Meghalt Mario Vargas Llosa, a Nobel-díjas író, aki Peru szülötte volt.

89 éves korában távozott az élők sorából Mario Vargas Llosa, a Nobel-díjas szerző, akinek alkotásai a totalitarizmus szörnyűségeit és az emberi szabadságért folytatott harcot állították a középpontba.
Mély szívfájdalommal értesítjük a közönséget, hogy Mario Vargas Llosa, szeretett édesapánk, ma nyugodtan távozott az élők sorából Limában, családja ölelésében. Ezt a szomorú hírt fia, Álvaro Vargas Llosa osztotta meg vasárnap. Álvaro hozzátette, hogy reményei szerint az író gyermekei és olvasói is megtalálják a vigaszt abban, hogy apjuk hosszú, gazdag életet élt, tele kalandokkal, és olyan maradandó műveket hagyott hátra, amelyek sokáig emlékezetünkben élnek majd.
A hivatalos tájékoztatás alapján a családja és közeli barátai egy szűk körben fognak elbúcsúzni tőle.
Mario Vargas Llosa, aki 1936. március 28-án látta meg a napvilágot, már ötéves korában elsajátította az olvasás művészetét. Gyermekként olyan neves irodalmi klasszikusokkal találkozott, mint Alexandre Dumas, Karl May és Victor Hugo, akiknek művei mély hatással voltak rá. A latin-amerikai irodalommal való igazibb kapcsolata csak 1958-ban, Európába érkezése után kezdődött el, amikor is hazájától távol fedezte fel a saját kulturális gyökereit és írói identitását.
Legismertebb, itthon is megjelent művei közé tartozik a Négy óra a Catedralban (1969, Conversacion en la catedral), a Háború a világ végén (1981, La guerra del fin del mundo), a Pantaleón és a hölgyvendégek (1973, Pantaleón y las visitadoras), a Júlia néni és a tollnok (1977, La tía Julia y el escribidor), a Mayta története (1984, Historia de Mayta), a Ki ölte meg Palomino Molerót (1986, Quien mato a Palomino Molero?), a Halál az Andokban (1993, Lituma en los Andes), a Don Rigoberto feljegyzései (1997, Los cuadernos de don Rigoberto), a Levelek egy ifjú regényíróhoz (1997, Cartas a un joven novelista), A rossz kislány csínytevései (2006, Travesuras de la niña mala), az Utazás a fikció birodalmába - Juan Carlos Onetti világa (2008, El viaje a la ficción - El mundo de Juan Carlos Onetti). Vargas Llosát 2015-ben az irodalomtudományok díszdoktorává avatta az Eötvös Loránd Tudományegyetem.
A szerző, akinek végül 2010-ben ítélték oda az irodalmi Nobel-díjat, korábban is magkaphatta volna az elismerést, ám tény, hogy a kilencvenes években inkább politikai aktivitása miatt került reflektorfénybe: indult az 1990-es perui elnökválasztáson, amelyet végül a japán származású Alberto Fujimori nyert meg. A díjat - az akadémia indoklása szerint - Llosa a hatalmi berendezkedések élethű bemutatásáért és az egyén ellenállásának és kudarcának képszerű ábrázolásáért kapta.