, így pár perces barangolás után visszatértünk a napfényre, megadva a lehetőséget további érdeklődők számára.

A felszínen találkoztunk Semirt, a fagyis ifjút, aki felfedezte a titokzatos lyukat. A szerb-olasz származású fiatalember elmesélte, hogy családja már egy évtizede üzemelteti fagyizóit Hőgyészen és Tamásiban, de Szerbiában is van hasonló vállalkozásuk. Amikor elárultuk neki, hogy az Indextől érkeztünk, egy kérése volt: mivel nem beszél jól magyarul, kamerába nem szeretne nyilatkozni. Miután biztosítottuk arról, hogy ez nem fog megtörténni, gyorsan megnyílt, olyan könnyedséggel, mintha csak a föld alatti világ felfedezéséről mesélne.

"Elkezdődött a szezon, ilyenkor reggel 6-tól este 10-ig dolgozom, nincs megállás, de imádom a munkámat. A miénk az egyetlen fagyizó Hőgyészen, minden alapanyagot Olaszországból hozunk, hogy a helyiek minél jobb minőséget kapjanak."

Semir elárulta, hogy az elmúlt két hétben jelentős forgalomnövekedést tapasztalt, mivel a falu új látványossága sok érdeklődőt vonz. Mesélt arról is, hogyan fedezte fel azt a különös lyukat, amely felfedezését a helyiek körében hamarosan izgalmas történetté varázsolta.

A bolt előtti nagy fagyi szobrot rendezgettem, amikor besüppedt alattam a föld és combig elsüllyedtem. Lenéztem és láttam, hogy több méteres árok van alattam. Szerencsére bele tudtam kapaszkodni a fagyi szoborba, így nem zuhantam le a gödör aljára.

"Miután megmenekültem, azonnal szóltam a polgármesternek, ő pedig megtette a szükséges lépéseket. Mivel a lyuk pont a fagyizóm előtt van, folyamatosan látom az érdeklődőket, a bámészkodókat, többen járnak erre mostanában, ami nekem jó, hiszen több fagyit adok el" - árulta el Semir a saját felfedezésének egyik nagy előnyét.

Végigjárva a környéket, a parkban egy nyugdíjasokból álló csoportra bukkantunk, akik természetesen a községük legújabb nevezetességéről diskuráltak. Megtudtuk, hogy a földalatti járatról először a helyi Morzsa újságban olvastak, de korábban ilyen-olyan mendemondákból értesültek róla, hogy a falu alatt van egy barlang. Örülnek, hogy picit felpezsdült az élet Hőgyészen, hiszen már a tévé is kint volt és felvette a lyukat.

Szerettük volna megtudni, mit gondol egy igazi szakértő, ezért felkerestük Haász Józsefet, a pécsi barlangászt, aki az elsők között tapasztalhatta meg a mélység rejtelmeit a csapatával együtt.

Minden település gazdag a saját történeteiben, és Hőgyész sem kivétel ebből a szempontból. A helyi legendák között nemcsak kincses kamrák és titkos grófi menekülési útvonalak rejtőznek, hanem az 1920-as években készült csatornarendszer is, amely egy igazi kincset jelent a település múltjából. Érdekes, hogy a csatornarendszer egy ágával a Liechtenstein-kastély felé is eljuthatunk, ami felveti a kérdést: vajon nem szánták-e ezt a járatot menekülési lehetőségként, titkos utakon a nehéz időkben?

"Formáld meg a szöveget a saját stílusod szerint!" - javasolta a szakértő.

A barlangkutató elkészítette a térképet, és pontosan felmérte az alagútrendszer kiterjedését.

"Az összes elágazásával együtt 331 méter és 86 centiméter, amit végig bejártunk. Az alagútnak öt kijárata, illetve bejárata van. Lent találkoztunk cseppkővel és cseppkőlefolyásokkal, ezekben láttunk például patkót és kovácsolt vasszeszámokat is" - tudtuk meg Haász Józseftől.

Jelenleg tehát itt áll a hőgyészi mítosz, és az érdeklődők növekvő számából kiindulva szinte biztosra vehető, hogy a következő hetek során egyre többen fognak ellátogatni a tolnai faluba.

Related posts