A kérdés, hogy Kapu Tibor a második vagy a harmadik magyar űrhajós, izgalmas vitát generál. Esetleg érdemes lenne körülnézni a magyar űrkutatás történetében, hogy pontosan meghatározhassuk a helyét. A téma sok érdeklődőt vonz, hiszen a magyar űrhajósok sz

Közismert, hogy az első magyar űrhajós, aki a világűrbe utazott, nem más, mint Farkas Bertalan, aki 1980-ban a szovjet űrprogram keretein belül valósította meg ezt a hihetetlen mérföldkövet. Érdekes módon azonban technikai értelemben nem Kapu Tibor lesz a második magyar űrhajós.
A magyar gyökerekkel rendelkező amerikai üzletember, Charles Simonyi, akit születésekor Simonyi Károlynak hívtak, nem mindennapi kalandor: űrturistaként kétszer is felfedezte a Nemzetközi Űrállomás lenyűgöző világát.
Simonyi tehát a második magyar űrhajós, de ami még izgalmasabb, hogy ő a világ ötödik és hetedik űrturistája is. Különleges helyzetét az adja, hogy ő az egyetlen, aki kétszer is megtapasztalhatta az űrutazás élményét, ráadásul saját költségén tette ezt lehetővé.
A 2007-es és 2009-es űrutazásai nem csupán szórakoztató vakációk voltak, hanem jelentős tudományos hozzájárulásokat is magukban foglaltak, mivel az ISS-en folytatott kísérletekben is részt vett.
Kapu Tibor tehát valójában a harmadik űrhajósunk, ám ő az a második, aki hivatásos űrhajósként, nemzetközi együttműködés keretein belül léphet át az atmoszféra határvonalán.