III. Károly hűségeskütét elutasították, ami patthelyzetet teremtett a politikai színtéren.


Egy kanadai város komoly kormányzati válság elé néz, miután az újonnan megválasztott polgármester és tanácsosok megtagadták a III. Károly brit királynak tett hűségesküt. Ez a döntés különösen súlyos következményekkel jár, hiszen a Yukon állambeli Dawson City frissen megválasztott tanácsa így nem tud hivatalos intézkedéseket hozni, amíg a helyzet nem kerül megoldásra. A város politikai életében kialakult patthelyzet komoly kihívások elé állítja a közösséget, hiszen a döntéshozatal hiánya gátolja a helyi ügyek intézését.

Dawson City, az északnyugat-kanadai Yukon festői települése, különleges követelményt támaszt a tanács tagjaival szemben: esküt kell tenniük az uralkodó iránti hűségük bizonyítékaként. Ám eddig még egyikük sem teljesítette ezt a formális kötelezettséget - értesül a Sky News.

A yukoni törvények szerint az újonnan megválasztott tisztviselőknek a megválasztásuktól számított 40 napon belül le kell tenniük az esküt, különben győzelmük "semmisnek tekintendő". A városi választásokat október 17-én, 37 nappal ezelőtt tartották.

A kanadai Global News szerint a város megválasztott polgármestere, Stephen Johnson a The Canadian Pressnek elmondta, hogy elutasítása szolidaritásból történt egy őslakos tanácstaggal.

Dawson City, amelynek mintegy 2400 lakosa van, az 1896-ban kezdődött Klondike aranyláz központja volt. Ezt megelőzően a terület a Tr'ondek Hwech'in nép otthona volt, akiket kitelepítettek, amikor csaknem 17 ezer új telepes érkezett a Klondike folyó mentén talált több millió dollár értékű arany bányászatára induló roham részeként.

Mindezt Károly király őfelsége iránti tisztelet megőrzésével tesszük. Cselekedeteink nem célja a korona elhagyása; ehelyett azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy a város minden egyes lakosának hangját képviseljük.

- nyilatkozta a polgármester, kifejtve, hogy miért nem fogadják el a király melletti esküt.

Related posts