Az oroszok sürgősen menekítik a stratégiai jelentőségű fegyverzetet, miközben evakuálják egyik legfontosabb kikötőjüket.

Az orosz haditengerészet szíriai Tartuszban lévő stratégiai fontosságú bázisa közvetlen veszélybe került a polgárháború alakulása miatt. Információk szerint Oroszország már megkezdte hajóinak kivonását a térségből - írta a Naval news.
A szíriai polgárháború frontvonalainak dinamikus átrendeződése súlyos kihívások elé állítja az orosz haditengerészet tartuszi bázisát. A helyzet fokozódó feszültségei miatt Oroszország sürgős lépéseket tesz, és megkezdte hajóinak visszahúzását a térségből, jelezve, hogy nem kívánja kockáztatni stratégiai érdekeit.
Valószínű, hogy a távozás összefügg a szíriai helyzet kedvezőtlen alakulásával.
- nyilatkozta James Droxford, a haditengerészet szakértője.
Az első hajó, amely december 2-án reggel elhagyta a kikötőt, a Jelnya tankerhajó volt. A legfrissebb hírek alapján azóta több hadihajó és egy tengeralattjáró is útra kelt Tartuszból.
A tartuszzi bázis 1971 óta kulcsfontosságú Oroszország számára. A szíriai polgárháború 2012-es kitörése óta ismét megnőtt a jelentősége, és Moszkva fő tengerentúli támaszpontjává vált. Az ukrajnai háború kezdete óta pedig még fontosabb szerepet kapott.
Oroszország jelenleg öt hadihajót és egy Kilo-osztályú tengeralattjárót állomásoztat Tartuszban. A flotta két Gorskov-osztályú fregattból és egy Grigorovics-osztályú hajóból áll, így jelentős katonai jelenlétet képvisel a térségben.
A jelenlegi helyzet alapján valószínűnek tűnik, hogy az orosz hadihajók elhagyják az egykor biztonságos kikötőt. Várhatóan a Földközi-tengerről a Balti-tenger felé veszik az irányt, esetleg útközben Algériában vagy Líbiában keresve ideiglenes menedéket.
Ha Oroszországra kényszerül a tartuszi bázisa elhagyására, az jelentős geopolitikai hatásokat vonhat maga után. Az események alakulása alapvetően formálhatja Moszkva szerepét és befolyását a Közel-Keleten.